16:33
7 stycznia prawosławni i grekokatolicy rozpoczynają święta Bożego Narodzenia. Będą trwać trzy dni, a poprzedzi je piątkowa wigilia. W Elblągu jest ponad 200 osób wyznania prawosławnego i około 150 rodzin greckokatolickich.
Same święta wyglądają podobnie do świąt rzymskokatolickich, choć jest kilka różnic. Najważniejszą jest ta, że prawosławni i grekokatolicy świętują przez trzy dni. Ma to symbolizować udział Trójcy Świętej w dziele zbawienia. Do różnic można również zaliczyć fakt, że w wigilię wierni dzielą się prosforą, czyli chlebem, a nie opłatkiem. Prawosławni zamiast pasterki w nocy z 6 na 7 stycznia uczestniczą w kilkugodzinnych liturgiach. Poza tym tradycje i zwyczaje są do siebie bardzo podobne.
- Do świąt przygotowujemy się jak wierni rzymskokatoliccy – opowiada pan Marek. – Żona sprząta, gotuje, ja jej oczywiście pomagam ile mogę, stawiamy choinkę, zapraszamy najbliższych i siadamy do wspólnej wieczerzy. W tym roku dobrze się złożyło, bo 6 stycznia wypada w piątek, więc dwa dni świąt będą wolne od pracy.
- Już drugi rok jest tak, że na nasze święta jest biało – śmieje się pani Beata. – Mnie to cieszy, chociaż mąż, który jest wyznania rzymskokatolickiego jest innego zdania.
Wszystkim wiernym prawosławnym i grekokatolikom życzymy wesołych, spokojnych świąt spędzonych w rodzinnej atmosferze!