UWAGA!

Nie wiedzą, jak będzie, ale starają się myśleć pozytywnie

 Elbląg, Uczniowie czekają na rozpoczęcie egzaminu
Uczniowie czekają na rozpoczęcie egzaminu (fot. Anna Dembińska)

 Za ósmoklasistami pierwszy dzień egzaminów (15 kwietnia), na przysłowiowy pierwszy ogień poszedł język polski. Przez 120 minut uczniowie mierzyli się m.in. z fragmentem „Małego księcia” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego – klasyką światowej literatury, a także „Kina dla wszystkich”. Autorem tej ostatniej książki jest Krzysztof Teodor Toeplitz, który starszemu pokoleniu może być znany jako twórca scenariusza do kultowego serialu „Czterdziestolatek”. Co mówili tuż przed rozpoczęciem egzaminu? Zobacz więcej zdjęć

Dzieci zasiadły w salach z zaostrzonymi ołówkami i dwoma długopisami.
       - Boję się tego, co będzie na testach. Najbardziej zadań zamkniętych – mówiła jedna z uczennic.
       – Ciężko było się przygotować. Dużo nauki. Przyspieszyli z materiałem – dodała jej koleżanka.
       Inni do testów podchodzą z dystansem, na chłodno.
       – Wiem, czego mogę się spodziewać. Wiem, jak to może wyglądać i wiem, po prostu, że się da. Jestem przygotowana i myślę, że pójdzie mi dobrze – opowiadała kolejna uczennica. – Jeżeli ktoś jest przygotowany, nie powinien się stresować i powinno mu pójść dobrze – uznała.
       - Generalnie się nie stresuję, podchodzę do tego jak do normalnego testu. Nie boję się niczego. Szczególnie angielski dla mnie będzie łatwy, no i tyle – opowiadał jeden z uczniów, a inny dodał: - Uważam, że większość uczniów stara się nie myśleć o tych testach negatywnie, tylko pozytywnie, żeby to przyniosło lepsze skutki i żeby poprowadziło do lepszych szkół. Nie boję się testów. Słyszałem w wiadomościach, że gimnazjalne nie były aż tak trudne. Myślę, że testy ósmoklasisty będą o wiele łatwiejsze – stwierdził.
       Uczniowie piszą swój sprawdzian w cieniu strajku nauczycieli. A do tego są pierwszym rocznikiem, który odczuwa skutki reformy, wprowadzającej m.in. 8-letnią szkołę podstawową.
       - Uważam, że powinna ona być lepiej przygotowana i powinno się z nią poczekać parę lat, żeby lepiej przygotować dzieci. Poprawy chyba nie ma, jeżeli komuś źle pójdzie to być może w czerwcu, ale to jest niewiadome. Nie wiemy do końca, jak to wszystko jest przygotowane. Nikt nie wie, co będzie, co może być. Nie wiemy nic – tak o swoich odczuciach opowiadała jedna z uczennic.
       - Myślę, że wyszła trochę słabo: gdybyśmy mieli testy w szóstej klasie, to łatwiej byłoby nam podejść teraz – stwierdził jej kolega.
       – Reforma jest bez sensu, bo wszystko dzieje się tak nagle i tak niespodziewanie. Do tego nie było do końca wiadomo, czy w ogóle będziemy te egzaminy pisać – mówiła ich koleżanka.
       Co myślą na temat strajku nauczycieli?
       – Dobrze, trzeba walczyć o swoje. Jeśli nauczyciel ma niską pensję, a tak jest, to powinien walczyć o wyższą, ponieważ niekoniecznie może starczyć na życie – mówi ósmoklasista. – Strajk jest w pewnym sensie słuszny, a w pewnym nie, bo ten tydzień coś by nam dał jednak. Osoby, które piszą maturę teraz nie wiedzą za bardzo co zrobić – dodaje jego koleżanka.
       Katarzyna Rachwał, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 21, jest dobrej myśli i mówi, że „musi się udać”.
       - Na temat materiału dydaktycznego są różne głosy. Na pewno jest on inny niż ten, który uczniowie mieli w szóstej klasie, ale muszą przez to przebrnąć – mówiła podczas dzisiejszego (15 kwietnia) egzaminu.
       Jak dodała taki sprawdzian wiedzy to nie tylko przygotowania dydaktyczne, ale i sprawy organizacyjne takie jak np. odpowiednio dostosowana sala.
       - Mamy sporo uczniów, bo do egzaminu przystąpiło ich 139. To wyzwanie, ale poradziliśmy sobie. Wymagało to wysiłku, jednak dzięki wzajemnemu zrozumieniu daliśmy sobie radę – mówiła.
Magda Fedak

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Nauczyciel pozostawiający uczniów w tak ważnym czasie minął się z powołaniem. A najlepszy jest ten sam napis gdzie wywieszają w szkołach..."uczniowie jesteśmy z wami my też zdajemy swój e
  • To się komentuje Nauczyciel pozostawiający uczniów w tak ważnym czasie minął się z powołaniem. A najlepszy jest, wywieszant w szkołach ten sam napis ..."uczniowie jesteśmy z wami ale my też zdajemy swój egzamin". Szanowni nauczyciele, właśnie go OBLALIŚCIE.
  • Pan prezydent wychwala samorząd a czy to nie paradoks, że nieformalnum przywódcą strajku, rozkręcającym go na wszystkie możliwe sposoby jest DYREKTOR SP11,do tego były wiceprezydent i kolega obecnego prezydenta, bardzo aktywny we wszystkich mediach społ. A to, jak nauczyciele z 11 zachowali się w stosunku do swoich kolegów, którzy przyszli na egzamin to świadczy tylko o nich, o ich kulturze i dyrektorze, który to akceptował. Czy to są ludzie mający zwalczać mowę nienawiści wśród uczniów?
  • Panie prezydencie - to nie samorząd zapewnił pełne składy komisji, ale ludzie, którym zależy na dobru dzieci, i to dobro przedkładają nad walkę polityczną.
  • @Rodzic123 - Oczywiście. Jeśli ktoś nie popiera strajku jest przez nauczycieli wyzywany. To szczyt chamstwa a walczą podobno o szacunek. W ten sposób zrażają do siebie nawet tych, co ich na początku popierali.
  • @Rodzic123 - Podchodząc do tego w taki sposób- oblewasz go TY Rodzicu, jestem nauczycielem historii i nie wyobrażam sobie, żebym nie uczestniczył w Tym strajku. Jest to strajk o GODNOŚĆ i lepszą szkołę. Szkołę, w której uczniowie zdolni i słabi będą mogli rozwijać swoje pasje, a nauczycie będą ich w tym wspierać. Teraz obowiązuje model: zakuć- zapamiętać - zapomnieć. Ten model narzuca system. Podstawa programowa jest przeładowana, nierzetelna, ukazuje tylko jeden punkt widzenia- oczywiście ten słuszny! Jeśli Rodzicowi to się podoba - ok-Mi się to nie podoba i dlatego strajkuję. Marzy mi się szkoła gdzie NAUCZYCIEL - RODZIC- UCZEŃ - będą partnerami.
  • JEDYNYM WASZYM POSTULATEM JEST KASA. O PRZYSZŁOŚCI UCZNIÓW, PENSUM ITD. NAWET NIE CHCECIE ROZMAWIAĆ. WASZ GURU BRONIARZ KAŻE A LUD WYKONUJE POSŁUSZNIE.
  • JEDYNYM WASZYM POSTULATEM JEST KASA. O PRZYSZŁOŚCI UCZNIÓW, PENSUM ITD. NAWET NIE CHCECIE ROZMAWIAĆ. WASZ GURU BRONIARZ KAŻE A LUD WYKONUJE POSŁUSZNIE.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    35
    20
    6kjhhhj(2019-04-15)
  • @katy1 - Strajk o KASĘ a nie godność, tak naprawdę uczniów macie w głębokim poważaniu. Gdyby wam zależało na uczniach, to nie zostawilibyście ich samych przed i w trakcie egzaminów. Broniarz każe - sługa musi. A jak większa kasa będzie, po wszystko będzie po staremu.
  • oczywiście, gdyby wszyscy nauczyciele zgłupieli jak ta większość, nie byłoby egzaminów, byłby totalny chaos, a pewnie już i rękoczyny krewkich ojców wpadających do szkół, inaczej śpiewałby niejaki prezydent i cała wierchuszka, bardzo mnie ciekawi co wykrzykniki powiedzą, jak niejaki broniarz pojawi się na listach wyborczych. .. wyraz ich twarzy - bezcenny, za resztę kartą. ..
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    20
    7
    tenconieogłupiał(2019-04-15)
  • dyrektor menager do zwolnienia skoro nie potrafi ludzi zmobilizować do pracy
  • No patole, minusować.
Reklama