UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Seniorzy na pierwszym planie

Wszystkich zainteresowanych poprawą sytuacji seniorów w naszym województwie Federacja Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego (FOSa) zaprasza na panel dyskusyjny z udziałem osób uczestniczących w tworzeniu wojewódzkiego programu na rzecz osób starszych. Spotkanie odbędzie się w czwartek 27 grudnia w sali kameralnej Światowida.

Celem spotkania jest społeczna konsultacja w zakresie dotychczas dokonanej pracy zespołu oraz wypracowanie uwag i wniosków.
     Warto podkreślić, że w skład zespołu roboczego powołanego przez Marszałka Województwa weszło kilkoro elblążan. Do dyskusji zaproszono także przewodniczącego komisji polityki zdrowotnej, socjalnej i prorodzinnej Rady Miejskiej Marka Gliszczyńskiego i dyrektor elbląskiego MOPS Mirosławę Grochalską, a także Centrum Wolontariatu, przedstawicieli organizacji seniorskich, Uniwersytetu III wieku i Osób Niepełnosprawnych, Stowarzyszenia Pomocy Humanitarnej Lazarus i in. Moderatorem debaty będzie Arkadiusz Jachimowicz, prezes Elbląskiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Pozarządowych.
     Uczestnicy debaty otrzymają materiały dotyczące problematyki osób starszych: „Międzynarodową Strategię Działania w Kwestii Starzenia Się Społeczeństw” (2002 r.), „Zasady działania ONZ na rzecz osób starszych” oraz „O szacunek dla ludzi w podeszłym wieku” Jana Pawła II.
     Początek o godzinie 16, wstęp wolny.
     
     Projekt „III wiek na Warmii i Mazurach. Kompleksowy program wsparcia i aktywizacji osób starszych w województwie warmińsko - mazurskim” finansowany jest ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu „Fundusz Inicjatyw Obywatelskich” 2007 r., a realizowany przez Federację Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego FOSa.
     
     Wojewódzki program na rzecz osób starszych na lata 2007-2013
     Hasło ONZ: „Dodać życia do lat, które zostały dodane do życia”, dobrze oddaje ideę przyświecającą twórcom wojewódzkiego programu na rzecz osób starszych na lata 2007-2013. Program tworzony jest przez Federację Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego FOSa we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Stronę merytoryczną tworzenia programu zapewnia Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych (ESWIP). Program tworzony jest przez zespół składający się z kilkunastu przedstawicieli instytucji i organizacji pozarządowych z terenu województwa warmińsko-mazurskiego.
     Oparty na badaniach demograficznych program stanie się podstawą do planowania odpowiednich działań i pozyskiwania środków na ich realizację, w skali województwa, powiatów i gmin.
     Członkowie Zespołu Roboczego pracującego nad tworzeniem programu zgodzili się, że wizję, czyli stan, który chcielibyśmy osiągnąć, można scharakteryzować następująco: „człowiek starszy żyje w godnych warunkach, pozbawionych barier, jest darzony powszechnym szacunkiem, samodzielnie funkcjonuje, w pełni rozumie współczesny świat, bierze aktywny udział w życiu publicznym, ma możliwość wykorzystania swojej wiedzy, doświadczenia i potencjalnych możliwości, realizuje swoje zainteresowania.”
     Powstający dokument koreluje ze wskazówkami zawartymi w Zasadach Działania Na Rzecz Osób Starszych sformułowanymi w 1991 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych, w takich obszarach, jak niezależność, uczestnictwo, opieka, samorealizacja i godność osób starszych.
Elżbieta Szczesiul-Cieślak
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • czy tego typu konferencja rozwiąże problem ludzi starszych, niepełnosprawnych, którzy wegetują za marne emerytury i renty? Mają problemy z utrzymaniem się, niejednokrotnie musza zreygnować z leczenie z powodów finansowych. Jak zmieni się ich życie po takiej konferencji??? Dołoży im się na chleb czy lekarstwa???To tylko rozmowy, z których nic konkretnego dla tej grupy społeczeństwa nie wyniknie. Jestem na "głodowej emeryturze", wychowalam czworo dzieci i trudno utrzymać się za 630 zł miesięcznie po 25 latach pracy biurowej !!!!Te fakty musza ulec zmianie, takie emerytury są upokrzeniem !!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  emerytka(2007-12-21)
 • Myślę, że konferencja jest pokaże jak mozna zorganizować ludziom straym żyjącym samodzielnie i dobrze czującym sie w swojej samodzielnosci. W tej chwili MOPS co moze zaoferować? Raz w miesiacu wizytę pani, która sprawdzi, czy staruszek/szka zyje, rodzinie powie że mozna odprowadzać starszą osobe do domu opieki na ul. Owocowej. I to wszystko! Rozumiem że są osoby mające niskie emerytury jak moja przedmówczyni, ale są też osoby o wyższych dochodach. I jednym i drugim należy pomóc w organizacji wolnego czasu. Klub na seniorów koło pomnika jest czynny tylko raz w tygodniu. Dlaczego? A moze skończy się tylko na konferencji, wielkiim krzyku i po krzyku.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Bozydar(2007-12-23)
Reklama