UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Pałac leśników po metamorfozie

 
Elbląg, Siedziba elbląskich leśników przeszła remont
Siedziba elbląskich leśników przeszła remont (fot. Michał Skroboszewski)
Reklama

- Od 1945 r. budynek nie przeszedł aż tak dużego remontu – tak o remoncie siedziby elbląskich leśników mówił Jan Piotrowski, rzecznik prasowy Nadleśnictwa w Elblągu. Leśnicy chcą także stworzyć tu stację ładowania pojazdów elektrycznych oraz utworzyć plantację choinek. Zobacz zdjęcia po remoncie.

Zabytkowy pałac Augusta Abbega, w którym obecnie mieści się siedziba Nadleśnictwa Elbląg, przeszedł gruntowny remont. Siedziba elbląskich leśników wewnątrz zmieniła się nie do poznania. - Od 1945 r. budynek nie przeszedł aż tak dużego remontu. Były drobniejsze remonty, zmieniał się układ pomieszczeń, ale tak gruntownego remontu wraz ze zmianą źródła ciepła j jeszcze nie było – mówił Jan Piotrowski, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Elbląg na dzisiejszej konferencji prasowej.

Głównym celem modernizacji było zmniejszenie rachunków z tytułu ogrzewania oraz zminimalizowanie emisji dwutlenku węgla. Po remoncie budynek Nadleśnictwa ogrzewany jest za pomocą pompy cieplnej poprzez ogrzewanie podłogowe, a jego koszt tok ok. 31 zł za gigadżul. - A w zasadzie dwóch pomp: gruntowej, która jest używana w sezonie grzewczym i powietrznej, która służy do podgrzewania wody i będzie używana latem – wyjaśniał Tadeusz Browarczyk z firmy wykonującej remont.

Remont trwał blisko trzy lata: rozpoczął się jeszcze w 2017 r. Inwestycja była podzielona na dwa etapy: w pierwszym wymieniono docieplenie, wzmocniono stropodach oraz wymieniono drzwi zewnętrzne i okna. W drugim etapie wymieniono źródło ciepła, klimatyzację, zrobiono wentylację wraz z odzyskiem ciepła, wymieniono oświetlenie na pledowe

- To była „ciężka” przebudowa. Nadzorował nas konserwator zabytków, więc łatwo nie było. W pewnym momencie remontu stojąc w piwnicy i patrząc do góry, widać było niebo. Okazało się np., że belki pomiędzy piętrami są „bardzo nadużyte czasem” i trzeba je wzmocnić lub wymienić – Małgorzata Twardowska, sekretarz Nadleśnictwa, zdradzała tajemnice remontu.

Termoizolacja to jednak nie wszystko, co zmieniło się w budynku nadleśnictwa. Jest nowy dach, elewacja i oświetlenie zewnętrzne, w piwnicy znalazło się miejsce na archiwum, pomieszczenia gospodarcze i pokój socjalny. Wymieniono też dwie pary schodów.

  Elbląg, Tadeusz Browarczyk (od lewej), Małgorzata Twardowska oraz Jan Piotrowski mówili o remoncie budynku Nadleśnictwa
Tadeusz Browarczyk (od lewej), Małgorzata Twardowska oraz Jan Piotrowski mówili o remoncie budynku Nadleśnictwa

- Całkowity koszt remontu wyniósł 4,4 mln zł – mówiła Małgorzata Twardowska.

W tej sumie zawarte są także koszty projektu. W przyszłości planowany jest montaż ogniw fotowoltaicznych, co pozwoliłoby leśnikom wytwarzać prąd na swoje potrzeby. I nie tylko.

- Rozmawiamy z Energą na temat umiejscowienia tu punktu ładowania samochodów elektrycznych. Być może w ciągu roku lub dwóch taka instalacja powstanie– zdradził Jan Piotrowski.

To jednak nie koniec zmian. Leśnicy uporządkowali stary sad, który znajduje się w okolicy nadleśnictwa. W planach jest też utworzenie plantacji świerków przy siedzibie Nadleśnictwa.

- Mieszkańcy Elbląga mogliby przed świętami Bożego Narodzenia wybrać sobie drzewko i je sami ściąć – mówił rzecznik.

SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Skąd pln-y na ten cel?? Może by tak zrobić drzwi otwarte dla sponsorów tzn. podatników??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  13 7
  Tomasz 85(2019-11-27)
 • remont 4 mln zł a 100 tys zł na naprawę czerwonego szlaku niet. Dopiero teraz wody polskie próbują naprawić ale już widać że czerwony szlak po "naprawie" będzie gorzej wyglądał niż przed. A jak do tego dodać zniszczenie niebieskiego przez "green velo" to widać że Elbląg nie ma gospodarza.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22 7
  maratończyk(2019-11-27)
 • Perełka w krajobrazie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20 3
  pampi-ZAWADA(2019-11-27)
 • Brawo. Pięknie odrestaurowany budynek.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20 7
  (2019-11-27)
 • RobertKoliński "Lasy Państwowe pod lupą NIK. Przychody spadają, a pensję rosną. Polityka finansowa Lasów Państwowych przejawia się głównie w podnoszeniu kosztów zarządu i wynagrodzeń oraz zwiększeniu nakładów inwestycyjnych - ustaliła NIK. Przychody Lasów Państwowych spadają, za to apanaże zarządu rosną - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w Państwowym Gospodarstwie Leśnym to 6 980 zł brutto, a w dyrekcji generalnej - 11 133 zł brutto. Polityka finansowa Lasów Państwowych zdaniem Izby przejawia się w stałym wzroście kosztów zarządu, wzroście wynagrodzeń oraz zwiększeniu nakładów inwestycyjnych. "To stwarza ryzyko nieosiągnięcia podstawowych celów Lasów Państwowych" - zauważa NIK. Te podstawowe cele to zachowanie i ochrona lasów oraz ekosystemów leśnych. " A to jest raport z 2015 roku, dziś w tej korporacji pt. Lasy Państwowe jest jeszcze gorzej. Lasy Państwowe to rozrzutny monopolista, który zbyt często eksploatuje cenne przyrodniczo obszary, za to gros jego dochodów pochłania administracja i apanaże zarządu. Ceny drewna spadały, ale leśnicy wycinali więcej i wypłacali sobie coraz wyższe pensje. Szybko rosły też wydatki na leśne drogi i siedziby urzędników, najwolniej - na ochronę lasów. (. .. ) Hashtagi: #PodlaZmiana
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  20 11
  RobertKoliński(2019-11-27)
 • RobertKoliński (. .. ) "Środki przeznaczane przez Lasy Państwowe na ochronę i hodowlę lasów, a więc nakłady kluczowe dla zachowania i ochrony lasów oraz ekosystemów leśnych, a także na utrzymanie i powiększanie zasobów i upraw leśnych, stanowiły w badanym okresie zaledwie 13 proc. kosztów ogółem i były ponad trzykrotnie niższe od kosztów ogólnego zarządu" - dodano.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 8
  RobertKoliński(2019-11-27)
 • choinka? nie ma takiego drzewa
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 4
  (2019-11-27)
 • Trochę za nowocześnie w środku.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 4
  (2019-11-27)
 • A kornik drukarz swoje robi,podziekowac lewicowym lewakom.Garbusiarz cyklista
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 10
  Zbyszek1(2019-11-27)
 • Teraz są już lasy prywatne od 1989, a po wejściu do UE przybyło lasów posadzonych przez rolników.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 1
  (2019-11-27)
 • Jak to nie ma drzewa choinka. W okresie przed Bożym Narodzeniem klienci kupują choinki, sprzedawcy je sprzedają, a dzieci, a też i dorośli, otrzymują prezenty pod choinką. I tak jest od lat, a w zasadzie od czasu kiedy pojawiła się tradycja ubierania drzewka bożonarodzeniowego popularnie nazywanego choinką. Więc nie ma co się wysilać i wykazywać nikomu niepotrzebną sztuczną wiedzą. Niech nam żyje i panuje CHOINKA.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17 3
  Jest i żyje choinka.(2019-11-27)
 • Standard zdecydowanie za wysoki. To ma służyć do pracy a nie wypoczynku. Łatwo wydaje się państwowe pieniądze
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 8
  bzyk(2019-11-27)
Reklama