UWAGA!

Rychnowy - najatrakcyjniejsza wieś w powiecie

Starostwo Powiatowe w Elblągu od siedmiu lat organizuje konkurs "Najatrakcyjniejsza wieś turystyczna powiatu elbląskiego". Za każdym razem - jak podkreślają organizatorzy - nagroda główna przyczyniła się do promocji wyróżnionej miejscowości, a także i gminy, poprzez zarówno publikacje w mediach, jak i to co najważniejsze - wzrost zainteresowania wśród turystów. Jutro (5 listopada) podczas ostatniej w tej kadencji sesji Rady Powiatu w Elblągu zostaną nagrodzeni tegoroczni laureaci.

Celem organizowanego od 2003 roku konkursu jest wypromowanie wsi przyjaznych turystom, promocja walorów turystycznych regionu, promowanie aktywności lokalnych społeczności, kształtowanie wizerunku produktu turystyki wiejskiej na terenie powiatu elbląskiego. A także upowszechnianie nawyku aktywnego spędzania wolnego czasu.
       W tym roku decyzją komisji konkursowej wyróżniono następujące miejscowości:
       I miejsce – Rychnowy (nagroda w wysokości 7000 zł)
       II miejsce – Zalesie (nagroda w wysokości 5000 zł)
       III miejsce – Weklice (nagroda w wysokości 3000 zł)
      
       Rychnowy to wieś licząca około 80 mieszkańców. Jest najdalej położoną (na północnym wschodzie) wsią gminy Milejewo. Stopień zwodociągowania wynosi 90%. Przyjezdnych gości witają "witacze", a na zakończenie pobytu zapraszają do powrotu do Rychnów. W centrum ustawione są pojemniki do segregacji odpadów. Bogactwem są piękne lasy bukowe i mieszane, w których znajduje się rezerwat florystyczny paproci.
       Uruchomiono pole namiotowe z dostępem do świetlicy i grilla. Interesująco pomalowano ścianę frontową świetlicy, umieszczając na niej zabawny wizerunek krowy. Obudowano dwie studnie, pięknie wyeksponowano figurę Matki Boskiej i ukwiecono wieś. Dotychczasowe dokonania mieszkańców to m.in.: zorganizowanie boiska do piłki siatkowej, remont świetlicy wiejskiej, budowa wiaty do celów rekreacyjnych, założenie organizacji pozarządowej „Stowarzyszenie Rychnowy”, pozyskanie wozu strażackiego dla OSP, organizacja wielu imprez kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych dla mieszkańców i gości (Święto Rychnowy, Dzień Seniora, Andrzejki i wiele innych) oraz osiągnięcie wysokiego stopnia integracji społecznej na rzecz poprawy estetyki wsi. Przejawem tego jest wspólna praca mieszkańców.
       We wsi nie ma miejsc kwaterunkowych, jedynie w najbliższych okolicach (Pogrodzie, Kadyny). Wieś posiada dobrze wyposażoną świetlicę wiejską z zapleczem do organizowania imprez rekreacyjnych, plac zabaw dla dzieci, boisko sportowe. We wsi funkcjonuje sklep spożywczo-przemysłowy, pozostałe usługi dostępne są w pobliskim Milejewie. Walory wsi zapewniają warunki do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Przystąpienie do Planu Odnowy Miejscowości dla wsi Rychnowy na lata 2007- 2013 pozwoli na realizację inwestycji mających na celu poprawę standardów życia mieszkańców tj. system kanalizacji, zagospodarowanie terenów sportowo–rekreacyjnych, kontynuacja remontu budynku świetlicy, budowa i oznakowanie tras rowerowych i tras do jazdy konnej. Takie działania inwestycyjne stworzą warunki do rozwoju wsi, podniesienia jej atrakcyjności turystycznej i zamieszkania.
       Mieszkanki Rychnów specjalizują się w wytwarzaniu pierogów, które serwują podczas licznych imprez, a także tradycyjnej lokalnej nalewki rychnowskiej. Wieś prowadzi kronikę swojej miejscowości.
       Uwagę komisji zwróciło szczególne zaangażowanie mieszkańców w społeczną działalność na rzecz poprawy estetyki swojego miejsca zamieszkania oraz organizowanie licznych imprez integrujących lokalną społeczność.
      
       Zalesie to bardzo atrakcyjna turystycznie położona wieś. To duża, malownicza polana otoczona lasem. Wieś liczy około 180 mieszkańców. W centrum wsi znajduje się zarybiony staw, który został wysiłkiem lokalnej społeczności zagospodarowany w ciągu ostatniego roku na potrzeby rekreacyjne mieszkańców i ewentualnych turystów. Dzięki temu wiele zyskała estetyka i ogólny wizerunek miejscowości.
       Mieszkańcy segregują śmieci. Zalesie nie posiada zbiorczej sieci kanalizacyjnej. Ścieki gromadzone są w zbiornikach bezodpływowych i wywożone do oczyszczalni ścieków w Elblągu i Młynarach. Wieś jest w całości zwodociągowana i zelektryfikowana.
       W ostatnich latach, dzięki powołanemu do życia Stowarzyszeniu Przyjaciół Wsi Zalesie „Zalesianka”, w miejscowości zaszło wiele zmian, m.in. wybudowanie placu zabaw, boiska do gry w siatkówkę, odnowienie studni, zbudowanie skalniaka w centrum wsi, remont świetlicy, zakup komputerów do świetlicy i podłączenie internetu.
       Stowarzyszenie inicjuje organizację imprezy kulturalnych, artystycznych i sportowo- rekreacyjnych, m.in. rozgrywki w piłkę siatkową, turniej tenisa stołowego, występy teatralne, organizowanie kiermaszów świątecznych, utworzenie legendy o powstaniu Zalesia.
       Na terenie wsi można rozbić namioty na działce gminnej. W czasie wolnym można udać się na wyprawy rowerowe i grzybobranie, brać udział w organizowanych rozrywkach kulturowych i rekreacyjnych. We wsi znajduje się przystanek autobusowy PKS, sklep wielobranżowy, bezpieczny plac zabaw dla dzieci.
       Prowadzona jest ciekawa kronika miejscowości, w której odtworzono m.in. drzewa genealogiczne jej mieszkańców.
       Uwagę komisji zwróciło duże zaangażowanie mieszkańców w promocję swojej miejscowości oraz podejmowanie przez nich rozmaitych inicjatyw na rzecz poprawy wizerunku i atrakcyjności turystycznej wsi.
      
       Weklice to niewielka wieś, licząca około 100 mieszkańców. Przez wieś płynie rzeka Kowalewka, w górnym jej biegu znajduje się budowla hydrologiczna tworząca malowniczy wodospad. Na terenie Weklic znajduje się jedno z największych i najbogatszych cmentarzysk skandynawskiego i wschodniogermańskiego ludu Gotów sprzed dwóch tysięcy lat.
       Do dotychczasowych dokonań można zaliczyć przeprowadzoną ostatnio rozbudowę remizy OSP, uaktywnienie prac wykopaliskowych i archeologicznych oraz zwodociągowanie wsi. We wsi czynny jest sklep spożywczy. W centrum miejscowości znajduje się plac zabaw dla dzieci, który jest ciągle rozbudowywany. Organizowane są zawody strażackie, które kończą się zazwyczaj sukcesem miejscowych strażaków. Na uwagę zasługuje fakt powołania jedynej w powiecie kobiecej drużyny OSP.
       Mieszkańcy chętnie organizują i uczestniczą w imprezach kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych. Przeprowadzono remont świetlicy wiejskiej, trwa jej wyposażanie z dużym zaangażowaniem mieszkańców. W miejscowości powstaje gospodarstwo agroturystyczne i pole namiotowe, które znajduje się na pięknie położonym terenie z możliwością latania paralotnią. Niedaleko (w Bogaczewie) znajduje się motel Remi. W wolnym czasie można zwiedzić grodziska, wykopaliska archeologiczne oraz wodospad. Przez wieś prowadzi trasa rowerowa i turystyczny szlak „Pocztyliona”. Wieś prowadzi kronikę swojej działalności.
      
Marek Murdzia, rzecznik prasowy Starosty Elbląskiego
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama