UWAGA!

Odszedł znany pedagog

 Odszedł znany pedagog
(fot. nadesłana)

Zmarł Józef Kozłowski, pedagog specjalny, nauczyciel akademicki, działacz społeczny, harcerz. Miał 84 lata. 

Józef Kozłowski urodził się 2 czerwca 1937 roku w Susznie na Wołyniu. Po wojnie jego rodzina osiadła pod Lęborkiem i w Lęborku stawiał swoje pierwsze kroki w zawodzie nauczyciela. Jednak życie Józefa Kozłowskiego związane było przede wszystkim z Elblągiem, do którego przybył w 1963 roku po ukończeniu Państwowego Instytutu Pedagogiki Specjalnej w Warszawie.

Początkowo był kierownikiem szkoły w Państwowym Młodzieżowym Zakładzie Wychowawczym, a od 1970 do 1992 roku dyrektorem Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2. Realizował tu autorską koncepcję pracy wychowawczej opartej na myśli pedagogicznej Janusza Korczaka. Dobro dzieci zawsze stawiał na pierwszym miejscu. Był orędownikiem spraw dzieci z niepełnosprawnością intelektualną. Zabiegał o nowoczesne warunki ich edukacji i rehabilitacji. Zorganizował pierwszą w województwie pracownię komputerową dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną.

Jako pracownik Wojewódzkiego Zespołu Pomocy Społecznej w Elblągu opracował koncepcje funkcjonowania domów pomocy społecznej dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i z zaburzeniami psychicznymi w naszym województwie.

Od 1999 roku był nauczycielem akademickim, profesorem nadzwyczajnym w Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej, a w latach 1999-2005 pełnił również funkcję prodziekana Wydziału Pedagogiki. Dzielił się swoją wiedzą, umiejętnościami i doświadczeniem zawodowym ze studentami oraz licznym gronem nauczycieli – słuchaczy Studium Podyplomowego EUH-E. Był autorem wielu publikacji o charakterze naukowym.

Wielu pamięta Józefa Kozłowskiego jako społecznika i działacza. Był m.in. członkiem Sekcji Szkolnictwa Specjalnego ZNP, członkiem Prezydium Polskiego Komitetu Korczakowskiego, członkiem Zarządu Krajowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka oraz współorganizatorem Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka w Elblągu.

Od 1956 roku był instruktorem Związku Harcerstwa Polskiego. Był komendantem wielu rajdów i obozów harcerskich, członkiem Rady Elbląskiej Chorągwi ZHP oraz członkiem Rady Naczelnej ZHP.

Za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej otrzymał m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Złoty Krzyż Zasługi dla ZHP, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Medal honorowy za zasługi w rozwoju Elbląga.

Dla wielu pokoleń pedagogów specjalnych był mistrzem, nauczycielem i przyjacielem.

Dokonania zawodowe nie byłyby możliwe, gdyby nie wsparcie Rodziny. Z żoną Zofią przez 58 lat tworzyli szczęśliwy związek małżeński, będąc wzorem dla dwóch córek, czterech wnuków i czworga prawnuków.

 

Msza św. pogrzebowa odbędzie się w poniedziałek, 21 czerwca o godz. 13:00 w kościele Miłosierdzia Bożego przy ul. Bema w Elblągu. Pogrzeb - bezpośrednio po mszy św. na cmentarzu komunalnym Elbląg – Agrykola.

 

Rodzina i społeczność specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 2 w Elblągu

.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)