UWAGA!

Ronda nie ma, nazwa w planach

 Elbląg, Skrzyżowanie ul. 13 Pułku Plot z ul. T.. Kościuszki (źródło: Google StreetView)
Skrzyżowanie ul. 13 Pułku Plot z ul. T.. Kościuszki (źródło: Google StreetView)

Na skrzyżowaniu ul. Kościuszki z ul. 13 Pułku Przeciwlotniczego powstanie rondo. Kiedy? Nie wiadomo, inwestycja czeka na lepsze czasy (i na pieniądze). Ale jak już rondo powstanie, to radni zagłosują nad nadaniem mu nazwy. Propozycję zaakceptowała już Komisja ds. Nadawania Nazw w Elblągu.

Zadaniem Komisji ds. Nadawania nazw jest opiniowanie wniosków w sprawach nadawania nazw ulic i placów publicznych, wznoszenia pomników oraz nadania imienia patrona miejskim jednostkom organizacyjnym w Elblągu. Jej członków powołuje prezydent Elblaga. Obecnie członkami jest troje radnych: Marek Osik („prezydencki“ klub radnych), Marek Pruszak (PiS) oraz Robert Turlej (KO), troje urzędników: wiceprezydent Michał Missan, Katarzyna Wiśniewska –dyrektor Departamentu Urbanistyki i Architektury oraz Sławomir Skorupa - dyrektor Departamentu Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji. „Czynnik społeczny“ reprezentuje Grażyna Nawrolska - członek Polskiego Towarzystwa Historycznego.

W ubiegłym roku komisja zebrała się dwa razy. I zaopiniowała pozytywnie wnioski w sprawie zmian ronda Kaliningrad na rondo Bitwy pod Grunwaldem, ronda Nowogródek na rondo Bitwy Warszawskiej, nadania jednemu z rond nazwy Hincesti. Autorem tych inicjatyw był prezydent Witold Wróblewski. Opinie były pozytywne, radni na sesji uchwalili odpowiednie uchwały.

Pozytywnie została zaopiniowana też uchwała w sprawie nadania nazwy ulicy ks. Mieczysława Tylutkiego. Inicjatywę zgłosił ks. Jerzy Urbanik, proboszcz parafii pw. św. Brata Alberta w Elblągu. Pod inicjatywą podpisało się 625 mieszkańców Elbląga. Radni zdążyli już podjąć uchwałę w tej sprawie.

Elbląskie Stowarzyszenie Generałów i Oficerów Starszych przedstawiło inicjatywę nadania rondu przy skrzyżowaniu ulic Kościuszki i 13 Pułku Przeciwlotniczego imienia 16 Dywizji Zmechanizowanej. Ronda jeszcze nie ma. Inwestycja jeszcze się nawet nie rozpoczęła. Ale jak już rondo powstanie (Kiedy? Nie wiadomo, władze miasta wykreśliły tę inwestycjęz budżetu na 2023 rok), to radni będą mogli „z czystym sumieniem“ usłyszeć „opinia komisji ds. Nadawania Nazw jest pozytywna“. Terminu rozpoczęcia prac nad uchwałą jeszcze nie ma. Będzie rozpatrywana po zakończeniu inwestycji.

Pewną ciekawostką jest fakt, że komisja żadnej inicjatywy nie zaopiniowała negatywnie.

SM

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama