UWAGA!

Nowy społeczny rzecznik praw osób starszych

 Elbląg, Urszula Wolna
Urszula Wolna (fot. Anna Dembińska, archiwum portEl.pl)

Prawniczka Urszula Wolna została nowym rzecznikiem praw osób starszych w Elblągu. Przez lata pracowała w Samorządowym Kolegium Odwoławczym. Swoją nową funkcję pełni społecznie.

Od 2010 roku w województwie warmińsko-mazurskim działa społeczny rzecznik praw osób starszych. Jest nim Stanisław Brzozowski, emerytowany dziennikarz związany z Federacją Organizacji Socjalnych FOSa w Olsztynie. Od samego początku miał on zastępcę w Elblągu, przez długie lata był nim znany społecznik Stanisław Puchalski.

Obecnie funkcję zastępcy rzecznika w Elblągu zgodziła się przyjąć społecznie Urszula Wolna, prawniczka, odchodząca na emeryturę pracownica Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Elblągu. 29 listopada podczas spotkania w elbląskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku i Osób Niepełnosprawnych miała ona okazję zaprezentować się środowisku osób starszych po raz pierwszy w nowej roli.

Głównym tematem spotkania były prawa osób starszych i przypadki ich naruszeń w najistotniejszych dla seniorów sprawach dotyczących rodziny i zdrowia, ale także oszustw, począwszy od oszustw „na wnuczka”, po wyłudzenia, nagabywania handlowe przez telefon, podczas „prezentacji”, a także coraz częściej drogą internetową czy sms-ową. Z takimi właśnie sprawami zgłaszają się do swoich rzeczników seniorzy. Mogą liczyć na interwencję, pomoc w orientacji w gąszczu przepisów, poradę, życzliwą rozmowę.

Funkcja rzecznika praw osób starszych jest funkcją społeczną, wpisana jest w obowiązujący w regionie i przyjęty przez samorząd wojewódzki program polityki senioralnej, dostrzegający rosnącą liczbę osób starszych (więcej niż jedna czwarta mieszkańców) i dążący do jak najlepszej reprezentacji środowiska, a także wspierania wszelkich form aktywności osób 60+. W ramach tego programu, federacja FOSa realizuje obecnie projekt „Stawiamy na seniorów”, umożliwiający działanie rzeczników.

Kontakt ze społecznym rzecznikiem pod nr telefonu 601 694 717.

red.

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama