UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Podyskutuj o Elblągu: co zrobić z placem Słowiańskim?

 
Elbląg, Plac Słowiański przed wojną
Plac Słowiański przed wojną

Sondaż portElu

Jakie zmiany powinny zajść na placu Słowiańskim?
Żadnych, jest dobrze, jak jest 12.3%
Parking powinien zostać, ale na fontannie powinien stanąć pomnik 23.2%
Parking powinien zostać zlikwidowany, na jego miejscu powinien powstać skwer 61.9%
Nie mam zdania 2.6%
Liczba głosów: 609. Sondaż został zakończony.

Parking na kilkadziesiąt samochodów, a pośrodku fontanna – pozostałość po niemieckim Elbingu. Tak wygląda dziś plac Słowiański. Ewidentnie coś tam nie pasuje: albo samochody, albo fontanna. Jak powinien wyglądać plac Słowiański?

Plac Słowiański to obecnie wielki parking z fontanną w środku. Popularny to parking wśród elblążan, bo... bezpłatny – nie obowiązuje tam Strefa Płatnego Parkowania. W związku z tym z uroków fontanny korzystają głównie samochody. Co prawda, przy parkingu są ławeczki, żeby usiąść i powdychać... zapach parkujących pojazdów.
       Przed wojną fontannę wieńczył pomnik Hermanna von Balka – mistrza krajowego Zakonu Krzyżackiego, który założył Elbląg. W 2017 r. do Budżetu Obywatelskiego złożono projekt odbudowy pomnika. Nie przeszedł on jednak weryfikacji urzędniczej, bo jak tłumaczyli urzędnicy... był po prostu za drogi jak na możliwości elbląskiego Budżetu Obywatelskiego.
       Co jakiś czas wraca pomysł „ożywienia” placu Słowiańskiego. Pytanie: jak, i co w tym miejscu miałoby się znajdować. Trzeba pamiętać, że samochody, które tam parkują, gdzieś parkować muszą. A czy miejsce nadaje się na strefę rekreacji? Z jednej strony tory tramwajowe, z drugiej ruchliwa i hałaśliwa ulica...
       Czy likwidacja parkingu i postawienie tam pergoli, zasadzenie drzew, krzewów i kwiatów, ma sens? Czy potrzebne jest (akurat w tym miejscu) zielone miejsce na mapie Elbląga? Czy może nasi czytelnicy mają inny pomysł na zagospodarowanie placu Słowiańskiego. Bo przecież szkoda takiej fontanny tylko dla samochodów. Zapraszamy do dyskusji w komentarzach.
      
SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • Po co pytać - powinien wyglądać dokładnie tak jak na zdjęciu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  53 5
  DDD..(2019-05-06)
 • Ale tak realnie!!! Po jakiego grzyba tam skwer?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7 40
  (2019-05-06)
 • Parkingów wokół nie brakuje. I uruchomić fontannę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  47 1
  RED(2019-05-06)
 • Elbląg to miasto z Tymona fontannami które szpeca ,powinny zostać wyremontowane. A na fontannę na placu słowiańskim powinna wrócić figurą założyciela Elbląga bo faktów historycznych nikt nie zmieni . Kto walczy z hostoria ten jest desperatem. Zazdroscimy innym miastom za laweczki z figurkami i ustawionymi różnymi figurami w miastach przy ktorych turyści robią sobie zdjecia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  50 2
  (2019-05-06)
 • Plac Słowiański jest okaleczonym, pozbawionym znaczenia najważniejszym miejscem, centrum dawnego Elbląga. Nie da się dzisiaj odtworzyć ratusza, nie ma też sensu odbudowa resursy obywatelskiej. Ale jest potrzeba starannej zabudowy pustej działki z pierzeja ulicy Krótkiej oraz działki z prawej strony gmachu poczty. Wówczas na zapleczu nowej zabudowy przy Krótkiej mógłby powstać kilkukondygnacyjny parking dla mieszkańców a sam plac należałoby uczynić skwerem z funkcją drobnego handlu i małej gastronomii, funkcjonalnie połączonym z placem wokół fontanny i skwerem Wolności. Idealnie byłoby także, gdyby tramwaje pojechaly w stronę dworca ulicą Rycerska a 1maja stała się pełnym deptakiem, najlepiej połączonym z ul. Kowalska przejściem - pasażer pod jezdniami Rycerskiej. Marzenie, co nie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  39 4
  BEZ ŚCIEM proszę (2019-05-06)
 • Tuż obok placu szpeci rozpoczęta budowa kamieniczek i zastój. Czy tego włodarze nie widzą. Chyba jeżdżą do innych miast i widzą jak wyglądają fontanny u innych. A może to prawda że aby pensja na konto płynęła a ludki i tak nic nie powiedzą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23 2
  (2019-05-06)
 • kochani przecież władza truje was jadem i propagandą, w każdym normalnym kraju, w miastach zniszczonych przez wojnę przeprowadzą się rekonstrukcję tego co było, bo po prostu to jest dorobek mieszkańców przez setki lat i nie ważne czy mieszkali tam niemcy, polacy, chińczycy czy kosmici tak po prostu było i tyle, nie buduje się swojej chorej wizji bo ja chce to czy tamto, każdy chce co innego, dlatego robi się to co jest słuszne, a słuszna jest odbudowa elbląga z jego historią od gotyku po secesję, każdy kto tego nie chce jest głupcem i wrogiem historii, sztuki i kultury i państwa polskiego bo to za królestwa polskiego wielkie miasto pruskie świeciło swój największy rozkwit ale ludzie tego nie rozumieją bo nie chcą, nie potrafią, są zamknięci umysłowo, nie obchodzi ich to, nie chcą znać swojej historii wstydzą się jej wiec całe miasto skończy smutnie bo już straciło 30 tyś mieszkańców a to początek. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  36 4
  007(2019-05-06)
 • Ten artykuł powinien być że zdjęciami wielu miejsc w kolo placu które szpeca. A samochody won z placu a zostawić plac lawkami, klombami.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  34 0
  (2019-05-06)
 • proponuję postawić na fontannie pomnik Pana Prezydenta Wróblewskiego, to dzięki jego wytężonej pracy miasto kwitnie i sie rozwija niesłychanie, pomnik z uwagi na koszty po taniości można wykonac z takiego samego materiału jak jest wykonana krowa w Starym Polu,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  11 20
  komitetbudowypomnika(2019-05-06)
 • @BEZ ŚCIEM proszę - Nie marzenie tylko beznadziejna wizja. Plac z fontanną powinien zachować funkcje rekreacyjno turystyczną po odpowiednim odrestaurowaniu. Następne hot dogi z lodami i fury śmieci w tym miejscu nie są pożądanym obiektem westchnień mieszkańców. Natomiast lokalizacja wielopoziomowego parkingu przy Krótkiej to pomysł niemożliwy do zrealizowania z ekonomicznego punktu widzenia a do tego zabudowa nie może być wyższa niż otaczające działkę budynki czyli max cztery pietra.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8 2
  (2019-05-06)
 • @komitetbudowypomnika - bardziej napoleon z zoliborza (prezes kaczynski)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8 5
  plebspis(2019-05-06)
 • naprawić fontannę zrobić skwerek z kwiatami i ławkami czy to takie trudne e-g-a
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  29 0
  (2019-05-06)
Reklama