UWAGA!

Pieniądze kulturalnie podzielone

 Elbląg, Pieniądze kulturalnie podzielone
fot. Michał Skroboszewski, arch. portel

Ratusz podzielił pieniądze przeznaczone na kulturalne wydarzenia w naszym mieście. Na letnie imprezy wyda 98 tys. zł. Kwotą 79 tysięcy wsparto inne inicjatywy na rzecz kultury, sztuki i ochrony dziedzictwa narodowego.

Pieniądze z budżetu miasta otrzymały organizacje pozarządowe, które zorganizują kulturalne wydarzenie w mieście. Nie ma więc w tym spisie miejskich instytucji kultury takich jak Elbląska Orkiestra Kameralna czy Galeria EL, ponieważ one otrzymują pieniądze z innej puli.
       Stosunkowo dużymi pieniędzmi (jak na kulturę) ratusz wspomógł „kulturalne” imprezy mające odbyć się w okresie wakacyjnym. Prawie 31 tys. złotych dostała Elbląska Spółdzielnia Socjalna Wehikuł Czasu z przeznaczeniem na jubileuszowy X Festiwal Wikingowie z Truso w Elblągu. W muszli koncertowej w Bażantarni znów zabrzmi muzyka – na letnie koncerty Elbląskie Towarzystwo Kulturalne pozyskało 20 tys. zł. Na temat smoczych łodzi można prowadzić wielogodzinne dyskusje. Czy wyścigi te są bardziej imprezą sportową czy też kulturalną. Lepiej jednak wsiąść na łódź i złapać za wiosło. Własnej floty smoczych łodzi miasto jeszcze nie ma, ale wyścig i tak się odbędzie. Na ten cel oddział Ziemi Elbląskiej Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego otrzymał 10 tys. złotych. Pełne zestawienie kto, ile i na co dostał dostępne znajdziesz tutaj. Ratusz na letnie imprezy kulturalne wydał 98 tys. zł.
       Na imprezy odbywające się poza okresem wakacyjnym przeznaczono mniejszą kwotę – 79 tys. zł . Kwotą tą podzielą się organizatorzy inicjatyw z dziedziny kultury, sztuki i ochrony dziedzictwa narodowego. Niekwestionowanym zwycięzcą w tej kategorii jest Stowarzyszenie Alternatywni, które już planuje szóstą edycję Festiwalu Literackiego „Wielorzecze”. Na ten cel otrzymało 20 tys. zł. Drugie miejsce i 15 tys. złotych otrzymał chór Cantata na wspieranie działań edukacyjno – artystycznych. Na podium zmieściło się jeszcze stowarzyszenie Viva Art, które pozyskało 9 tys. na organizację Międzynarodowych Spotkań Artystycznych. Pełne zestawienie znajdziesz tutaj. Warto zwrócić uwagę na projekty, które nie otrzymały dofinansowania z miejskiej kasy. PTTK chciało stworzyć komiks historyczny, ale pieniędzy będzie musiało poszukać w innych źródłach. Bicie rekordu Guinnessa w pleceniu najdłuższej liny prawdopodobnie odbędzie się w ramach wikińskiego festiwalu – osobnej dotacji na ten cel nie przyznano. Elbląg nie wesprze finansowo wydania katalogu prac dyplomowych absolwentów Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym oraz eventów, które chciały zorganizować Fundacje „Perła Baroku” oraz „Nowoczesny Konin”.
       22,5 tys. zł otrzymały też dwie organizacje, które chciałyby uczcić setną rocznicę odzyskania Niepodległości. Na wydarzenie pn. „Polska Niepodległa” Stowarzyszenie Lazarus otrzymało 10 250 zł, „Moja Niepodległa” Spółdzielni Socjalnej Idea została wsparta kwotą 12 250 zł.
      
      
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama