UWAGA!

Polsko-niemieckie kolędowanie

 Elbląg, Polsko-niemieckie kolędowanie
(fot. nadesłane)

Tonący w wieczornym mroku zabytkowy młyn przy ulicy Traugutta, dawniej zwanej Äusserer Mühlendamm, świątecznie zastawiony stół, migoczące lampki i pachnąca lasem choinka – taki klimat towarzyszył uczestnikom spotkania opłatkowego zorganizowanego przez Stowarzyszenie Mniejszości Niemieckiej Miasta i Powiatu Elbląg 14 grudnia.

Członkowie Stowarzyszenia, kontynuując wieloletnią tradycję spotkali się, by podsumować miniony rok, złożyć sobie życzenia i spotkać się ze sobą nawzajem i zaproszonymi gośćmi. W tym roku wśród nich znaleźli się między innymi: konsul Gabriele Neumeier z Konsulatu Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku, wiceprezydent Elbląga Adam Witek, Ewa Leszczyńska z Instytutu Pedagogiczno-Językowego PWSZ w Elbląg.
       Przewodnicząca Stowarzyszenia - Róża Kańkowska, dbając o piękną oprawę spotkania zaprosiła do współpracy członków międzyszkolnego koła artystycznego Gitarą i Piórem, działającego przy Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Elblągu, zrzeszającego uczniów Technikum Ekonomicznego, V LO, a także innych szkół.
       Członkowie koła: Oliwia Kozaczuk, Magdalena Małecka, Dominika Trochowska, Bartosz Kwidziński oraz Jędrzej Orzeszek, przygotowani przez Marcina Pagińskiego i Izabelę Piskorek, skupili się wokół pięknego wieńca adwentowego, by uświetnić spotkanie krótkim występem słowno – muzycznym. Przy akompaniamencie pianina wyrecytowali wiersz adwentowy i zapalili świece, które symbolizują czuwanie i gotowość na przyjście Chrystusa. W recytowanym wierszu młodzież rozwinęła tradycyjną symbolikę kolejno zapalanych świec, by uwrażliwić nas na drugiego człowieka.
       Pierwsza świeca zapłonęła więc dla ludzi starszych, chorych, słabych i bezdomnych, druga zaś dla ludzi spragnionych wolności, pokoju i sprawiedliwości, świeca trzecia rozświetliła ścieżki wszystkich ludzi dobrej woli, a czwarta ofiarowana została Bogu, bez chwały, którego nie spłynęłaby na nas łaska i miłość rodząca się w betlejemską noc.
      
Izabela Piskorek
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Tego na pewno nie widzieliście, tego nie ma w polsce, możecie o tym zapomnieć wpiszcie sobie w google: nie graj z kura w bilarda
 • Pośpiewał bym sobie Angelą : stile nach hailige nach ales slaft ainsam wacht, nur das. .. .A później by my sobie wychylyli browara w Bawarskiej piwiarni i powspominali Aloiza, Adolfa i innych równych chopów. Ach gdzie nasze Lebensraum, heim ins Reich. A jololo chi chi, a jololo chi, chi. ..
 • Hehe, pani wicekonsul nie była gościem, ale sponsorem:)) To konsulaty niemieckie w całej Polsce dają kasę na takie kółka emerytów, którzy chcieliby być Niemcami, ale niemieckiego nie znają:))
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Beobachter(2012-12-19)
Reklama