UWAGA!

Rodzic najważniejszym nauczycielem ucznia

Taką nazwę nosi cykl warsztatów dla rodziców gimnazjalistów. Najbliższe spotkanie odbędzie się w najbliższy czwartek (18 listopada). Warsztaty mają charakter informacyjno- szkoleniowy. Zajęcia poprowadzą specjaliści z Nauczycielskiego Centrum pomocy Rodzinie.

Taka pomoc dla rodziców gimnazjalistów, a więc dzieci w tzw. trudnym okresie jest niezwykle przydatna. Tematami spotkań są: „Rodzic pierwszym wychowawcą”, „Mówienie i słuchanie jako podstawa skutecznej komunikacji”, „Problemy uczniów-nie tylko szkolne". Konsekwencją spotkań, które się już odbyły, są liczne konsultacje indywidualne rodziców w Nauczycielskim Centrum Pomocy Rodzinie, w siedzibie ZNP ul. Grunwaldzka 31.Okazuje się, że rodzice ogromnie potrzebują wsparcia w pełnieniu odpowiedzialnej a czasem niezwykle trudnej roli bycia wzorcem, autorytetem, nauczycielem i opiekunem.
       Warsztaty prowadzone były już w innych szkołach podstawowych i gimnazjach w Elblągu. Spotkań odbyło się już 12, do końca grudnia odbędzie się ich jeszcze co najmniej 6. Ostatnie spotkanie odbyło się w Gimnazjum nr 5, najbliższe odbędą się w Szkole Podstawowej nr 15, Gimnazjum nr 3, Gimnazjum nr 4 oraz Gimnazjum nr 6.
       Najbliższe spotkanie odbędzie się w czwartek (18 listopada) o godz. 17.30 (dzień spotkania z rodzicami) w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2.
      
       ----------
       Z inicjatywy Warmińsko- Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu oraz Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego 1 września tego roku powstało Nauczycielskie Centrum Pomocy Rodzinie. Celem powołania Centrum jest wieloaspektowa pomoc psychologiczno - pedagogiczna adresowana do rodziców uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. W siedzibie ZNP w Elblągu, w ramach wolontariatu, dyżury pełnią specjaliści-psycholog, pedagog, logopeda, polonista-konsultanci z Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu i Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej nr 2 w Elblągu.
       Przyczyn powstania Centrum było kilka. Pierwszą i najważniejszą była potrzeba ukierunkowanej pomocy wychowawczej i terapeutycznej , często też dydaktycznej, w miejscu obiektywnym, dodatkowym, niezależnym od szkoły. Oczywiście taką funkcję spełniają już poradnie psychologiczno- pedagogiczne, ale w naszym mieście mamy tylko dwie publiczne poradnie i czas oczekiwania na spotkanie jest różny.
       Istotą działania Centrum jest czas szybkiego reagowania. Do nas może zgłosić się każdy rodzic, który w danym momencie potrzebuje wsparcia.
       Działanie Centrum jest spójne z kierunkami polityki edukacyjnej, w której, z jednej strony, coraz większą uwagę poświęca się wsparciu rodziny w wychowaniu dziecka, z drugiej zaś od rodziny właśnie oczekuje się działań wspierających szkołę w jej zadaniach wychowawczych i edukacyjnych. Zatem hasło przewodnie Centrum brzmi: "Rodzic najważniejszym nauczycielem ucznia".
      
       Rodzicu, jeśli nie wiesz jak pomóc swojemu dziecku, jeśli potrzebujesz konsultacji, jeśli chcesz porozmawiać ze specjalistą
       zadzwoń, umów się na spotkanie w Nauczycielskim Centrum Pomocy Rodzinie. Bezpłatnie możesz zasięgnąć porady w sprawach dotyczących Twojego dziecka z zakresu: nauki języka polskiego, egzaminów zewnętrznych, wad wymowy i zaburzeń mowy, problemów wychowawczych.
       Pomogą Ci specjaliści:
       - Małgorzata Sowicka - polonista, logopeda,specjalista emisji głosu, -konsultant ds. języka polskiego w Warmińsko- Mazurskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu, koordynator zespołów egzaminacyjnych egzaminu maturalnego z języka polskiego, autorka i realizatorka szkoleń z zakresu poprawy efektywności kształcenia,wykładowca na studiach podyplomowych i kursach kwalifikacyjnych, autorka wielu specjalistycznych artykułów z zakresu logopedii i efektywności kształcenia.
       - Bożena Rokicka - pedagog, konsultant ds. pedagogiki w Warmińsko- Mazurskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu, mediator sądowy przy Elbląskim Centrum Mediacji i Aktywacji Społecznej .Autorka i realizatorka kursów doskonalących i kwalifikacyjnych, autorka wielu artykułów, pomysłodawca i redaktor naczelna specjalistycznego poradnika dla pedagogów.
       - Małgorzata Zabiełło - psycholog w Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej nr 2 , SP nr 6 oraz w Ośrodku Rehabilitacyjno-Terapeutycznym w Elblągu. Wykładowca na studiach podyplomowych i kursach kwalifikacyjnych.
       - Gerhard Przybylski - prezes oddziału ZNP w Elblągu, członek Zarządu Głównego. Wieloletni wychowawca młodzieży niedostosowanej społecznie. Współinicjator idei subwencjonowania przedszkoli.
      
Marek Nowosad, Rzecznik ZSO nr 2 w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama