UWAGA!

Pierwszy krok w dorosłe życie

W sumie 450 godzin warsztatów psychologiczno–społecznych, doradztwo zawodowe, zajęcia z języka angielskiego i informatyki, a także wybrany kurs zawodowy miały przygotować młodzież na krok w dorosłe życie. W minioną sobotę (20 czerwca) Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Elblągu podsumowało realizację projektu „Akademia Dorosłości” w „Światowidzie”.

- Celem projektu było wsparcie wychowanków domów dziecka i innych form opieki zastępczej w procesie usamodzielniania się poprzez ich aktywizację społeczno – zawodową. Projekt przygotowany został po to, by pomóc tej młodzieży wejść w dorosłe życie – wyjaśnia Łukasz Dembiński, dyrektor biura TPD w Elblągu.
       Przedsięwzięcie było realizowane przez 10 miesięcy (od września do czerwca) i skierowany był do usamodzielniających się wychowanków elbląskiego Pogotowia Opiekuńczego, domów dziecka z Marwicy, Fromborka i Szymonowa oraz rodzin zastępczych na terenie Elbląga. W projekcie udział wzięły 34 osoby w wieku od 15 do 18 lat.
       - Przygotowaliśmy zajęcia, na których rozwijaliśmy umiejętności psychologiczno – społeczne młodzieży, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania w życiu zawodowym i osobistym. Zadbaliśmy również o rozwój ich umiejętności i zainteresowań zawodowych – dodaje.

 


       W ramach projektu zrealizowano ponad 450 godzin zajęć. Odbyły się warsztaty psychologiczno – społeczne, warsztaty z doradztwa zawodowego i poruszania się po rynku pracy, zajęcia z języka angielskiego i informatyki. Każdy uczestnik ukończył również wybrany kurs zawodowy: kosmetyczny, opiekunki dziecięcej lub mechanika pojazdów samochodowych. Nie zabrakło również atrakcji kulturalno – rekreacyjnych, takich jak wyjścia do kina, teatru, dyskoteki, czy ogniska.
       Jak mówi Anna Dmitrzak –Stefańska, koordynator projektu, trudno w tej chwili mówić o trwałych rezultatach projektu. To życie tych młodych ludzi pokaże, w jaki sposób wykorzystają wiedzę, umiejętności i doświadczenia wyniesione z Akademii Dorosłości. Obecnie możemy stwierdzić, że ewaluacja projektu wykazała znaczny wzrost dojrzałości uczestników projektu i wykształcenie ich konkretnych umiejętności. Nas najbardziej cieszy to, że wzrosło ich poczucie własnej wartości i z większym optymizmem i odpowiedzialnością patrzą oni w przyszłość.
       Projekt „Akademia Dorosłości” współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
      

oprac. Anieze
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama