ZUS będzie zamknięty 2 maja
W piątek, 2 maja 2025 roku, wszystkie placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będą zamknięte. Tego dnia nie będzie również można skorzystać z pomocy konsultantów infolinii ZUS.
Cudzoziemiec o Elblągu: Żyjecie w jednym z najbezpieczniejszych miast na świecie
Jako cudzoziemiec i osoba o innym kolorze skóry mieszkająca w Elblągu od ponad dekady, a także jako ojciec dwójki dzieci, chciałbym przedstawić swoją perspektywę na to, co się ostatnio dzieje — nie w samym mieście, ale w elbląskich grupach na Facebooku - napisał do nas jeden z mieszkających w Elblągu mężczyzn, pochodzący z Indii.
Sobota dniem żałoby narodowej
Decyzją prezydenta Andrzeja Dudy 26 kwietnia jest dniem żałoby narodowej. Dziś odbywają się uroczystości pogrzebowe zmarłego w Poniedziałek Wielkanocny papieża Franciszka.
Dodatkowe pieniądze z Unii także dla Elbląga?
Być może w przyszłej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2027-2034 znajdą się dodatkowe pieniądze dla województw graniczących z Rosją, Białorusią i Ukrainą. Założenia nowego instrumentu finansowego przedstawił europoseł Jacek Protas (KO) na dzisiejszej (25 kwietnia) konferencji prasowej.
Parlamentarne wydatki na biura
Kto kupił do swojego biura poselskiego dwie zmywarki, a kto lodówkę? Kto najwięcej wydał pieniędzy na pracowników biura poselskiego? Kto „wyjeździł” najwięcej pieniędzy? Zajrzeliśmy do sprawozdań z wydatkowania kwoty ryczałtu, przeznaczonego na prowadzenie biur poselskich elbląskich parlamentarzystów.
600 km pomocy dla Benia
W dniach 10-15 maja w Elblągu i w okolicach odbędzie się kolejna edycja akcji charytatywnej pod nazwą 600 km pomocy. W tym roku uczestnicy akcji będą kręcić kilometry i walczyć o wsparcie dla małego elblążanina Benia Nizioła. Inicjatorem akcji jest Cezary Bogdański, który od ośmiu lat pokonuję około 600 km na rowerze, używając siły własnych mięśni, aby zebrać fundusze na pomoc potrzebującym.
Diecezja pożegna papieża Franciszka
W diecezji elbląskiej planowane są uroczystości związane ze śmiercią papieża Franciszka. Przywódca kościoła katolickiego zmarł 21 kwietnia.
Co widzą miejskie kamery?
Objęcie obserwacją dróg wylotowych z Elbląga i modernizacja kamer – to jedne z potrzeb miejskiego monitoringu. Obecnie system ten liczy 300 kamer i o tym, w jakich sytuacjach i z jakim skutkiem jest wykorzystywany, mówiono podczas ostatniego posiedzenia komisji zdrowia, bezpieczeństwa i spraw społecznych.
Policja apeluje: Nie wywołujcie niepotrzebnej paniki i poczucia zagrożenia
Elbląscy policjanci odnaleźli mężczyzn z parku Modrzewie, o których zrobiło się w Elblągu głośno. Nie są żadnym zagrożeniem dla mieszkańców – wynika z ustaleń policji. - Prosimy o zachowanie powściągliwości w komentarzach oraz niewywoływanie niepotrzebnej paniki i poczucia zagrożenia – apeluje Komenda Miejska Policji w Elblągu.
Od apelu do nienawiści jeden krok (okiem naczelnego)
Poniedziałkowy świąteczny wieczór. Jedna z mieszkanek Elbląga wrzuca na Facebooka post o tym, że dwóch mężczyzn robiło zdjęcia dzieciom na placu zabaw w parku Modrzewie, próbowało je zaczepiać. Apeluje do rodziców o ostrożność, wrzuca zdjęcia mężczyzn, powiadamia policję, która wysyła na miejsce patrol, ale mężczyzn na miejscu już nie ma. Post żyje już jednak swoim życiem. Ma ponad 1,4 tysiąca udostępnień, ponad 170 komentarzy, wiele pełnych nienawiści wobec imigrantów...
Wielkanocna refleksja nad rodzącym się życiem
Wielkanoc to według tradycji chrześcijańskiej czas świętowania zwycięstwa życia nad śmiercią. Od wieków najbliżej cudu rodzącego się życia były i są nadal akuszerki, doule i przede wszystkim położne. O tym jak doświadczenia pracy zawodowej wpływają na postrzeganie świata i wielkanocnego czasu mówi Danuta Świnarska, położna w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu.
Dziś wszyscy chrześcijanie obchodzą Wielkanoc
O Zmartwychwstaniu Jezusa opowiada Ewangelia według św. Jana, która odczytywana jest w Wielkanoc podczas liturgii. Historia związana z obchodami dzisiejszych celebracji jest długa i sięga czasów wspólnoty apostolskiej, czyli I wieku n.e. Uroczyste śniadanie, pobłogosławione pokarmy i rodzinne spotkania to od stuleci elementy wielkanocnej niedzieli.
Ulica Eugeniusza Mędrasia w Elblągu?
Z taką inicjatywą wystąpiła do prezydenta Elbląga grupa elblążan związana ze Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Polskich w Elblągu.
Koszyczek pełen dobra
Święconka w koszyczku z wikliny to tradycja kultywowana w naszym kraju od wieków. Pomimo zmian pokoleniowych pobłogosławione pokarmy ułożone na talerzykach na świątecznym stole rozpoczynają wielkanocną celebrację w niedzielny poranek.
Mieszkańcy pytają o remont Janowskiej
Do naszej redakcji ponownie zgłosili się mieszkańcy ulicy Janowskiej. Wskazują na fatalny stan tej ulicy i chodników. Co na to władze miasta?
Z Fromborka w kosmos
"Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię, w kosmos wyślą jego mienie (intelektualne)" - chciałoby się napisać o planach Polskiej Agencji Kosmicznej. W tym roku odbędzie się pierwsza polska misja technologiczno-naukowa IGNIS na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Jak podaje POLSA, celem jest przetestowanie innowacyjnych rozwiązań opracowanych przez polskie firmy i uczelnie, a przy tej okazji na orbicie ma znaleźć się między innymi... heliocentryczny model świata z Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku.
Mieszkaniec Malborskiej: Tu potrzebna jest interwencja
W imieniu mieszkańców zwracam się z prośbą o pilną interwencję na osiedlu mieszczącym się przy ulicy Malborskiej . Temat dotyczy wszechobecnych śmieci na terenie całego osiedla a w szczególności na placu zabaw oraz w jego najbliższej okolicy, tj. przyległej siłowni i placu zieleni oraz przy rzece Kumiela – napisał do nas jeden z Czytelników, załączając zdjęcia. Sprawę zgłosił również do Zarządu Budynków Komunalnych i Urzędu Miejskiego.
Śniadanie Wielkanocne dla Samotnych już w niedzielę
Fundacja Wolne Miejsce i 777 CREW z pomocą wolontariuszy i mieszkańców organizują w Elblągu kolejne Śniadanie Wielkanocne dla Samotnych. To propozycja dla wszystkich, którzy w świątecznym czasie zmagają się z samotnością.
Świątecznie w Światowidzie
Zbliża się Wielkanoc, czas więc pogrzebać „żur i śledź“. A lepszej okazji niż „Pogrzeb żuru i śledzia“ w Swiatowidzie nie będzie. Trwa Wielkanocny Jarmark Sztuki Ludowej. Zobacz zdjęcia.
Bolesław Chrobry w Świętym Gaju
Prawdopodobnie 18 kwietnia 1025 r. książę Bolesław Chrobry został koronowany na pierwszego króla Polski. Wczoraj (12 kwietnia) w 1000. rocznice tamtych wydarzeń we wsi Święty Gaj (gmina Rychliki) odsłonięto pomnik pierwszego króla Polski. Zobacz zdjęcia.