UWAGA!

Rytm serca, rytm Orkiestry

 Elbląg, Jednym z przedmiotów wystawionych na aukcję będzie skuter
Jednym z przedmiotów wystawionych na aukcję będzie skuter (fot. AD)

Charakterystyczne czerwone serca widniejące na kurtkach, czapkach, wózkach dla dzieci czy w notatnikach, gromkie „Siema!”, koncerty, licytacja przedmiotów, a wśród nich m.in. skuter, mecz tenisa stołowego z prezydentem Elbląga, a nawet solidne…drzwi. Wielkimi krokami zbliża się 21. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się 13 stycznia.

 W tym roku akcja przebiega pod hasłem ratowania życia dzieci, a także po raz pierwszy w swojej historii, godnej opieki medycznej dla ludzi w podeszłym wieku. Organizatorzy chcą także zwrócić uwagę na często zjawisko wykluczenia, które dotyka ludzi starszych.
       – Ludzie starsi skarżą się przede wszystkim na terminy oczekiwania na wizytę u specjalisty, są one bardzo długie. W przypadku chorób kardiologicznych, okulistycznych czy onkologicznych oczekiwanie na wizytę wynosi czasami pół roku. Poza tym ludzie starsi, którzy przychodzą do mnie na spotkania często skarżą się na konflikty z rodziną czy sąsiadami – opowiada Teresa Urban, pełnomocnik Prezydenta Elbląga do spraw seniorów. – Jeżeli osoby starsze chcą spędzać aktywnie jesień swojego życia to nie czują się wykluczone. W najtrudniejszej sytuacji są osoby starsze, które są samotne, chore, które nie mogą samodzielnie wyjść z domu - do takich osób trudniej jest dotrzeć. Są też osoby, które nie chcą udzielać się w żadnych organizacjach, choć elbląska oferta dla seniorów jest dosyć szeroka, są na przykład kluby seniorów przy spółdzielniach mieszkaniowych, ogródki działkowe czy Związek Nauczycielstwa Polskiego.
       Pieniądze zebrane podczas akcji zostaną podzielone, połowa zostanie wykorzystana na wsparcie terapii noworodka i niemowlaka, połowa na wyposażenie w sprzęt szpitali geriatrycznych i zakładów opiekuńczo- leczniczych (w tym przypadku pomoc trafi tylko do kilku wybranych placówek w województwie).
       Tymczasem w elbląskim sztabie praca wre, organizatorem elbląskiego Finału WOŚP jest Regionalne Centrum Wolontariatu. Zarejestrowano tam 450 wolontariuszy, którzy będą kwestować na rzecz Orkiestry.
       – Wszystkie miejsca zostały „obsadzone”, nawet po zakończeniu rejestracji zgłaszały się do nas osoby chętne. Nie mogliśmy jednak zgłosić więcej niż 450 osób, jest to i tak o 50 osób więcej niż w zeszłym roku. To swego rodzaju fenomen, każdy tego dnia chce zrobić coś dobrego. Około 60 proc. są to ludzie młodzi, poniżej 18 roku życia, najmłodszy wolontariusz ma około roczku, będzie chodził razem z mamą, są także i starsi wolontariusze – wyjaśniają Justyna Król oraz Aleksandra Demusz z elbląskiego sztabu WOŚP. – Już dziś zagra sztabik w Milejewie, od poniedziałku zaczynają grać inne lokalne sztabiki. Wśród nich są m.in. szkoły podstawowe, gimnazjalne, ponadgimnazjalne, są także sztabiki m.in. w Gronowie Górnym i Elbląskim, Pasłęku czy w Krynicy Morskiej, łącznie są to 33 lokalne sztabiki. To, jak będą wyglądać te dni w danych miejscach zależy od placówki, gdzieniegdzie jest to kwesta z puszką po szkole, są także występy artystyczne i licytacje, kiermasze.
       13 stycznia warto pojawić się na elbląskiej starówce. W elbląskim Muzeum, od godz. 10 do 14, odbędą się pokazy szermierki, przebrań historycznych, gry, zabawy i konkursy dla dzieci oraz występy artystyczne. Ponadto na starówce zostanie rozstawiona scena, na której zagra Abdul Kebab Buła Jabba, „Brygada RR” z Bitwy na Głosy, Satysfakcja z Malborka, Alegoria i Piotr Jacyno. O godz. 20 zostanie wypuszczone Światełko do Nieba, a następnie odbędzie się występ zespołu Loka. Dodatkowo tego dnia, od godz. 14.30 do 16, za przysłowiowy „wrzut do puchy” będzie można wejść na płytę elbląskiego lodowiska.
       Odbędzie się także aukcja różnych przedmiotów. Wśród nich znajduje się m.in. skuter, ławeczka na Starym Mieście, mecz tenisa stołowego z prezydentem Nowaczykiem, prowadzenie wiadomości w lokalnej telewizji, przejażdżka fordem mustangiem czy samochodem jeżdżącym na wyścigach (na fotelu pasażera), akcesoria rajdowe, bony na kosmetyki, kursy prawa jazdy kat. B, vouchery na pole golfowe pod Pasłękiem, zegar zatopiony w krysztale, poduszka w kształcie serca WOŚP, solidne drzwi modrzewiowe czy rękodzieło artystyczne. Przedmioty można będzie licytować na stronie www.wosp-elblag.pl.
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • na pisowską orkiestre nie dam ani grosza !!!!!
 • "światełko do nieba"- będzie na Starówce- czy na Placu Jagielończyka?
 • Pan Owsiak poparł eutanazje a tutaj zbieranie na starszych ludzi. Cos tu nie gra. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Nicolas(2013-01-05)
 • na eutanazje nie płacę
 • Takie komentarze to widać tylko od bandy katoli. Na pielgrzymkę wypieprzać a Orkiestrze dać spokój. Co, serduszko się kraje czarna stonko ile to parafianie rzucają na Owsiaka a nie wam na tacę??? Boli was to oj boli.
 • Wszyscy jesteście idioci - a myślicie, że jakiś CARITAS to co to jest? Organizacja ta miała powiązania z nazistowskim Lebensborn, jeśli ktoś jest trochę w temacie. Wszyscy pocałujcie się w pompę. Zdrowy rozsądek przede wszystkim. Myślę też, że inaczej patrzy się na wyczyny tej oszukańczej orkiestry, jeśli widzi się własne dziecko w inkubatorze z orkiestrowym serduszkiem, jak i inaczej patrzy się na świętobliwe oblicze Kościoła wiedząc, że dziecko sąsiada było molestowane przez jakiegoś pedofila tamże. Problem podstawowy -który mimo, że tak oczywisty, jest skutecznie wypierany przez większość prostych politykierów bądź religijnych fanatyków - a mianowicie: pewna niewielka grupa ludzi (jak ją teraz nazwiemy to nie ma znaczenia) rządzi tą planetą, tym krajem, posiadając większość jej dóbr materialnych - reszta to tylko pochodne tego stanu. Bogactwo tego kraju wystarczyłoby, żeby każdy spokojnie mógł żyć, bez głodu, bezdomności, z normalną opieką medyczną. .. tylko ten jeden "detal" - dystrybucja tego bogactwa, i system oparty na nowej religii monetarystycznej sprawia, że "jest jak jest" - mimo, że wcale nie trzeba przenosić gór, żeby było inaczej. PS. zastanawia mnie zawsze, czy NFZ w kalkulacji budżetu na kolejny rok uwzględnia to, że Jurek i tak da im za friko trochę urządzeń. .. - ale to już nie wina Jurka, tylko tego niewydolnego systemu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Lokalny Patriota(2013-01-05)
 • To kolejnejna danina, podatek, haracz na służbę zdrowia. Państwo okrada obywateli finansowo na każdym możliwym kroku wyłudzając kasę z każdej możliwej strony więc ja od jakiegoś czasu nie daje. (Jasne, odmieniec hehe). Państwo bardzo popiera Owsiaka i bardzo w to angażuje media, sponsorów i biedaków bo jak wiadomo od nich najłatwiej wydębić kasę. Cel jest ten sam. Łataie dziury w służbie zdrowia bo czym jest zaup odpowiediego sprzętu do szpitali ? Nie dajcie się omamić. Chcesz pomóc choremu dziecku wpłać bezpośredio na jego leczenie. Jedyą słuszną orgaizacją charytatywna moim zdaniem jest Ochojska. Reszta fundacji typu tvn, polszmat żeruje na ludzkich uczuciach gdzie w reklamach pojawiają się chore dzieci dla wzbudzenia żalu i litości wśród oglądających dla kasy gdzie trzeba utrzymać rzesze darmozjadów biurokratyczno-medialych. Owsiak robi to pod parasolem państwa bo jest im to bardzo na rękę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Dani Lorenzo(2013-01-05)
