UWAGA!

Rekrutacja pierwszoklasistów zakończona

 Elbląg, Rekrutacja pierwszoklasistów zakończona
(fot. WS, archiwum portEl.pl)

1487 pierwszoklasistów rozpocznie od września naukę w elbląskich szkołach podstawowych. Spełnianie obowiązku szkolnego rozpoczną wszystkie dzieci 6-letnie (cały rocznik 2009) oraz dzieci 7-letnie urodzone w drugiej połowie 2008 roku.

Pierwszoklasiści uczyć się będą w 64 oddziałach, w tym w 4 integracyjnych – w Szkole Podstawowej nr 6 (1 oddz.), nr 23 (1 oddz.) i nr 25 (2 oddz.). Aktualnie trwa nabór do 5 oddziału integracyjnego w Szkole Podstawowej nr 14. Jest to o 23 oddziały więcej i o 572 uczniów więcej niż w roku 2013/14, w którym 6-latki nie miały ustawowego obowiązku szkolnego. Planowana od września 2015r. liczba pierwszoklasistów  jest porównywalna z liczbą uczniów w obecnych klasach pierwszych – 1466 uczniów – 66 oddziałów.
      
       Więcej odroczeń
      
- Liczba pierwszoklasistów może ulec zmniejszeniu, ponieważ około 80 dzieci oczekuje na badanie gotowości szkolnej w publicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych i mogą uzyskać odroczenie obowiązku szkolnego. Do tej pory poradnie psychologiczno- pedagogiczne wydały 130 opinii o odroczeniu obowiązku szkolnego, do szkół rodzice dostarczyli 86 opinii. W porównaniu do obecnego roku szkolnego 2014/2015 jest o 35 wydanych opinii o odroczeniu więcej. Jest to spowodowane faktem, iż obecnie cały rocznik 6-latków rozpocznie edukację szkolną,  a od września 2015r. edukację rozpoczęła połowa 6-latków, zatem jest to proporcjonalny wzrost – zaznacza Edward Pietrulewicz, dyrektor Departamentu Edukacji, Sportu i Turystyki.
      
       Przygotowani na przyjęcie 6-latków
      
Elbląskie szkoły podstawowe mają odpowiednio zorganizowane sale lekcyjne - podzielone na dwie części: dydaktyczną (wyposażoną w ławki i krzesła dostosowane do wzrostu dzieci) oraz rekreacyjną (wyposażoną m.in. w dywan, puzzle, kąciki tematyczne). Ponadto każda szkoła posiada salę gimnastyczną, małą salę do gimnastyki korekcyjnej, boisko szkolne.
       Jak podkreśla Edward Pietrulewicz, uczniowie mają również możliwość uczestniczenia w grach i zabawach ruchowych na boiskach szkolnych (przy 6 szkołach także na Orlikach), terenach zielonych lub placach zabaw. W najbliższym czasie prezydent Elbląga przekaże środki finansowe na kolejne place zabaw przy 4 szkołach podstawowych: nr 8, nr 14, nr 18 i nr 25.
       W każdej szkole uczeń ma zapewnioną opiekę w świetlicy szkolnej, gdzie może uczestniczyć w różnorodnych zajęciach przed i po lekcjach, bawić się lub odrobić pracę domową.  Wszystkie szkoły podstawowe zapewniają uczniom szkolne obiady (nigdzie nie ma cateringu), ponadto każdy uczeń klasy I-III otrzymuje owoce, warzywa lub soki, a uczniowie klas I-VI - mleko w kartoniku.
       We wszystkich szkołach zapewniono uczniom możliwość pozostawiania w szkole części podręczników i przyborów szkolnych (co potwierdza informacja od Powiatowego Inspektora Sanitarnego). Placówki posiadają pracownie komputerowe, sprzęt audiowizualny tj. projektory multimedialne, tablice interaktywne, rzutniki, urządzenia przenośne z funkcją tablic multimedialnych.
       Najważniejsze jest jednak to, iż w każdej szkole podstawowej zatrudnieni są nauczyciele o odpowiednich kwalifikacjach oraz posiadający doświadczenie w pracy z dziećmi 6-letnimi (od roku 2010 – od 15 do 25 procent uczniów klas I stanowiły 6-latki). Ponadto w każdej szkole zatrudniony jest pedagog i psycholog szkolny, którzy wspierają zarówno rodziców, jak i nauczycieli – wychowawców.
       Pierwszoklasiści, oprócz obowiązkowych zajęć edukacji matematycznej, polonistycznej, plastycznej, muzycznej, języka angielskiego, będą mieli zapewnione zajęcia gimnastyki korekcyjnej oraz logopedii. We wszystkich szkołach podstawowych zorganizowano opiekę pielęgniarki szkolnej.
       Również pracownicy Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty już w ubiegłym roku (kiedy połowa 6-latków poszła do klas I) monitorowali szkoły podstawowe w zakresie stanu przygotowania m.in. na przyjęcie 6-latków i nie wnieśli zastrzeżeń do organizacji elbląskich szkół.
       Dyrektorzy elbląskich szkół podstawowych wraz z nauczycielami otaczają szczególną opieką pierwszoklasistów, dlatego podejmowane są działania służące jak najlepszej adaptacji dziecka w szkole.
       - Jeżeli rodzice nie mieli możliwości uczestniczenia z dzieckiem w drzwiach otwartych, które odbywały się we wszystkich placówkach, a chcieliby zapoznać przyszłego pierwszoklasistę ze szkołą, mogą zgłosić się w godzinach funkcjonowania szkoły i na pewno chętnie dyrektorzy lub inni pracownicy szkoły pokażą pomieszczenia i wyposażenie szkoły – zaznacza Edward Pietrulewicz.
      
Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama