UWAGA!

Sentymentalna pomoc płynie z Niemiec

 Elbląg, Erwin Vollerthun i prezes Fundacji Elbląg Krzysztof Grablewski
Erwin Vollerthun i prezes Fundacji Elbląg Krzysztof Grablewski (fot. Anna Dembińska)

"Granice powinny dziś kraje europejskie łączyć, a nie dzielić" – to przesłanie filantropa Erwina Vollerthuna, który dzisiaj po raz kolejny odwiedził Elbląg, by przekazać darowiznę kilku organizacjom. To pieniądze zebrane przez przedwojennnych mieszkańców okolic Elbląga.

Erwin Vollerthun urodził się w miejscowości Krumbach w Bawarii Szwabii w 1954 r., ale jego ojciec pochodził z podelbląskiego Majewa. Czuje się więc związany z ziemią elbląską.. Więzy wzmocniły się, gdy w drugiej połowie lat 80. Erwin Vollerthun poznał elblążankę, panią Małgorzatę, z którą w 1990 r. wziął ślub w katedrze św. Mikołaja.
       Pan Erwin odnajduje osoby, które w jakiś sposób związane był z przedwojennym Elblągiem i okolicami. Każdego roku przekazują one darowizny, które trafiają do organizacji działających w naszym mieście. W tym roku Fundacja Elbląg otrzymała 465 euro, Mniejszość Niemiecka – 410 euro, a Caritas – 355 euro. W sumie od 2001 roku byli mieszkańcy przekazali ponad 30 tysięcy euro.
       -Niestety, kilku darczyńców ubyło, niektórzy zmarli – przyznaje Erwin Vollerthun. – Inni decydują się na zmianę wspieranej organizacji tzn. jednego roku przekazują darowiznę na rzecz Fundacji Elbląg, a w drugim dla Caritas. Kolejna przyczyna to stały wzrost cen towarów i usług, jak np. energia, benzyna, olej opałowy, gaz, jak również artykułów spożywczych. To skłania ludzi do większego oszczędzania. U nas kryzys gospodarczy został w dużym stopniu zażegnany, w związku z tym, udało mi się niektórych darczyńców ponownie uaktywnić, jak również pozyskać nowych – dodaje.
       Za swoją działalność pan Erwin otrzymał w 2014 roku od Fundacji Elbląg tytuł Filantropa Roku, a także Europejską Nagrodę Obywatelską przyznaną przez Parlament Europejski. W podziękowaniu za wsparcie Krzysztof Grablewski, prezes Fundacji Elbląg podarował dzisiaj Erwinowi Vollerthunowi pamiątkową kartę i monetę z wizerunkiem Elbląga.
      
Radosław Florkowski
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama