UWAGA!

Podróż w świat Romów

 Elbląg, Na wernisażu w Galerii EL
Na wernisażu w Galerii EL (fot. Damian Matwiejczyk)

Pod takim hasłem grupa integracyjna dzieci romskich i nie romskich wyjechała na wycieczkę do Tarnowa. Wycieczkę zorganizowano w ramach rządowego programu na rzecz społeczności romskiej, realizowanego w Elblągu. Wyjazd dzieci sfinansowały Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz elbląski samorząd.

W Tarnowie znajduje się jedyne w Europie Muzeum Kultury i Historii Romów. Wycieczka była kolejnym etapem realizacji „Programu Romskiego”. Wcześniej w jego ramach otwarto w Elblągu rodzinną świetlicę romską, gdzie spotykają się wszystkie romskie rodziny i ich przyjaciele.
     - Odbył się także lokalny konkurs plastyczny „Spójrzcie na mnie inaczej” - mówi rzecznik prezydenta Elbląga Agnieszka Staszewska. - Jego sukces zachęcił do zorganizowanie edycji ogólnopolskiej, w Galerii EL. Napłynęło aż 169 prac, więc postanowiono zorganizować kolejny konkurs, tym razem o zasięgu światowym. W MSWiA został już złożony projekt takiego konkursu z udziałem dziesięciu państw.
     W ramach „Programu Romskiego” planowane są także: projekt „Śladami naszej tożsamości” - wykłady, lekcje dla dzieci romskich i nie romskich o kulturze i tradycji Romów oraz nauka języka romskiego; zorganizowanie taboru romskiego (stacjonarnego) w celu pokazania codziennego życia dawnych Romów; z letnich półkolonii w SP 21 skorzysta 14 dzieci romskich; wydany też zostanie kalendarz na 2007 rok popularyzujący kulturę romską.
     W Elblągu żyje 54 Romów (15 rodzin) i wszyscy zaangażowani są w „Program Romski”. Program ten jest realizowany przez Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w porozumieniu z asystentem romskim Izą Stankiewicz i całą społecznością romską mieszkającą w Elblągu.
     Materiał Marty Hajkowicz:
     
PD

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama