UWAGA!

Rusza remont Domu Dziennego Pobytu dla osób starszych

 Elbląg, Dom dziennego pobytu dla osób starszych mieści się przy ul. Zamkowej
Dom dziennego pobytu dla osób starszych mieści się przy ul. Zamkowej (fot. Sebastian Malicki)

Ponad pół miliona złotych kosztować będzie opracowanie dokumentacji oraz przebudowa budynku przy ul. Zamkowej dla potrzeb Domu Dziennego Pobytu Ośrodka Wsparcia dla Osób Starszych. Przetarg wygrała elbląska firma.

Urzędnicy wycenili niezbędne prace w budynku przy ul. Zamkowej na 435 tysięcy złotych. W przetargu wystartowały dwie firmy. Tańsza oferta opiewała na 535 tys. zł , droższa aż na 2,4 mln zł. Prezydent zdecydował, że z budżetu miasta dołoży brakujące 100 tys. złotych i jako wykonawcę zatwierdził elbląską firmę Zakład Ogólnobudowlany inż. Mirosław Markiewicz. Umowę z wykonawcą podpisał dzisiaj wiceprezydent Janusz Nowak.

- Bardzo się cieszę, że przystępujemy do realizacji tego ważnego zadania. Wiemy, jak bardzo potrzebne są tego typu placówki w obliczu starzejącego się społeczeństwa. Ważne, aby stworzyć seniorom jak najlepsze warunki – podkreśla wiceprezydent Janusz Nowak.

- W placówce docelowo będzie 70 miejsc dla seniorów. Budynek należy dostosować do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych między innymi poprzez likwidację barier architektonicznych. Przypomnę, że dotychczas dzienny dom funkcjonował w budynku przy ul. Owocowej, który był w bardzo złym stanie technicznym. Przeniesienie osób starszych na ul. Zamkową już wpłynęło na poprawę warunków seniorów. Po modernizacji budynku komfort osób przebywających w placówce będzie jeszcze większy – zaznacza wiceprezydent Michał Missan.

W ramach inwestycji będzie opracowana dokumentacja projektowo-kosztorysowa i wykonane prace budowlane. Co konkretnie? Prace demontażowe i rozbiórkowe, izolacje, nowe ścianki działowe, nowa stolarka okienna i drzwiowa, malowanie, wykonanie podłoży i podłóg, montaż instalacji wod-kan i elektrycznej. Budynek zyska też nowe wyjście ewakuacyjne od strony dziedzińca z podjazdem dla osób na wózkach inwalidzkich oraz wejście od strony południowej (również z podjazdem dla wózkowiczów).

Koszt prac to 535 tys. zł, z czego 355 tys. zł to dofinansowanie, które samorząd pozyskał z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w ramach Programu Wieloletniego „Senior +”.

Zgodnie z umową prace mają zostać wykonane do początku stycznia 2023 roku.

red. na podst. inf. UM Elbląg

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • To jest skandal! Budynek zbudowany na cele edukacyjne, a likwiduje się szkołę i wywala pół miliona na przystosowanie budynku dla seniorów, który kompletnie się do tego nie nadaje! W dodatku jest wpisany do rejestru zabytków! Gdzie jest NIK?! Niech ktoś zbada dogłębnie tą sprawę, bo to cuchnie na kilometr!
 • Przecież w tych budynkach funkcjonuje SDS. Rozumiem, że wszystko(pomieszczenia) teraz będzie połączone i wspólne
 • Większość w wieku senioralnym to i dobrze że myślą tez o sobie!
 • Dzieci wciaz mniej I mniej to I szkola zbedna, my po prostu zanikamy, ale choc Spurek z "zielonych lewicowych" zadowolona bo srodowisko zyska tak trzymac! Przyszlosc narodu nalezy do staruchow. Garbusiarz cyklista lat 76- Staruch
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  16
  Zbyszek1(2022-10-19)
 • Też się dziwię, że można tak przebudowywać zabytek. Kiedy była tam szkoła, to uszczelki w oknach nie można było zamontować bez zgody konserwatora. I urząd żadnych pieniędzy na remonty nie dawał. Dyrekcja musiała wygospodarowywać cud-kasę i robić wszystko "złotymi rączkami" (pozdrawiam Pana Zbyszka i Pana Henryka), bo na ekipy remontowe nie było szkoły stać. Urząd tylko wymagał, ale środków na konto nie przelewał. Teraz miliony się znajdują, a budynek najwidoczniej już przestał być zabytkiem. Ośrodek Wsparcia dla Osób Starszych na Owocowej (zabytkowa willa Lehmanna) już sprzedany za 1,9 mln, ale nabywcy miasto zwróci połowę tej kwoty. Zapewne stanie się z tym budynkiem to samo, co z zabytkową willą Grunaua przy Piechoty: nabywca kupił od miasta za pół ceny (bonifikata), a następnie sprzedał drożej. Miasto do dzisiaj wartości bonifikaty nie odzyskało. Nawet nie wiadomo, czy się starało. Tak się w Elblągu załatwia interesy dla swoich.
 • Jaki ma sens ciągłe przenoszenie szkół, instytucji, organizacji do kolejnych budynków, które wymagają remontu i nakładów ? Czy ktoś inteligentny panuje nad tą karuzelą wydawania naszych pieniędzy, by mogli zarobić szwagrowie ? Dlaczego brak jest odpowiedzialnych i rozliczania tego ciągłego bałaganu w mieście. Niby PiS nie rządzi w Elblągu, a podobnie jak u nich.
 • Seniorzy otrzymali Salę Gimnastyczna przy Szkole. Proszę pokazać wlasciwe foto. Remont dot. budynku Sali Gimnastycznej. Tylko dlaczego wprowadzono do nieprzystosowanego obiektu osoby niepełnosprawne ?????
 • Wskaż czyj tu jest interes? ja wiem
 • Nie się co dziwić tylko trzeba zrobić doniesienie do Prokuratury!!!! Skandal !!!! To śmierdzi na kilometr aferą !!!! Wszystko wskazuje na to że w tym mieście nie ma konserwatora zabytków tylko jest ktoś kto nie ma o tym pojęcia !!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  10
  3
  Wściekły wyborca(2022-10-19)
 • Budynek w dobrej lokalizacji - daleko do tramwaju, daleko do autobusu.
 • Tak wygląda gospodarność w Polsce, przykład węgiel i kopalnie. Zamknęli 14 kopalń w 7 lat i teraz węgla nie ma. Mistrzowie zarządzania kapitałem!
Reklama