UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Porozmawiajmy o kobietach z Prus Królewskich

Elbląg, Porozmawiajmy o kobietach z Prus Królewskich

Na mocy II pokoju toruńskiego z 1466 roku, który zakończył tzw. wojnę trzynastoletnią z zakonem krzyżackim, Elbląg wraz z Gdańskiem i Toruniem znalazły się w granicach Prus Królewskich. O tym, jaka była pozycja kobiet na tych ziemiach, przypomną historycy zaproszeni na konferencję naukową, która odbędzie się w czwartek (12 grudnia) w auli Wyższego Seminarium Duchownego.

Marta Kowalczyk: Prusy Królewskie obejmowały Pomorze Gdańskie, ziemię chełmińską, rejony Malborka i Elbląga oraz Warmię, czyli tzw. dominium warmińskie podlegające miejscowym biskupom. Czy w zależności od zamieszkiwania w określonej części Prus Królewskich sytuacja kobiet różniła się znacząco?

ks. prof. Wojciech Zawadzki, współorganizator konferencji: Sytuacja społeczno-ekonomiczna kobiet w nowożytności związana była ściśle z przynależnością do konkretnej grupy społecznej (szlachta, mieszczaństwo, patrycjat, plebs), a to determinowało urodzenie. Była ona w zasadzie odbiciem statusu społecznego ojca a potem męża. Słabo rozwinięta była edukacja kobiet, bo przygotowywała głównie do aktywności religijnej i prowadzenia gospodarstwa domowego. Tylko kobiety związane z elitą lokalnej władzy i klasztorami żeńskimi wyróżniały się znacząco w populacji niewiast. Naturalnie było wiele podobieństw w statusie kobiet żyjących na terenach koronnych, kresowych i pruskich, ale były też istotne różnice, które chcemy podczas konferencji uchwycić i opisać.

 

- Wśród referatów, które będzie można usłyszeć 12 grudnia, kobiety zostaną przedstawione jako fundatorki klasztorów, donatorki, inspiratorki dla sztuki i rozwoju gospodarczego dużych miast Prus Królewskich, takich jak Elbląg, Gdańsk i Toruń, ale też jako sprawczynie pobić i przemocy oraz czarownice. Które z tematów wydają się Księdzu Profesorowi najciekawsze? Czy tematyka konferencji może zainteresować każdego, czy jednak skierowana jest do określonej grupy osób?

- Nie chcę wartościować planowanych referatów, bo wszystkie wydają się interesujące a ich wysoki poziom merytoryczny gwarantują zaproszeni fachowcy. Myślę, że referaty zainteresują nie tylko osoby zajmujące się profesjonalnie historią, ale także miłośników historii naszego miasta i regionu.

 

 

mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama