UWAGA!

Pijany motocyklista także straci prawo do prowadzenia samochodu

 Pijany motocyklista także straci prawo do prowadzenia samochodu

Pozbawienie kierowcy wyrokiem sądu tylko części posiadanych przez niego uprawnień nie oznacza, że może on żądać - w czasie obowiązywania tego zakazu - od organu administracji zwrotu dokumentu potwierdzającego uprawnienia do kierowania pojazdami innych posiadanych kategorii.

Przykład
       Dla motocyklisty jazda pod wpływem alkoholu skończyła się orzeczonym przez sąd wyrokiem zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, do prowadzenia których uprawnia prawo jazdy kat. A.
       Motocyklista ten wystąpił do starosty o zwrot prawa jazdy kat. B, wyjaśniając, iż wyrokiem sądu karnego zostało mu ograniczone prawo do prowadzenia pojazdów w zakresie kat. A, zaś prawo jazdy kat. B nie zostało mu zatrzymane przez sąd.
      
       Uwaga!

       Wyrok nie jest optymistyczny. Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał bowiem, iż orzeczony wobec skarżącego przez sąd powszechny środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych kat. A, skutkuje również – na przyjętej przez organy podstawie prawnej – odmową zwrotu prawa jazdy kat. B.
       Sąd zwrócił uwagę, że ma to prowadzić do wykluczenia z ruchu drogowego takich kierujących pojazdami, którzy zagrażają bezpieczeństwu w ruchu drogowym, zwłaszcza jeżeli dopuszczają się prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości. Trudno byłoby przyjąć, że racjonalny ustawodawca, pozbawiając kierującego prawa do kierowania pojazdami kat. A (motocyklem) z powodu kierowania nim w stanie nietrzeźwości, zezwoliłby na pozostawienie takiemu kierującemu prawa do prowadzenia samochodu osobowego (kat. B) wobec tego, że orzeczony w postępowaniu karnym środek karny nie obejmował tej kategorii.
       Sąd podkreślił, że analizowane przepisy służyć mają bowiem zapewnieniu bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego, a w szczególności ochronie wartości nadrzędnych, jakimi są życie i zdrowie ludzkie.
       (na podstawie wyroku WSA w Gorzowie Wielkopolskim z 20.04.2017 r., sygn. akt II SA/Go 115/17, nieprawomocny)
      
                                                                     ------ materiał płatny -------

      
      
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie