UWAGA!

Senior pod stałą kontrolą

 Elbląg, Senior pod stałą kontrolą
fot. pixabay

Około stu mieszkańców Elbląga, seniorów i osób niepełnosprawnych, ma zostać objętych systemem teleopieki domowej. Niebawem dowiemy się, która z firm uczestniczących w przetargu ogłoszonym przez Elbląskie Centrum Usług Społecznych, będzie taką usługę dla nich świadczyła.

Polskie Centrum Opieki z Gdyni (109.896 zł), spółka Sidly z Warszawy (96 tys. zł) oraz firma Comarch Healthcare z Krakowa (92.400 zł) złożyły swoje oferty w przetargu ogłoszonym przez Elbląskie Centrum Usług Społecznych na świadczenie usługi teleopieki dla seniorów i osób niepełnosprawnych z Elbląga. Przetarg nie został jeszcze rozstrzygnięty.

- Docelowo zamierzamy objąć usługą do 100 mieszkańców Elbląga. Korzystamy z doświadczeń zebranych w trakcie ostatnich trzech lat realizacji teleopieki domowej na terenie Elbląga, jednak właśnie to postępowanie ma wyłonić wykonawcę usługi, a co za tym idzie mogą zmienić się pewne rozwiązania w jej ramach – informuje Andrzej Fedak z Elbląskiego Centrum Usług Społecznych.

Seniorzy, osoby niepełnosprawne czy niesamodzielne zostaną wyposażone w urządzenia do teleopieki domowej - zawieszki na szyję lub opaski na rękę.

- Najważniejszym elementem takiego urządzenia jest specjalny przycisk SOS. Osoba starsza wyposażona w takie urządzenie w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia może wcisnąć ten przycisk. Sygnał jest przesyłany do centrum monitoringu obsługiwanego przez wykonawcę, które nawiązuje kontakt z osobami wskazanymi przez seniora. W przypadku braku kontaktu z osobą wskazaną przez seniora, centrum monitoringu próbuje nawiązać kontakt bezpośrednio z nim. Jeśli i taka próba kontaktu nie przyniesie efektu, wówczas centrum monitoringu powiadamia służby ratunkowe – wyjaśnia Andrzej Fedak z ECUS.

Urządzenie do teleopieki domowej wyposażone jest także w moduł GPS, który pozwala na zlokalizowanie seniora i podjęcie interwencji w przypadku opuszczenia przez niego jego bezpiecznej strefy. Innym istotnym elementem urządzenia jest czujnik upadku lub czujnik bezruchu. Osoby objęte usługą nie będą ponosiły żadnych kosztów.

- Teleopieka domowa zaplanowana do realizacji od stycznia 2022 r. - dodaje Andrzej Fedak.

daw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • To jest chyba po to, żeby ktoś miał zatrudnienie, a nie żeby pomóc seniorom. A jakie będą kryteria doboru tych 100 osób, chyba losowanie. Nie wierzę w takie pseudoakcje. Hashtagi: #B2
 • SOS TO MOJA MAMA MA W TELEFONIEMyślałem, że będziew to pomoc na telefon, zamawiam pomoc na kilka godzin i płacę. A za takie coś to ja podziękuje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  1
  bez SOSu(2021-12-08)
 • Po co sama zawieszka z przyciskiem? Obecnie dostępne na rynku smartwatche potrafią monitorować puls, tętno, w pewnym stopniu nasycenie tlenem. Bezproblemowo je można skonfigurować w tryb alarmowy, dzwoniący gdzie się chce itp. Zbędna 'inwestycja'.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  1
  Marcepanik(2021-12-08)
 • To jest rozwiązanie dla stosunkowo wąskiej grupy seniorów, takich którzy będą potrafić obsłużyć taki przycisk sos, a oni równie łatwo mogą się komunikować podobnym przyciskiem w telefonach dla seniorów, ale może kogoś uszczęśliwi te rozwiązanie, mojej mamy nie.
 • Dla złodziei kolejna okazja do okradzenia seniorów.
 • A instytucja Uniwersytet III Wieku, to nie opiekuje się nami ?
 • dadzą ochronkę starym SBkom
 • I im podobnym. Zwykły senior nie ma na co liczyć. Może nie?!
 • Fajnie Gdynia, Warszawa, Kraków muszą nachapać się z puli Elbląskich emerytów. Kto poprowadzi rekrutację na 100 potrzebujących ?. Czy co roku będzie trzeba płacić za obsługę. Sprytne. Czy ktoś z potrzebujących takiego sos wypowiedział się w tym temacie? Myślę że te pieniądze powinny dofinansować działalność domu pomocy.
 • Wszystko, jak zwykle- elblążanom nic się nie podoba. Prawie każda inicjatywa jest totalnie krytykowana.
 • Teleopieka ? Spoko, to jak Fedak zadzwoni do mechanika z problemem bo auto się zepsuło, mechanik udzieli mu teleporady i teleopieki. To samo powinien miec każdy lekarz który nie chce przyjąć w gabinecie !!!! Zdalna teleporada i niech sam sobie naprawia auto !!!! Masakra !! Kowidioza do tresury opanował tych nie myślących !
 • Czyli znowu ktoś przytuli 100 tysi za 100 chińskich zegarków wartych max 50 zł za sztukę. .. .A jakość oprogramowania Comrach'a niech ocenią Ci którzy na nim pracują. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  NiePrawyAleSprawiedliwy-(2021-12-09)
Reklama