UWAGA!

Parking niezgody

 Elbląg, Mieszkańcy walczą o wolne miejsca parkingowe
Mieszkańcy walczą o wolne miejsca parkingowe (fot. Michał Skroboszewski)

Gdzie zaparkować samochód? - przed takim problemem staje coraz więcej mieszkańców Elbląga. Mieszkańcy bloków przy ul. Okrzei 16-18-20 i ul. Daszyńskiego 20-21 mają do dyspozycji „własny” parking, niestety jest na nim za mało miejsca. Brakuje też terenu, na którym można by zbudować nowe miejsca parkingowe. 

Problem z miejscami parkingowymi w Elblągu nie jest nowy i dotyczy niemal całego miasta. Na naszych łamach opisujemy przypadki, kiedy mieszkańcy walczą ze sobą i z administratorami budynków o dodatkowe miejsca parkingowe. Podobna sytuacja ma miejsce przy ul. Okrzei. Po godzinie 19 nie sposób tam wetknąć szpilki, nie mówiąc o zaparkowaniu samochodów. Pojazdy parkują wszędzie: na jezdni, na chodniku, przed budynkami, za budynkami. Wszędzie, gdzie tylko jest kawałek wolnej powierzchni. A miejsc i tak brakuje.

Mieszkańcy bloków Okrzei 16-18-20 i Daszyńskiego 20-21 są w tej „szczęśliwej” sytuacji, że mają „własny” parking. Mogą tam parkować tylko mieszkańcy tych dwóch bloków, pod warunkiem że znajdą wolne miejsce. Miejsc na parkingu jest 27, a uprawnionych do parkowania dwa razy więcej: w obu blokach jest po 29 mieszkań, a swoje miejsce do parkowania chcieliby mieć także użytkownicy trzech lokali usługowych. Efekt? Mieszkańcy zaczęli walczyć ze sobą o wolne miejsca parkingowe. - Dochodzi do zarysowań samochodów, niektórzy mieszkańcy zamontowali sobie blokady na parkingu i tylko oni mogą tam parkować – poinformowała nas czytelniczka.

Konflikt trwa już kilkanaście lat. Podejmowano różne próby rozwiązania problemów m.in. płatnej dzierżawy miejsc parkingowych. Niestety żadne rozwiązanie nie satysfakcjonowało mieszkańców. A samochodów przybywało. Warto też zwrócić uwagę na brak miejsca w tamtym rejonie na wybudowanie kolejnych miejsc parkingowych.

Budynkami administruje Spółdzielnia Mieszkaniowa „Usługa – Dom”. - Rozwiązanie tego problemu jest po stronie mieszkańców. Na Walnym Zebraniu Członków powinni podjąć uchwałę, w jaki sposób rozwiązać problem np. poprzez montaż szlabanów na parkingu. Po podjęciu takiej uchwały spółdzielnia ma podstawę prawną do działania – wyjaśniła Anna Wałdoch ze spółdzielni „Usługa – Dom”.

Najbliższe Walne Zebranie Członków powinno się odbyć do końca czerwca, ale w wyniku pandemii prawdopodobnie zostanie przełożone. Problemem może być jednak frekwencja, do podjęcia prawomocnej uchwały potrzebne jest stosunkowo wysokie kworum: 50 proc. plus jedna osoba. Tymczasem pracownicy spółdzielni zwracają uwagę, że na walne przychodzi kilka osób.

Mieszkańcom pozostaje korzystać z innych miejsc parkingowych. O godzinie 19 najbliższe wolne miejsca były na ul. Brzeskiej przy stadionie Concordii.

SM

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Gdzie artykuł widzę tylko komentarze
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  6
  Generallo(2020-04-23)
 • Niech się przeżycia na rowery
 • jak to nie ma miejsca do rozbudowy. Można zbudować parking podziemny
 • Widząc zachowanie znacznej większości kierowców odnosze wrażenie że ich lenistwo ma poziom absurdalny. Gdyby była taka opcja to samochodem wjechali by do mieszkania i parkowali koło fotela, a ruszenie d..z fotel by wsiąść w samochód i pojechać 4 metry do kuchni było by normą. Społeczeństwo leniwe, otyłe, z chorobami układu krążenia bo ruchu praktycznie wcale, parkować chcą pod samymi drzwiami klatki schodowej. Przejście piechotą 100 metrów czy nawet 200 metrów jest absurdem dla nich i z tego powodu są gotowi sądzić się, pisać pisma, protestować, zakładać blokady.
 • A na lotniczej za lewiatanem to samo Miejsce mamy to nie chcą się zgodzić stare dziady żeby parking zrobić. Ja bym wydzierzawila sobie miejsce i dobrze by było.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  7
  Myśleć kopać podziemne(2020-04-23)
 • To temat jeżdżącego złomu po ulicach miast i wsi polskich. Oczywiście problem miejsc parkingowych w Polsce i w Elblągu polega na tym że tzw pojazd samochodowy zwany samochodem można nabyć już za 3 tysiaki albo mniej, więc jest takich pojazdów po trzy w na każdy lokal mieszkalny nawet dla dziecioków. .Dlatego każdy następny nowo projektowany budynek powstający w Elblągu obowiązkowo musi mieć zaplanowany podziemny parking zapewniający miejsca parkingowe dla 50% lokali mieszkalnych po jednym miejscu parkingowym. Bez parkingu nie ma zgody na rozpoczęcie inwestycji.
 • A co z terenem przy tym parkingu, gdzie kiedys był plac zabaw, a po jego likwidacji zagrodzili teren i zrobili pseudo ogrodek, ktory kuje w oczy i nawet nie mozna tam wejsc. Moim zdaniem swietne miejsce do zbudowania dodatkowych miejsc
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  12
  12
  Mieszkaniec osiedla(2020-04-23)
 • Niech sprawdzą kto mieszka tam bez meldunku a parkuje samochód bezprawnie
 • Jeśli teren nie jest prywatny, i nie ma zakazu parkowania to każdy może tam parkować (tyczy to całego miasta), jeśli są porysowane auta to wyłapać wandali i odpowiednio ukarać, odechce się jednemu czy drugiemu dziwnych zachowań. Jak w art. napisane problem nie jest z miejscem do parkowania, a z tym, że trzeba przejść 100 m. Bo Nie po to Janusz kupuje passata by chodzić, on musi pod klatką stanąć by somsiedzi widzieli, że już b6 się wozi. Taka jest prawda.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  26
  0
  Tomasz85(2020-04-23)
 • Czyli jak wogóle nie mam meldunku to nigdzie nie mogę przebywać i auta parkować?? Puknij Ty się w głowę, zainwestować w monitoring i wyłapywać tych kozaków co pod osłoną nocy auta rysują, bo się boją ujawnić, pluć w twarz takim śmieciom. A miejsce parkingowe jest w okolicy 100m od klatki są wolne miejsca - ale trzeba pomyśleć i pupę ruszyć. Albo ten co komuś rysuje auta musi stać pod oknem i obserwować bo się boi - że jak on komuś to kiedyś ktoś mu przerysuje - nie auto ale ryj.
 • Serio jesteście tacy upośledzeni, czy takich udajecie? Parking pod blokiem? Robi się zebranie wspólnoty, podejmuje uchwałe większości o budowie parkingu na terenie wspólnoty. I każdy ma gdzie parkować. Ale Wy wolicie ogrodeczki i altanki. Banda po####w.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21
  6
  Hosc62622(2020-04-23)
 • Gdzie jest administracja ? Powyrywać te samowolne blokady. Zrobić zakaz wjazdu złomów (widać plamy oleju) i przybędzie wolnych miejsc.
Reklama