UWAGA!

Połamania piór!

 Elbląg, Połamania piór!
fot. Anna Dembińska (arch. portEl.pl)

Język polski, matematyka, język obcy, przedmioty dodatkowe i już... Można rozpocząć najdłuższe wakacje w życiu. Dziś (4 maja) absolwenci liceów i techników rozpoczną pisemną część egzaminu dojrzałości.

Banałem jest napisać, że egzamin maturalny kończy pewien etap w życiu człowieka. Dla osób, które właśnie kończą szkoły średnie wyniki matur mają kolosalne znaczenie jeżeli chodzi o wybór studiów. Lepszy wynik równa się większy wybór możliwości studiowania i więcej uczelni do wyboru. Stąd stres u maturzystów.

- Odczuwam stres, ale będąc optymistą, trzymam się przy nadziei, że wszystko finalnie skończy się dobrze – mówi Bartek, jeden z elbląskich maturzystów.

W szkołach, dla których elbląski Urząd Miejski jest organem prowadzącym, chęć zdawania egzaminu maturalnego zadeklarowało 1230 osób. W liceach – 591 maturzystów, w tym 84 będzie zdawało po raz kolejny. W technikach – 629, w tym dla 127 osób to kolejne podejście.

Maturzyści obowiązkowo będą podchodzić do egzaminu z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Najpopularniejszym jest język angielski; jego wybór na poziomie podstawowym zadeklarowało 998 maturzystów.

A potem egzaminy z przedmiotów dodatkowych. - Nie znam nikogo, kto by wybierał egzaminy z przedmiotów dodatkowych z pasji czy z chęci sprawdzenia się. Przede wszystkim bierzemy pod uwagę planowane studia i pod tym kątem wybieramy przedmioty dodatkowe – tłumaczy Grzegorz, elbląski maturzysta.

Z przedmiotów dodatkowych najbardziej popularny jest język angielski, który na poziomie rozszerzonym chce zdawać 655 osób. Kolejne miejsca zajmują: matematyka (320 osób), język polski (215), geografia (170), biologia (148), chemia (89), fizyka (85), historia (53), wiedza o społeczeństwie (53). - Bardzo się stresuję, kompletnie nie mam pojęcia, czego się spodziewać. Czuję że jestem przygotowana, ale boję się rozszerzenia z matematyki, nie wiem co mi przyszło do głowy żeby to rozszerzać – denerwuje się Amelia, maturzystka z klasy matematyczno-fizycznej.

- Stres trochę ze mnie zszedł, wiem że jestem przygotowana, jednak boje się, co zobaczę na rozszerzeniu z polskiego – dodaje Asia z „humany”.

Najmniej popularne przedmioty na poziomie rozszerzonym to: język francuski, którego chęć zdawania zadeklarowały dwie osoby (II LO i ZSEiO), język włoski (trzy osoby z II LO), język hiszpański (trzy osoby; II LO i ZSM), historia sztuki (7 osób z I, II i IV LO) oraz filozofia (8 osób z I i II LO).

Aby zdać egzamin maturalny, należy uzyskać minimum 30 procent z egzaminów na poziomie podstawowym z języka polskiego, matematyki i języka obcego oraz przystapić do egzaminu z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym w części pisemnej (w tym przypadku nie jest określony próg zaliczenia).

Wyniki matur będą znane 5 lipca.

 

Liczby zdających dotyczą uczniów szkół, dla których organem prowadzącym jest Urząd Miejski w Elblągu.

SM

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Połamania piór i oby się spełniło wasze studniówkowe życzenie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  0
  I tyle(2022-05-04)
 • Od lat matur nikt piórem nie pisze tylko chińskim długopisem które daje szkoła na każdy stolik.
 • Napiszcie to na minimum i zainteresujcie się programowaniem. Jeśli najpierw studia, to wybierzcie takie po których jesteście w stanie robić coś za dobre pieniądze. Dziewczyny które uparły się na pedagogikę- nie ma dla was ratunku na rynku.
 • Uciekajcie z tego kraju jak najdalej !
 • Najgorzej jak pojawia się wujek dobra rada i przekazuje swoje wysoce inteligentne myśli. Maturzyści sami zdecydują o swoich dalszych losach i nawet najlepsze rady nie zawsze mogą być tymi ostatecznymi. Postępują zgodnie z powiedzeniem; umiesz liczyć, licz na siebie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  0
  Jansow(2022-05-04)
 • Do "Napiszcie to na minimum i zainteresujcie się programowaniem". Pieniądz WAŻNY, często NAJWAŻNIEJSZY - to przekazuje się w niektórych domach dzieciom. Ach, ci dorośli.... Teraz kiedy tyle się dzieje na świecie - nadal wpaja się młodym ludziom kult pieniądza? Programista = DOBRY PIENIĄDZ. Chcę wierzyć, że są domy, w których są ważne wartości ponadczasowe, a najważnieszy jest CZŁOWIEK.
 • Służ ogółowi, zapomnij o sobie, bogacenie się oznacza tylko i wyłącznie wyzysk innych. Takie coś właśnie wklepał PRL (ha tfu) społeczeństwu. Kiedy wszyscy pilnowali się i żyli według tych zasad władza komunistyczna wypoczywała w luksusowych hotelach popijając "zachodnią" whisky. Kiedy w końcu ludzie zrozumieją, że mając więcej można więcej (zwłaszcza dobrego)?
 • Powodzenia dzieciaki
 • Powodzenia. Uczcie sie jezykow obcych i jak mowia WYPAD Z KRAJU w ktorym nie ma przyszlosci..
 • "uciekajcie z tego kraju"-wujek dobra rada a co ty tu jeszcze robisz?????
 • @WYPAD z KRAJU- przyszłości nie widać w Ukrainie, a jednak wielu deklaruje powrót do kraju po zakończeniu działań wojennych. Młode pokolenie żyje kultem pieniądza, wygody i wielu gardzi człowiekiem pracy fizycznej. W życiu jednak najwięcej satysfakcji daje to, co osiągnęło się siłą własnego intelektu i pracą własnych rąk. Sukces finansowy nie jest miarą wartości człowieka!
 • Egzamin który niczemu nie służy i o niczym w życiu nie świadczy. Polecam obejrzeć kanał Matura To Bzdura na którym można obejrzeć ludzi po maturze, którzy nie wiedzą nawet z jakimi krajami sąsiaduje Polska.
Reklama