UWAGA!

Niepełnosprawni sprawni w pracy

Elbląg, Niepełnosprawni sprawni w pracy
fot. arch. AD

Według szacunków specjalistów przyjmuje się, że na świecie żyje ponad 500 milionów osób niepełnosprawnych, co stanowi około 10 proc. całej ludzkości. W Polsce jest ich około 5 mln, z czego jedynie 15 proc. jest aktywna zawodowo. W krajach Unii Europejskiej natomiast współczynnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych sięga aż 50 proc. Dlaczego więc u nas liczba ta jest taka mała?

Niski procent aktywności zawodowej niepełnosprawnych w Polsce nie wynika z ich bierności. Inwalidzi chcą i próbują podejmować pracę w swoim zawodzie. Jednakże wśród większości pracodawców wciąż napotykają wiele problemów w postaci uprzedzeń bądź nieprzystosowanych do ich potrzeb budynków.
      
       Ciężko już na starcie
      
Niepełnosprawni w naszym kraju, w porównaniu do osób sprawnych, mają gorszy dostęp do edukacji, a co za tym idzie, słabszy dostęp do rynku pracy. Prawie 50 proc. osób niepełnosprawnych posiada najwyżej wykształcenie podstawowe, a liczba niepełnosprawnych kończących studia wyższe nie przekracza kilku procent. Niestety, nie tylko wykształcenie i umiejętności są przeszkodą dla inwalidów. Wielu pracodawców do tej listy dodaje jeszcze: niewydajność, przysparzanie kłopotów, niekonkurencyjność w stosunku do osób sprawnych, częste urlopy zdrowotne.
       Nie zdają sobie oni sprawy z tego, że osoba niepełnosprawna może okazać się doskonałym pracownikiem. Podjęcie pracy przez osobę niepełnosprawną daje jej poczucie niezależności finansowej oraz pełnoprawne funkcjonowanie w społeczeństwie. Dlatego taką szansę docenia ona dużo bardziej niż inni i angażuje się w pracę oraz w życie firmy.
      
       Niedoinformowany pracodawca
      
Mimo że niepełnosprawni coraz częściej pokazują się w kampaniach społecznych, uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych, wychodzą z cienia, to oferty pracy dla nich są wciąż bardzo wyselekcjonowane. Dlatego też znalezienie zatrudnienia w swoim zawodzie nie należy do najłatwiejszych zadań. Nawet dogodne dla pracodawców rozwiązania prawne oraz dofinansowania ze strony państwa nie zwyciężają z podstawowym problemem, jakim jest dyskryminacja i złe nastawienie. Większość pracodawców nie zdaje sobie sprawy z tego, że pracownik niepełnosprawny często jest bardziej efektywny niż pełnosprawny.
       – Pracodawcy mają często również problemy ze znalezieniem rzetelnych informacji, dotyczących zasad zatrudniania osób niepełnosprawnych, nie wiedzą, jakie warunki powinni spełnić i jakie korzyści mogą z tego czerpać – mówi Justyna Frieske, koordynator programu „Pomóż sam sobie”, który promuje zatrudnienie osób niepełnosprawnych w Wielkopolsce.– Nasze działania mają na celu nie tylko przełamać obawy pracodawców przed zatrudnianiem osób niepełnosprawnych, ale również ułatwić komunikację między tymi dwoma grupami. Dlatego, w ramach naszego projektu uruchomiliśmy specjalną stronę internetową i forum. Mamy nadzieję, że informacje, które pracodawcy znajdą na naszej stronie internetowej, zaktywizują i zainspirują firmy do współpracy z niepełnosprawnymi – podsumowuje.
      
