UWAGA!

Ogólnopolskie zmagania młodzieży

 Elbląg, Ogólnopolskie zmagania młodzieży
fot. Sławomir Kałabun

W dniach 6-9 czerwca odbył się w Elblągu finał centralny 41. edycji Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego PTTK. Uczestniczyły w nich trzyosobowe drużyny z 15 województw z całej Polski – laureaci etapów wojewódzkich ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

 Łącznie do Elbląga przyjechało 144 uczniów. Tematem przewodnim tegorocznej edycji Turnieju była wiedza o województwie warmińsko-mazurskim. Równolegle z Turniejem odbyło się również szkolenie młodzieżowych liderów turystyki.
       Ogólnopolski Młodzieżowy Turniej Turystyczno-Krajoznawczy PTTK ma na celu poznawanie przez młodzież piękna ziemi ojczystej - jej przeszłości i teraźniejszości oraz popularyzowanie krajoznawstwa i turystyki jako formy aktywnego wypoczynku. Jest również swojego rodzaju zachętą do uczestnictwa w wycieczkach, utrzymywania dobrej sprawności fizycznej a także okazją do sprawdzenia umiejętności pomocy i ratowania życia ludzkiego. OMTTK to także czas na wymianę doświadczeń i integrację młodzieży z różnych regionów kraju.
       Głównym organizatorem Turnieju jest Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczgoe przy współudziale Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu. Organizację tegorocznego finału imprezy powierzono kadrze Oddziału PTTK Ziemi Elbląskiej w Elblągu we współpracy z Parkiem Krajobrazowym Wysoczyzny Elbląskiej oraz szeregiem instytucji i organizacji z województwa i regionu.
       Uroczyste rozpoczęcie Turnieju odbyło się w przestronnych wnętrzach Galerii El, która zdecydowanie zachwyciła uczestników. Mając na uwadze fakt, że niektóre drużyny przejechały całą Polskę, by dotrzeć do naszego miasta, po krótkim powitaniu i dopełnieniu spraw organizacyjnych, przystąpiono do pierwszej konkurencji w ramach Turnieju, którą była kilkuminutowa prezentacja swojego regionu.

  Elbląg, Ogólnopolskie zmagania młodzieży
fot. Sławomir Kałabun

W piątkowe i sobotnie przedpołudnie Bażantarnia stała się polem bitewnym współzawodniczących drużyn. Na szczęście bitwa ta była bezkrwawa, wszędzie widać było uśmiechnięte twarze zadowolonych z wyników uczestników, korzystających w wolnych chwilach z kąpieli słonecznych. W piątek na młodzież czekały poszczególne zadania: kolarski tor przeszkód, samarytanka, turystyczne ABC - czyli sprawdzian umiejętności przydatnych turyście. Dużą atrakcja był rzut podkową do celu. Piątkowe popołudnie upłynęło uczniom szczególnie pracowicie, bowiem w gmachu I LO pisali testy z wiedzy krajoznawczej, topograficznej, bezpieczeństwa i ruchu drogowego. Kolejny dzień przyniósł marsz na orientację po szlakach Bażantarni – nie spodziewali się niektórzy takich gór na nizinach i takiego labiryntu ścieżek.
       Wytchnieniem od turniejowych konkurencji była wycieczka do Fromborka, gdzie pod opieką przewodników poznawali tajniki historii tego niezwykłego miejsca. Wszystko co dobre, szybko się kończy i tak nastał sobotni wieczór, a wraz z nim pożegnalne ognisko, na które dołączyli opiekunowie drużyn, którzy w czasie zmagań turniejowych poznawali zakątki regionu pod okiem elbląskich przewodników. Ogłoszone zostały wstępne wyniki dotychczas rozegranych konkurencji i oceny prezentacji regionów, kart do kroniki oraz zdobytych odznak i uprawnień, po czym rozpoczęły się zagorzałe dyskusje. Bez względu na wyniki, najważniejszy cel został osiągnięty, czego efektem były wspólne zabawy na polanie oraz śpiewy i tańce.
       W niedzielę odbyło się zakończenie Turnieju i wręczenie nagród. Miano najlepszych młodzieżowych zespołów turystyczno-krajoznawczych wywalczyły sobie: Szkoła Podstawowa nr 9 im. Króla Jana III Sobieskiego w Gliwicach (woj. śląskie), Powiatowe Gimnazjum w Biłgoraju (woj. lubelskie), XIII LO w Szczecinie (woj. zachodniopomorskie).
       Gratulujemy!
      

Jolanta Bulak, PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama