UWAGA!

Podwyżka świadczeń z ZUS

Elbląg, Podwyżka świadczeń z ZUS
Fot. Anna Dembińska.

Wszystkie emerytury, renty i inne świadczenia z ubezpieczeń społecznych od marca będą wyższe. ZUS jak co roku przygotowuje się do waloryzacji świadczeń. Sprawdź, komu przysługuje podwyżka i na jakich zasadach.

Od 1 marca ZUS rozpoczyna akcję waloryzowania świadczeń. Czy to dobra wiadomość dla emerytów i rencistów?
       Tak, to bardzo dobra i miła wiadomość. Waloryzacja przeprowadzana jest co roku od 1 marca. Ponadto wskaźnik waloryzacji, od którego uzależniona jest podwyżka, uwzględnia oprócz średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym również co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia. Zwiększenie tego wskaźnika podlega corocznie negocjacjom w Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych. W razie nieuzgodnienia zwiększenia wskaźnika na forum Komisji, jego wysokość określana jest rozporządzeniem Rady Ministrów.
      
       O ile wzrosną w tym roku emerytury i renty?

       Dokładnie jeszcze nie wiadomo. Świadczenia podwyższa się o wskaźnik ogłaszany w lutym przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Ale można powiedzieć w przybliżeniu, że podwyżka wyniesie około 4 proc., bo tyle zapisano w ustawie budżetowej na ten rok.
      
       Jakie świadczenia będą podwyższone?

       Waloryzacja dotyczy świadczeń przyznanych do końca lutego 2010 r. Podwyżka obejmie więc wszystkie świadczenia wypłacane przez ZUS: emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne oraz dodatki do tych świadczeń np. dodatek pielęgnacyjny czy dodatek dla sierot zupełnych. Zwaloryzowane zostaną także świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renta socjalna oraz inne świadczenia pieniężne przysługujące na podstawie odrębnych przepisów np. świadczenie pieniężne dla osób deportowanych do pracy przymusowej oraz osadzonych w obozach pracy przez III Rzeszę i ZSRR.
      
       Czy aby otrzymać wyższe świadczenie trzeba składać wniosek do ZUS?
       Nie, nie trzeba składać żadnych wniosków. W terminach płatności wypłat świadczeń wszyscy zainteresowani otrzymają decyzję waloryzacyjną. W decyzji zawarta jest informacja o wskaźniku waloryzacji, według którego zwaloryzowano dane świadczenie. Decyzje te wydawane są z urzędu.
      
       A jeżeli świadczeniobiorca nie będzie zgadzał się z wyliczoną podwyżką?
       Od każdej decyzji można się odwołać, również od decyzji waloryzacyjnej. Osoba zainteresowana ma prawo wnieść odwołanie, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji, do okręgowego sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem organu rentowego, który wydał decyzję.
      
       Jaka jest różnica między waloryzacją a rewaloryzacją ?

       Rewaloryzacja – czyli odnowienie – jest to w systemie emerytalnym przeliczenie całego lub części portfela świadczeń według nowych jednolitych zasad. Ostatnio z całkowitą rewaloryzacją mieliśmy do czynienia w 1991 roku. Natomiast waloryzacja emerytur i rent to nic innego jak urealnienie wysokości świadczeń, czyli zachowanie ich dotychczasowej siły nabywczej.
      
Karina Podlaszewska, Oddział ZUS w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • mesaja3 Wielka mi waloryzacja. Przy najniższej dadzą 30zł. Z tego zabiorą na podatek i składki. Ale i tak ZUS twierdzi że powinni się emeryci cieszyć że wogóle dają. Ośmieszają siebie; a emerytów i rencistów poniżają i traktują jak zło konieczne. Paranoja. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  mesaja3(2010-01-21)
 • O swoją przyszłość w tym i o Emeryturę trzeba zadbać samemu, na co możemy liczyć od ZUS wszyscy wiemy. Tylko że ludzie nie myślą długoterminowo i żal przeznaczyć 100zł po to żeby mieć za te 10-20lat odłożoną kwotę, która pozwoli żyć jak człowiek--A nie jak biedny obywatel po przepracowaniu 40lat.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  510-566-217(2010-01-21)
 • śmieszne są te podwyżki świadczeń, kwoty takie, ze w jeden dzień na zakupy się wyda. ..
Reklama