UWAGA!

Obchody 71. rocznicy Sprawy Elbląskiej

 Elbląg, Obchody 71. rocznicy Sprawy Elbląskiej
fot. arch. UM w Elblągu

Witold Wróblewski, prezydent Elbląga oraz Antoni Czyżyk, przewodniczący Rady Miejskiej, zapraszają mieszkańców 17 lipca (piątek) do uczczenia pamięci elbląskich ofiar stalinowskich prześladowań.

W piątek (17 lipca) o godz.12 pod tablicą pamiątkową znajdującą się przy Skwerze Ofiar Sprawy Elbląskiej będzie okazja do złożenia kwiatów i zapalenia zniczy. W programie uroczystości: przemówienia okolicznościowe, składanie wieńców i wiązanek przy obelisku. Prosimy o zachowanie obowiązujących zasad higieny i bezpieczeństwa.

71 lat temu, w nocy z 16 na 17 lipca wybuchł pożar w Zakładach Mechanicznych im. Gen. Świerczewskiego w Elblągu, który zapoczątkował wydarzenia nazywane „Sprawą Elbląską”. Po pożarze, pod zarzutem sabotażu, Urząd Bezpieczeństwa aresztował ponad 200 osób. Część aresztowanych nie miała żadnych związków z Zamechem, ich areszt miał charakter polityczny. Skazano 31 osób, w tym pięć na karę śmierci. Dwie osoby nie wyszły żywe z więzienia, a w różny sposób prześladowano około tysiąca osób. Był to najbardziej odczuwalny w Elblągu akt stalinowskiego terroru.

Informacja UM w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama