UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Pamięci zamordowanych w Charkowie

 
Elbląg, Przed budynkiem ZSZ nr 1 leżą tablice poświęcone oficerom WP zamordowanym w Charkowie
Przed budynkiem ZSZ nr 1 leżą tablice poświęcone oficerom WP zamordowanym w Charkowie (fot. Michał Skroboszewski)

Od dziś (6 listopada) przy Zespole Szkół Zawodowych nr 1 przy ul. Robotniczej rosną dwa dęby upamiętniające ofiary zbrodni katyńskiej. Jeden z dębów na terenie szkoły rośnie od ośmiu lat, drugi został przesadzony z terenu byłej siedziby ZSZ nr 1 z ul. Zamkowej. Zobacz zdjęcia.

W 2010 r. podczas ogólnopolskiej akcji „Katyń – ocalić od zapomnienia” w całej Polsce zasadzono prawie 2,5 tys. dębów pamięci. W Elblągu drzewa posadzono przy Gimnazjum nr 2 (upamiętnia płk Mieczysława Janowskiego zamordowanego w Charkowie w 1940 r.) i Zespole Szkół Zawodowych nr 1 (upamiętnia ppłk Karola Rudnickiego również zamordowanego w Charkowie w 1940 r.). Obok drzew postawiono tablice pamiątkowe poświęcone zamordowanym oficerom. Dęby się przyjęły i przypominają o tragedii polskich żołnierzy z okresu II wojny światowej.
       W wyniku zmian w oświacie i likwidacji gimnazjów, władze miasta zadecydowały o przeniesieniu Zespołu Szkół Zawodowych do budynku Gimnazjum nr 2. Społeczność „jedynki” nie chciała się jednak rozstawać ze „swoim" dębem.
       - Zdecydowaliśmy o przeniesieniu tablicy pamiątkowej i przesadzeniu dębu z ulicy Zamkowej na ulicę Robotniczą – mówiła Lucyna Puźmirowska, wicedyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 1.
       Uroczystość przeniesienia tablicy pamiątkowej i przesadzenia dębu była jednym z elementów obchodów stulecia niepodległości. Uroczysty apel uświetnił pokaz musztry paradnej w wykonaniu Szkolnej Kompanii Honorowej. Warto też zauważyć ciekawą inicjatywę patriotyczną wewnątrz szkoły. Korytarze szkolne otrzymały nowe nazwy: zaułek Wojciecha Korfantego, plac Ignacego Daszyńskiego czy też plac Józefa Piłsudskiego.
       Dzisiejsza uroczystość była „ukoronowaniem” przeprowadzki ZSZ nr 1 do nowej siedziby.
       - Trzeba było przystosować kilka sal do nauczania przedmiotów zawodowych, ale przeszło to w miarę bezboleśnie. Bazę mamy naprawdę dobrą – mówiła Lucyna Puźmirowska.
      
       Karol Rudnicki w czasie I wojny światowej był żołnierzem armii austro-węgierskiej i oficerem Wojska Polskiego w okresie II Rzeczpospolitej. W kampanii wrześniowej walczył w 27 pułku ułanów. Po rozbiciu oddziału dostał się do niewoli radzieckiej i został zamordowany w Charkowie w 1940 r.
      
       Mieczysław Rudnicki był żołnierzem Legionów Polskich w okresie I wojny światowej i oficerem Wojska Polskiego w okresie II Rzeczpospolitej. W czasie kampanii wrześniowej w 1939 r. był dowódcą 1 pułku piechoty Grupy Grodzieńskiej. Dostał się do niewoli radzieckiej i został zamordowany w Charkowie w 1940 r.

      
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama