UWAGA!

Powstaje Pomnik Twórców Niepodległości

 Elbląg, Powstaje Pomnik Twórców Niepodległości
(fot. RG)

Rozpoczęły się prace budowlane związane z montażem Pomnika Twórców Niepodległości. Jak już informowaliśmy, stanie on na trawniku przy ul. Rycerskiej i będzie odsłonięty 11 listopada w Święto Niepodległości.

Głównym inicjatorem powstania pomnika jest była elbląska radna Maria Kosecka, należąca do Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej, która przekonała prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego, by wydać 160 tys. złotych z miejskiego budżetu na ten cel. Propozycję zaakceptowała Rada Miejska, podejmując uchwałę o lokalizacji pomnika, który ma być uroczyście odsłonięty w Święto Niepodległości 11 listopada. Jego autorem jest Stanisław Szachowicz.

Pomnik składa się z pięciu jasnych granitowych cokołów. Na głównym cokole będzie znajdowało się popiersie marszałka Józefa Piłsudskiego, a obok cztery płyty-cokoły współtwórców Polski niepodległej: Ignacego Daszyńskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Paderewskiego, Romana Dmowskiego.

„Na płytach oraz cokole wyryte zostaną imiona i nazwiska wymienionych postaci wraz z latami urodzin i śmierci. W ten sposób powstaje coś w rodzaju kameralnego panteonu wielkich postaci polskiej historii.” - to fragment uzasadnienia uchwały w sprawie lokalizacji pomnika, którą w kwietniu przegłosowała Rada Miejska w Elblągu.

  Elbląg, Tak ma wyglądać
Tak ma wyglądać

Prace dotyczące montażu pomnika właśnie się rozpoczęły. - Pozwolenie na budowę zostało wydane 23 września, 27 września przekazaliśmy plac budowy. Trwa przygotowywanie miejsca pod pomnik, prace prowadzi kilka firm, głównym wykonawcą jest Elbląskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej – mówi Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu. - Sam pomnik ma być zamontowany w tym miejscu na przełomie października i listopada i do czasu oficjalnego odsłonięcia, planowanego na 11 listopada, będzie on przykryty.

Prezydent Elbląga kilka miesięcy temu informował, że Urząd Miejski uruchomił konto bankowe dla osób, które chciałyby wesprzeć budowę pomnika, zapowiedział również wystąpienie o dofinansowanie budowy z Funduszu Patriotycznego budżetu państwa. Ile środków udało się w ten sposób pozyskać? Czekamy na odpowiedź na to pytanie z ratusza.

RG

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • 'brylant"nie załapał się?
 • Czemu nie chcieli tej ozdoby przed niepodległym ratuszem?
 • Obok bym wybudował piękna sralnię dla psów
 • Może ta pani ufunduje pomnik z własnych diet jako radna albo odpowie kim tak naprawdę był Piłsudski i czym zasłynął dla naszego narodu, bajki o cudzie nad Wisłą można długo opowiadać.
 • Brawo ! Tylko tego brakowało mieszkańcom Elbląga ! Resztę już mają. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  62
  11
  GłębokaMyśl(2021-09-29)
 • Idealna lokalizacja, przy samej ulicy, coś czuję, że będą ofiary wśród uczestników uroczystości. No chyba, że wstrzymany zostanie ruch.
 • A jak tam zaplanowano składanie wieńców i i uroczystych apeli? Czy zrezygnuje się z parkingu, czy na czas "manifestacji"będzie zamykana ulica Rycerska, a może "deptanie"trawnika / w okresie jesiennym UM będzie zapewniał gumiaki uczestnikom /?
 • "Była radna przekonała prezydenta ". .. To na tym polega praca prezydenta żeby wydawać publiczne pieniądze na cele które wskazują kolesie? W mieście przydałyby się inwestycje w rozwój bardziej niż pomniki
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  52
  10
  Ciekawy(2021-09-29)
 • Cytując klasyka: "a na ch*8 mi ten kaktus?"Oczywiście nie ma w tym zakichanym mieście innych potrzeb. Tylko pomniki budować. Oj Wróblewski, to twoja ostatnia kadencja.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  55
  10
  Jasiu(2021-09-29)
 • Patologia i złodziejstwo - warto przyPOmnieć, że POmysł tego POronionego POmnika zrodził się w głowach patoprawicowych hochsztaplerów z ratusza i został przeprowadzony w całkowitej tajemnicy przed opinią publiczną. Co więcej, na usilne staranie tejże opinii publicznej defraudanccy włodarze nie tylko unikali odpowiedzi miesiącami, ale wręcz wprowadzali w błąd i dezinformowali mieszkańców miasta nt. kwoty 160 tys. złotych przebiegle ukrytej w gąszczu budżetowych przepisów i paragrafów. Kwoty, która została przekazana ratuszowym totumfackim z POminięciem jakichkolwiek zasad gospodarowania środkami publicznymi, a także z POminięciem zasad konkursowych w ramach np. elbląskiego, korupcyjnego (ale jednak)Budżetu Obywatelskiego. Ludzie odPOwiedzialni za tę defraudację POwinni stanąć przed prokuratorem i sądem, co stałoby się jak amen w pacierzu w normalnym, cywilizowanym kraju, ale niestety my żyjemy wciąż w post-styropianowej, złodziejskiej, skorumpowanej do imentu Polsce. #ZłodzieiPuścićWskarpetkach! Hashtagi: #samorzad, #korupcja, #libki, #pomnikoMania, #rak
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  23
  25
  tow. Koliński gospodarny(2021-09-29)
 • Niestety to przypięczetuje los potencjalnej rekonstrukcji kamienic w tym miejscu. Taki pomnik powinien stanąć w miejscu obskórnego pomnika odrodzenia, ktory powienien zostać przetopiony, a i materiał na w/w pomnik by się uzyskało. Jak zwykle zero długofalowego myślenia i wizji wladz miasta. A może właśnie to to jest ich wizja miasta?
 • W imieniu wszystkiego co dobre, piękne, socjalistyczne i sprawiedliwe chcieliśmy zapytać, gdzie jest komentarz tow. Kolińskiego, znanego bojownika o równość, wolność i sprawiedliwość społeczną w tej sprawie? Bo wiemy, że komentarz popełniony został, ale na tem komentarzu POpełniono jednocześnie zbrodnię politycznej cenzury, coś nam się widzi; Hashtagi: #oligarchia, #slupnicy, #zlodzieje, #pomnikoMania
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6
  7
  Brygada Młodzieżowa(2021-09-29)
Reklama