UWAGA!

Ścieżka dla niepełnosprawnych

„Przez Indywidualne Ścieżki Zawodowe – powrót osób niepełnosprawnych na rynek pracy” to projekt realizowany od trzech miesięcy przez Elbląską Radę Konsultacyjną Osób Niepełnosprawnych. Celem programu jest pomoc w zdobyciu zatrudnienia osobom, dla których poruszanie się po rynku pracy jest niezwykle trudne.

Program skierowany jest do osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności poszukujących zatrudnienia, po raz pierwszy wchodzących na rynek pracy lub długotrwale bezrobotnych. Projekt obejmuje miasta i gminy Elbląg, Tolkmicko i Pasłęk. Celem projektu jest zwiększenie dostępu do aktywnego pośrednictwa pracy, poradnictwa i doradztwa zawodowego oraz integracja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych. Uczestnictwo w projekcie gwarantuje także bezpłatne porady prawne, pomoc w wyborze drogi zawodowej, możliwość przekwalifikowania się i udział w szkoleniach. Najważniejszymi działaniami projektu było utworzenie trzech punktów doradczo-konsultacyjnych, które działają już w Tolkmicku, Pasłęku i Elblągu.
     Co to są Indywidualne Ścieżki Zawodowe, wyjaśnia Ewa Sprawka z ERKON-u: - To pomoc osobie niepełnosprawnej w odnalezieniu się na rynku pracy przez kompleksowe poradnictwo. Ta pomoc nie dotyczy jedynie sfery zawodowej, bo jeśli przychodzi do nas osoba niepełnosprawna, wypełnia kwestionariusz. Na jego podstawie diagnozuje się jej sytuację socjalną, społeczną i sytuację w sferze zawodowej. Następnie kierujemy ją do doradcy zawodowego, który zajmuje się jej zawodową karierą. Ale jednocześnie przez cały czas troszczymy się o to, by w razie potrzeby osoba niepełnosprawna lub jej rodzina mogła skorzystać z bezpłatnej porady prawnej, psychologicznej czy z innych porad specjalistycznych. Wiadomo, że kłopot ze znalezieniem pracy nie jest jedynym problemem osób niepełnosprawnych. Najważniejszą rzeczą jest dokładne poznanie, zaprzyjaźnienie się z tą osobą, rozeznanie się w jej problemach i w końcu zmotywowanie jej do korzystania z oferowanej pomocy.
     Częścią tego projektu są kolejne programy, które zostaną zrealizowane już niebawem. Będą to bezpłatne szkolenia i warsztaty, m.in. praktyka komputerowa.
     Od ponad roku przy ERKON-ie działa Agencja Pośrednictwa Pracy i Doradztwa Zawodowego i Personalnego, do której zgłaszać się mogą niepełnosprawni poszukujący zatrudnienia. - Być może nasza pomoc nie skończy się od razu znalezieniem pracy, ale może skończyć się podjęciem dalszej nauki, przekwalifikowaniem poprzez udział w naszych szkoleniach – dodaje Ewa Sprawka. – Założyliśmy sobie, że z dwustu osób, które objęte są programem „Przez Indywidualne Ścieżki...” w efekcie pracę znajdzie 20 osób. Te dziesięć procent to nasze minimalne założenie, liczymy oczywiście na więcej, ale przecież to nie tylko od nas zależy. Zakładamy również, że około 60 osób weźmie udział w kursach, warsztatach i szkoleniach. Projekt ma charakter otwarty, jeśli nasz beneficjent znajdzie pracę, na jego miejsce przychodzi kolejna osoba.
     Projekt „Przez Indywidualne Ścieżki Zawodowe...” finansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Koszt realizacji programu to ponad 750 tysięcy zł. Partnerami projektu są Miejsko-Gminne Ośrodki Pomocy Społecznej w Pasłęku i w Tolkmicku. Projekt potrwa do 17 listopada 2007 r. Szczegółowe informacje dostępne są w siedzibie Elbląskiej Rady Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych w Elblągu przy ul. Związku Jaszczurczego 15, pod numerem telefonu 055 232-69-35 (w godz. 8-16) lub na stronie www.erkon.elblag.com.pl.
     
OK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • projekt dobry, ale osoby z lekkim stpniem niepełosprawności niedosłyszące też mają praktycznie rynek pracy zamkniety. Zaden pracodawca oprócz ZPCH nie przyjmie do pracy takiej osoby. Sprawdziłem, bo szukałem pracy.
  • Niedosłyszący są chyba poszkodowani...
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    człowiek(2006-03-10)
Reklama