UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Podzielą się prosforą, będą świętować trzy dni

 
Elbląg, Wnętrze cerkwi grekokatolickiej przy ul. Traugutta
Wnętrze cerkwi grekokatolickiej przy ul. Traugutta (fot. MS, archiwum portEl.pl)

7 stycznia prawosławni i grekokatolicy rozpoczynają święta Bożego Narodzenia. Będą trwać trzy dni, a poprzedzi je piątkowa wigilia. W Elblągu jest ponad 200 osób wyznania prawosławnego i około 150 rodzin greckokatolickich.

Dlaczego Boże Narodzenie w tych obrządkach jest dopiero teraz? Różnica w datach wynika z faktu, że kościoły wschodnie posługują się kalendarzem juliańskim. Dlatego święta odbywają się 13 dni po świętach rzymskokatolickich.
       Same święta wyglądają podobnie do świąt rzymskokatolickich, choć jest kilka różnic. Najważniejszą jest ta, że prawosławni i grekokatolicy świętują przez trzy dni. Ma to symbolizować udział Trójcy Świętej w dziele zbawienia. Do różnic można również zaliczyć fakt, że w wigilię wierni dzielą się prosforą, czyli chlebem, a nie opłatkiem. Prawosławni zamiast pasterki w nocy z 6 na 7 stycznia uczestniczą w kilkugodzinnych liturgiach. Poza tym tradycje i zwyczaje są do siebie bardzo podobne.
       - Do świąt przygotowujemy się jak wierni rzymskokatoliccy – opowiada pan Marek. – Żona sprząta, gotuje, ja jej oczywiście pomagam ile mogę, stawiamy choinkę, zapraszamy najbliższych i siadamy do wspólnej wieczerzy. W tym roku dobrze się złożyło, bo 6 stycznia wypada w piątek, więc dwa dni świąt będą wolne od pracy.
       - Już drugi rok jest tak, że na nasze święta jest biało – śmieje się pani Beata. – Mnie to cieszy, chociaż mąż, który jest wyznania rzymskokatolickiego jest innego zdania.
       Wszystkim wiernym prawosławnym i grekokatolikom życzymy wesołych, spokojnych świąt spędzonych w rodzinnej atmosferze!
      
K
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Reklama