UWAGA!

Powstanie wciąż żywe

 Elbląg, Powstanie wciąż żywe
(fot. Sebastian Malicki)

Od powstańczych mundurów, kos i karabinów zaroiło się dziś na dziedzińcu Muzeum Archeologiczno – Historycznego. Młodzież pod dowództwem Piotra Imiołczyka ćwiczyła do piątkowej inscenizacji upamiętniającej rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Zobacz więcej zdjęć.

„Powstańcy” z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1, Zespołu Szkół Gospodarczych, Zespołu Szkół Technicznych oraz Szkół Podstawowych nr 4 i 19 zebrali się na dziedzińcu Muzeum Archeologiczno-Historycznego, aby po raz kolejny wziąć udział w nietypowej lekcji historii. Ponad 50 osób miało okazję przebrać się w powstańcze stroje (m. in. dumę Piotra Imiołczyka czyli mundury Żuawów Śmierci), wziąć do ręki repliki broni, która walczyli prawdziwi powstańcy z 1863 roku.
       - Uzbrojeniem powstańców był karabin myśliwski, który strzelał do 50 metrów. Moskale mieli karabiny, które strzelały na odległość 150 metrów – takimi ciekawostkami na temat powstania Piotr Imiołczyk sypał jak z rękawa.
       Uczniowie dowiedzieli się też, kim byli drągalierzy (powstańcy uzbrojeni w drągi), jak wyglądają postawione na sztorc kosy, w co byli ubrani i jak uzbrojeni powstańcy.
       Niejako przy okazji powstały sceny do filmu „Listy z powstania styczniowego”. Głównym celem, dzisiejszej zbiórki było przygotowanie inscenizacji. mającej upamiętnić wybuch powstania styczniowego. Odbędzie się w piątek 19 stycznia o 9.30 na dziedzińcu elbląskiego muzeum.
       - Fajnie jest odtwarzać naszą historię – mówił Michał Tur, jeden z uczestników inscenizacji.
       - To jest fantastyczna możliwość zobaczenia, jak było kiedyś. Fajnie jest też przymierzyć dawne stroje – dodała Zuzanna Bracka, odtwarzająca postać anonimowego powstańca.
      
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Bardzo fajnie, podziwiam i też lubię tego typu zainteresowania i pasje. Inscenizacje itd. Tak tylko zastanawia mnie ten napis: raz I jest napisane jak J a raz jak I. Może tak ma być, po staropolsku. Ktoś wie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  1
  PowałaT.(2018-01-17)
 • Wszyscy piszą w imię Boga. Niemcy na paskach mieli "Bóg jest z nami", Polacy w imię Boga, islamiści w imię Boga, narodowcy są z Bogiem. To który Bóg jest prawdziwy? czy to ten sam Bóg może, raz ok, raz nie.
 • Boga wymyślili ludzie w starożytności żeby mieć bat na głupich ludzi i tak pozostało do dziś.
 • A Ty dalej jak byłeś głupi tak jesteś.
 • Pan Imiołczyk sie bawi razem z młodzieżą, co tu świętować ? Kolejny bezsensowny zryw który był prowokacją Rosji i Prus by jeszcze bardziej osłabić polskie społeczeństwo, porwanie się z motyką na słońce stosunek sił jeden do dziesięciu w dodatku nieuzbrojonych ( co piąty miał broń palną głównie myśliwską ) i niewyszkolonych powstańców w konfrontacji z regularną armią musiało doprowadzić do katastrofy, trzydzieści tysięcy zabitych, czterdzieści tysięcy zesłanych na Sybir, tysiąc czterysta skonfiskowanych majątków ziemskich które przeszły w ręce rosyjskie lub żydowskie co tu świętować ? Jeśli już, to pamiętać. .. .ku przestrodze !
 • No to kolejne powstanie zrobi nam pis?
 • "A Ty dalej jak byłeś głupi tak jesteś. " Ty jesteś mądry, to wyjaśnij jak to z tym Bogiem jest, i czyj On jest?
 • cytat = Jeśli już, to pamiętać. .. .ku przestrodze ! ---- Co za idiota to pisał ? -----1610,1831 i 1920 - a jednak daliśmy ruskim radę !!! My Polacy :) Czego nie dokanał nikt, ani Napoleon czy Adolfio :)
 • Niedługo znowu trzeba będzie zrobić powstanie, bo PO sprzedaje nas Niemcom a PiS syjonistom. A polaczki dalej tylko Putin i Putin...
 • Drogi PortELu ! Skoro na tapecie historia i patriotyzm to może warto 17 stycznia wspomnieć Czesława Niemena ? Odszedł 14 lat temu {*}
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  Niemen-SalaZamech(2018-01-17)
 • Niestety wszystko zmierza do tego, że będziemy musieli po raz kolejny kosami i kijami się bronić przed moskalem bo minister Macierewicz zamiast modernizować armię to budował swoje bojówki o nazwie WOT.
 • @uczsięhistorii - Idiotą to ty jesteś !!!
Reklama