UWAGA!

Pół wieku „czternastki”

50-letnią tradycją może poszczycić się Szkoła Podstawowa nr 14 w Elblągu. W jej murach wiedzę pobierały kolejne pokolenia elblążan. Od 10 lat uczą się tu także dzieci z wadą słuchu. W piątek 25 maja odbędą się uroczystości jubileuszowe „czternastki”.

Na początek łyk historii. Szkoła Podstawowa nr 14 w Elblągu została oddana do użytku 1 października 1957 r. We wrześniu rozpoczęto rok szkolny w budynku Szkoły Podstawowej nr 6 przy ulicy Czerniakowskiej 22, zaś 1 października nastąpiło otwarcie nowego gmachu szkolnego i zajęcie go przez dziatwę szkolną. Kierownikiem szkoły został Kazimierz Jaworski, funkcję zastępcy pełnił Edmund Formela. Rejon szkolny objął swoim zasięgiem tzw. Kolonię Lotniczą, czyli wszystkie ulice położone na południe od toru kolejowego Malbork - Elbląg. W roku powstania szkoły 500 uczniów podjęło w niej naukę w 14 oddziałach. Grono nauczycielskie liczyło 13 osób, większość stanowiły młode kobiety. Jesienią tego roku uruchomiono bibliotekę szkolną, którą prowadziła Marcjanna Grzegorzewska. W listopadzie 1957 r. został powołany do życia Komitet Rodzicielski, którego przewodniczącym wybrany został Józef Daniłowicz. Komitet żywo interesował się szkołą, biorąc czynny udział w jej życiu.
     Oddany budynek szkolny budowany pośpiesznie posiadał duże braki. Największym problemem był brak czynnych toalet, które zostały dołączone do sieci kanalizacyjnej miasta dopiero w marcu 1958 r. W miarę używalności gmachu zaczęły występować coraz to nowe braki, które określono w następujący sposób: „drzwi wypadają z futryn, parkiety idą w górę, zamki przy drzwiach do klas po miesiącu niezdatne są do użytku, woda zalewa piwnice i stoi cały rok, budynek niszczeje. Warunki te stwarzają władzom szkolnym ogromny kłopot: ciągłe komisje, protokóły i w końcu remonty. Naprawa tego, co niedawno zostało pobudowane. Boisko szkolne nie do użytku - gruz i beton pozostaje przez cały 1957/58 rok do sierpnia nieruszany - pokrywa całe otoczenie szkoły.”
     Ale młodzież i rodzice byli bardzo zadowoleni z nowej szkoły. Kazimierz Jaworski, kierownik szkoły, pedagog z 40-letnią praktyką, nie podzielał w pełni radości dzieci i rodziców. Gnębiło go, że szkoła nie ma własnego boiska. Ze swoich zmartwień zwierzył się Komitetowi Rodzicielskiemu, który podjął decyzję budowy boiska sportowego. Z pomocą przyszła Jednostka Wojskowa przy ulicy Lotniczej, Zakład Taboru Kolejowego i „Odzieżówka”. Pierwszą i najważniejszą pracę wykonały dzieci, które codziennie zbierały gruz. Potem wojsko wyrównało teren i ogrodziło siatką. Kilka dni później w „Dzienniku Bałtyckim” (z kwietnia 1960 r.) ukazał się artykuł, w którym m.in. można było przeczytać: „W czynie społecznym nasza szkoła zasadziła około 2000 drzew i krzewów, urządziła boisko do piłki nożnej i siatkówki, skocznię oraz bieżnię długości 80 metrów, usunęło 100 ton gruzu, założono ogródki, rozpoczęto budowę alpinarium i kwietników. Wartość wykonanej pracy szacowana jest na około 200 tys. złotych.”
     Takie były początki „czternastki”. Jej pełną historię można przeczytać na stronie internetowej szkoły: www.ssp14.republika.pl.
     W tym roku mija 50. rocznica powstania placówki. Z tej okazji 25 maja (piątek) odbędą się imprezy jubileuszowe.
     
     Program obchodów jubileuszu SP 14
     godz. 10 - Msza św. Jubileuszowa (poświęcenie nowego Sztandaru Szkoły), odsłonięcie tablicy pamiątkowej 10-lecia istnienia klas dla dzieci z wadą słuchu i mowy, zwiedzanie szkoły (oglądanie wystaw, występ kabaretu szkolnego)
     godz. 14 - uroczystości w Teatrze Dramatycznym, spektakl teatralny w wykonaniu nauczycieli szkoły
     godz. 20 - Bal Absolwenta.
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama