UWAGA!

Piastowskie dożynki

 Elbląg, Piastowskie dożynki
fot. nadesłana

W sobotę (8 września) rolnicy z miejscowości Piastowo (gmina Milejewo) obchodzili tradycyjne święto plonów, czyli dożynki. Zobacz zdjęcia.

Pomimo ciężkiego dla nich roku, a czasem potężnych strat, jakie ponieśli w konsekwencji kapryśnej pogody, mieszkańcy a zarazem członkowie stowarzyszenia Nasza wieś – Piastowo, jakie działa we wsi, zdecydowali się na zorganizowanie tej imprezy.
      
       Dożynki rozpoczęły się tradycyjnie akcentem religijnym. O godz. 14 odprawiona została uroczysta msza święta w kościele w Milejewie, w której uczestniczyli rolnicy, ich rodziny, władze gminy i zaproszeni goście. Poświęcone zostały wieńce dożynkowe.
       Po mszy barwny korowód bryczek i koni, który wiózł poświęcone dożynkowe wieńce, przebył trasę z Milejewa do Piastowa, gdzie w gospodarstwie agroturystycznym odbywała się główna impreza dożynkowa.
       Po przybyciu na teren gospodarstwa uroczyście przekazano bochen chleba zastępcy wójta gminy Milejewo, odbyły się też uroczyste przemówienia i podsumowanie roku.
       Tradycyjnie też rozstrzygnięto konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy i tu spośród pięciu propozycji wieś Piastowo zabłysnęła przykładem i zdobyła 1. miejsce, wykonując najładniejszy wieniec dożynkowy.
       Podczas obchodów święta plonów można było posłuchać pieśni ludowych w wykonaniu zespołu ,,Pogrodzianki”, nie zabrakło też atrakcji dla najmłodszych dla których przygotowano różne gry i zabawy takie jak: przeciąganie liny, rzut podkową do celu, czy rzut kaloszem do celu.
       Całą imprezę uświetniła straż pożarna ze wsi Rychnowy, demonstrując umiejętności starodawnego wozu strażackiego oraz OSP z Milejewa, która pokazała nowoczesny sprzęt gaśniczy i jego możliwości.
       Późnym popołudniem przy blasku ogniska można było spróbować smacznej grochówki czy bigosu, jak również rozbrzmiały dźwięki kapeli, która przygrywała, porywając do tańca strudzonych ale zadowolonych rolników mieszkańców wsi Piastowo.
      
Katarzyna Nazarewicz, Artur Krawczyk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Ładna nazwa wsi, którą wprowadzono po 1945 r. na fali polonizacji ziem przydzielonych Polsce, podpasłęckie Słobity to był jakiś czas Jagiellonów. A tak rzeczywiście to ta wieś (Piastowo) nazywała się przez kilkaset lat również bardzo ładnie - Königshagen, czyli Królewski Lasek, Królewski Zagajnik czy coś w tym rodzaju.
  • Patrząc na foto można by pomyśleć że to brytyjska rodzina królewska. Niby bieda w województwie warmińsko-mazurskim ale ładnie wygłądająca bieda. Hero.
  • Super info 4 dni po fakcie.
Reklama