       Argumenty pracodawców
      
Według danych Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) ponad 80 proc. badanych pracodawców uważa, że osoby niepełnosprawne powinny pracować na otwartym rynku pracy, mimo to większość z nich nie planuje zatrudniać takich pracowników. Dzieje się tak mimo tego, iż pracodawcy mogą czerpać korzyści z zatrudniania inwalidów. Firmy, które zatrudniają taką osobę, otrzymują dofinansowanie wynagrodzeń dla pracowników i zyskują przywileje. Ulgi obejmują obniżenie obowiązkowych opłat na rzecz PFRON lub zwolnienie z nich, zwrot kosztów przystosowania miejsca do pracy osoby niepełnosprawnej, a także refundację kosztów szkoleń.
       – Najczęściej wymieniane przeszkody w zatrudnieniu niepełnosprawnych to trudności w uzyskaniu potrzebnych informacji, konieczność i wysiłek związany z dostosowaniem infrastruktury zakładu pracy do potrzeb niepełnosprawnych, biurokracja czy wciąż zmieniające się przepisy – mówi Justyna Frieske. – Jednak każdy zainteresowany zatrudnieniem osoby niepełnosprawnej może w specjalnie utworzonych punktach i na stronach internetowych uzyskać pomoc przy wypełnianiu wniosków, dokumentów i niezbędne informacje na ten temat.
       Tylko systematyczne i jasne dostarczanie pracodawcom informacji na temat możliwości i korzyści płynących z zatrudnienia osób niepełnosprawnych może zmienić sytuację inwalidów na rynku pracy. Ludzie biznesu, którzy myślą perspektywicznie i odpowiednio kalkulują, już wiedzą, że niepełnosprawny może zupełnie sprawnie radzić sobie w pracy.
      
Joanna Soroko, LTM Communications
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Florek, gdzie jesteś? Tęsknimy już za Twoim komentarzem.
 • DOBRY DÉN. Jestem daleko, bo w Pradze, w Czechach. Mam porównanie, tu co pity niepenosprawny ma prace, rzd czeski jest przychylny niepenosprawnym, poczytaj, www. sons. cz A u nas Tusk chce zlikwidowa PFRON w Polsce, a i Elblg, to wci ciemnogród pod wzgldem zatrudnienia niepenosprawnych. (florek)
 • Dlaczego? Dla osób mających styczność z niepełnosprawnymi to proste: 1. bariery architektoniczne (w naszym mieście ich nie brakuje - nawet do kościoła wejść trudno!) 2. bariery mentalne (dla wielu niepelnosprawny=gorszy, głupszy i gorzej wykształcony, co nie jest prawdą) 3. zawiść ("ja jestem zdrowy i bezrobotny a niepełnosprawnym pracę będą dawać?"-niestety podejście nierzadkie) 4. pułapka rentowa (jeśli rząd nie zrozumie, że lepiej dla państwa, aby wpływały większe pieniądze z podatków a przez to niepełnosprawni samofinansowali się nic się nie zmieni) stop-pulapcerentowej.pl M.K.
 • Florek czytam twoje komentarze i czasami jestem w glebokim szoku, ty zmien lekarza na psychiatre bo okulista ci na porysowany beret niepomoze. Niejeden niepelnosprawny by chcial byc w takiej kondycji jak ty. Przestan cwiczyc z tymi patrzalami (scysja w US) bo jak jezdzic na rowerze w miescie i po lesnych duktach to potrafisz, gdzie niejeden bez wady wzroku by sie wykopyrtnal. Tak to dowodzi ze wykorzystujesz spoleczenstwo ku swojej wygodzie. Moja rada jest takawiec sobie to przemysl, a jezeli chodzi o Czechy to byl niezdrowy sen.
 • nie tylko floruś wykorzystuje swoją niepełnosprawność :)))) To raczej nagminne w tej grupie społecznej
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  niepełnosprawny ale sprytny(2011-05-31)
 • I proszę, wylazła Wasza durna zazdrość w wyniku niewiedzy i nieznajomości tematu. A wystarczyłoby się zastanowić co to jest rehabilitacja osób niepełnosprawnych. Ja się czuję wpełni zrehabilitowany i g. .. no Wam do tego, acha i nikogo i niczego nie wykorzystuję!Nie siedzę tylko w tym zadupiu Elblągiem zwanym, przeto man porównanie, że tu prócz ERKONu nic nie ma. Ale Wy wiejskie mieszczuchy tego nie zrozumiecie. (florek)
Reklama