UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Obudzić chęć do poznawania świata

 
Elbląg, Nowe technologie to przyszłość, która czeka obecnych uczniów. Na zdj. X Bałtycki Festiwal Nauki
Nowe technologie to przyszłość, która czeka obecnych uczniów. Na zdj. X Bałtycki Festiwal Nauki (fot. arch. AD

 Zajęcia, na których dziecko samo tworzy substancje chemiczne i takie, na których samodzielnie podejmuje decyzje dotyczące budżetu, a także wyjazdy, m.in. do Centrum Nauki Kopernik – to wszystkich czeka prawie 200 uczniów z okolicznych gmin. Właśnie ruszyła "Szkoła młodych geniuszy", projekt, którym koordynuje Centrum Spotkań Europejskich Światowid.

- Celem projektu jest zaktywizowanie dzieci ze wsi. Chcemy wyrównać szanse pomiędzy terenami wiejskimi a miejskimi, dlatego postanowiliśmy wprowadzić szereg działań, które rozszerzą horyzonty, zwiększą motywację dzieci do nauki, do tego, by piąć się wyżej. Chcemy rozbudzać w nich chęć poznawania świata – wyjaśnia Marta Derlukiewicz z CSE Światowid, pomysłodawczyni projektu.
       W projekcie udział weźmie pięć szkół z czterech gmin: Markusy, Rychliki, Pasłęk, Gronowo Elbląskie. Razem 194 uczniów oraz 84 nauczycieli. Raz w tygodniu uczniowie klas czwartych lub piątych (o tym, których dokładnie, decyduje placówka) będą spotykali się z instruktorami, specjalistami z zewnątrz. Raz w miesiącu, w soboty, będą przyjeżdżały do CSE Światowid. Na koniec uczestnicy przygotują Festiwal Kreatywności.
       - Dzieci zrobią to samodzielnie. Będą miały na to budżet, o którym same będą decydowały. Postanowią ile pieniędzy przeznaczą na promocję, ile na prowadzących wykłady, ile na materiały. Oczywiście wszystkie działania będzie nadzorował specjalista – tłumaczy Marta Derlukiewicz. - W ten sposób dzieci będą mogły zobaczyć efekty swojej pracy. Mam nadzieję, że przełoży się to na ich motywację.
       Oprócz tego zaplanowano również trzy wyjazdy, do warszawskiego Centrum Nauki Kopernik, do gdyńskiego Centrum Nauki Experyment oraz do parku Energylandia, położonego w województwie małopolskim.
       Projekt ma również zaspokoić potrzeby 86 nauczycieli, którzy w nim uczestniczą.
       - Postawiliśmy na ich dokształcanie w zakresie nowoczesnych metod i technologii informatycznych. W każdej szkole przez 45 godzin będą oni uczyć się ze specjalistami, zarówno razem, jak i indywidualnie – wyjaśnia Marta Derlukiewicz.
       Szkoła Młodych Geniuszy swoim zakresem obejmie również rodziców.

  Elbląg, Dziś Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa (po lewej) oraz Antoni Czyżyk, dyrektor CSE Światowid, podpisali umowę na dofinansowanie projektu
Dziś Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa (po lewej) oraz Antoni Czyżyk, dyrektor CSE Światowid, podpisali umowę na dofinansowanie projektu (fot. AD)

- Celem spotkań będzie podniesienie ich motywacji względem dzieci. Pokażemy na nich metody, dzięki którym dzieciaki będą chętniej się uczyły – dodaje Marta Derlukiewicz. - Mam nadzieję, że uda się również wypracować system komunikacji między szkołami a rodzicami, żeby przy wykorzystaniu nowych technologii było to łatwiejsze.
       "Szkoła młodych geniuszy" to tak naprawdę drugi projekt tego typu, który realizuje CSE Światowid.
       - Jedna z naszych szkół, czyli Szkoła Podstawowa w Rogajnach, trzy lata temu uczestniczyła w projekcie zatytułowanym "Akademia Sukcesu". Zanim się zaczął wyniki nauczania były w tej placówce - ujmijmy to - niewielkie. Po tym jednym projekcie szkoła jest na pierwszym miejscu na terenie gminy. To coś znaczy i o czymś świadczy – mówi Wiesław Śniecikowski, burmistrz miasta i gminy Pasłęk. - W tym roku w projekcie uczestniczy Szkoła Podstawowa nr 3. Podniesie on kompetencje uczniów z zakresu matematyki i informatyki, które będzie mógł wykorzystać w innych szkołach.
       Do projektu przystąpi również Szkoła Podstawowa w Zwierznie.
       - Ktoś, kto przychodzi z zewnątrz ma inne spojrzenie, na szkołę oraz na dzieci, wprowadza ten element innowacyjności oraz kreatywności. A dla dzieci inność jest ciekawsza, niż ta stabilność w szkole – wyjaśnia Beata Jakubowska, dyrektor placówki. - Mamy dużo mniejszy dostęp do instytucji kultury, nasze dzieci są z terenów wiejskich, więc wyjazd do Elbląga to wyprawa. Dzięki takim działaniom kultura przychodzi do nas.
       Projekt rozpoczął się 1 stycznia i potrwa do końca sierpnia 2018 roku, kosztuje ok. 1,5 mln zł, z czego 95 proc. to dofinansowanie unijne. 

mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Reklama