 • "W Warszawie jest więcej pustostanów (w tym mieszkań prosto od developera) niż bezdomnych", a Europa, czy USA wyrzuca tyle jedzenia, że wystarczyłoby na obdzielenie reszty świata (zresztą w Europie żywność produkuje się m. in. ze względów strategicznych, gdyż każdy kraj ma nadprodukcję żywności) - a mimo to Europa czy USA importuje megatony żywności, czy nawet wody (!) z krajów III-świata (!) - czyż to wszystko nie jest chore ???? Kiedy to stado baranów się w końcu obudzi. .. Jaki świat chcecie zostawić własnym dzieciom - widać po tym, jak je kochacie. .. albo może - jak jesteście tempi. Tymczasem - pokłóćcie się jeszcze o jakieś pi3rdoły, wszak igrzystka muszą toczyć się dalej. .. a ha, i nie zapomnijcie pójść na zakupy do jakiejś Biedry czy innego Dyskontu - wszak ktoś musi wspierać obozy koncentracyjne w Chinach, Bangladeszu czy w Indiach, jak i ktoś musi zapłacić za te niepotrzebne tony badziewia za 9,99,które przecież tak są WAM niezbędne do przeżycia. Podobnie jak ktoś musi zapłacić za wasze głodowe emerytury (dlatego oni ich nie mają, podobnie jak często normalnej opieki medycznej), jak i ktoś musi zasyfić niefiltrowaną chemią ich rzeki, żebyście WY mogli tutaj złowić spokojnie jakiegoś okonka. .. Tak, pokłóćcie się jeszcze o jakieś dyrdymały. .. śpijcie dalej. .. i broń Boże nie myślcie krytycznie o czymkolwiek, tym bardziej o światłych ludziach i systemie, który Wami rządzi i wie od Was lepiej, czego potrzebujecie. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Polski Anarchista(2013-01-05)
 • PS. a czy będą jakieś fajne aukcje na lodowisku, albo w Muzeum, jak było wcześniej? W zeszłym roku coś była z tym bieda, a naprawdę pozytywny klimat był tamże!
 • WOŚP jest lepsze niż kościół który i tak sciąga pomysły z Owsiaka np przystanek jezus itp.
 • Dla mnie i Wosp i Caritas są po jednych pieniądzach. Udawać dobroczyńców na ludzkiej naiwności. Katola sobie wypraszam, jestem wierzący i praktykujący (w kazda niedziele) to moja sprawa. Osobiscie podziwiam mojego proboszcza. Drugiego takiego cwaniaczka pazernego na kase to ze świeca szukać, chyba że w innej parafii.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Nicolas(2013-01-05)
 • Dajcie spokój! Owsiak, jak każdy normalny człowiek, bierze z tego kasę, ale uważam, że słusznie. Musi utrzymać swoją fundację, a to wbrew pozorom nie jest takie proste, zważając na to ile pieniędzy przez nią przepływa, musi zatrudnić więcej osób. Owsiak, sprostował swoją wypowiedź na temat eutnazji, powiedział, że jak patrzy na to jak traktuje się w Polsce osoby starsze, to aż mu się wyrywa, żeby być za eutanazją, ale logiczne nawet to jest, że za nią nie jest! Gdyby popierał, to by nie dbał o rzyszłośc osób starszych. Negatywnie wypowiadają się chyba te osoby, które w życiu nie skorzystały z sprzętu WOŚP. Serce mnie boli, jak pomyślę co by się stało gdyby nie sprzęt z Fundacji, moje dziecko tuż po porodzie korzystało ze specjalistycznego sprzętu, każdy miał serduszko WOŚP. Spokojnie, bez zazdrości, nikt nikomu nie karze wrzucać do puszki, ale jak tak go krytykujecie, i macie odwagę tak bez zastanowienia rzucać mocne słowa na nazwisko tego człowieka, to miejcie również odwagę odmówić urzywania sprzętu z fundacji dla swoich bliskich. Poznałam osobiście Pana Jurka, i życzę każdemu takiej energii, siły, zaparcia, empati i odwagi jaką on posiada.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kobietakot(2013-01-05)
Reklama