UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Teraz ja - Spółdzielnia mieszkaniowa zmienia Kodeks Drogowy

2009-12-21
Aktualizowany 2009-12-21 17:39

Od wielu miesięcy użytkownicy parkingu przy ul. Szarych Szeregów 33, pragnąc zapewnić bezpieczeństwo wjazdu i wyjazdu z parkingu należącego do Spółdzielni Mieszkaniowej „Zakrzewo”, interweniują w tej sprawie, prowadząc negocjacje i rozmowy ustne i pisemne z członkami Zarządu Spółdzielni oraz członkami Rady Nadzorczej. Bez efektów.

Choć sprawa wydawała się pomyślnie zakończona po wielomiesięcznych interwencjach, w dalszym ciągu bezpieczeństwo zarówno pojazdów parkujących na tym parkingu, jak i pieszych, oraz parkujących na ulicy dojazdowej do parkingu pojazdów jest zagrożone.
       Rzecz w tym, że dojazd do tego parkingu jest możliwy jedynie wąską, jednopasmową jezdnią, przy której parkują niektóre pojazdy mieszkańców bloku znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie wspomnianej jezdni. W tej sytuacji nie ma fizycznej możliwości wyminięcia się dwóch pojazdów – jednego wjeżdżającego na parking, drugiego wyjeżdżającego z parkingu – bez zagrożenia dla pieszych poruszających się po chodniku przyległym do jezdni oraz parkujących wzdłuż prawego krawężnika pojazdów.
       Jak widać z załączonych zdjęć, w bezpośrednim sąsiedztwie wspominanego budynku znajduje się znakomicie wyasfaltowany, obszerny i oznakowany parking, który jest wykorzystany (patrz załączone zdjęcie) w zaledwie kilku procentach.
       Na parkingu tym wyznaczone jest miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej – puste i wykorzystywane bardzo rzadko od chwili postawienia stosownego znaku.
       Co prawda, na chodniku po lewej stronie jezdni (patrząc w kierunku parkingu) Administracja Spółdzielni po wielu interwencjach ustawiła dwa znaki zakazu postoju oraz tabliczki z napisem „Powyżej 10 minut”, ale nie załatwiło to poruszanego tematu, gdyż kilku „upartych” kierowców bez wyobraźni przeniosło się z parkowaniem na prawą stronę jezdni (jak pokazuje załączone zdjęcie), nie tylko nie zmniejszając zagrożenia, ale wręcz je zwiększając, a na domiar złego zmusza to kierowców do łamania przepisów Kodeksu Drogowego, który mówi, że w Polsce obowiązuje pojazdy ruch prawostronny. W sytuacji, kiedy pojazdy parkują przy prawym krawężniku, kierowcy wjeżdżający na parking muszą z konieczności poruszać się lewa strona jezdni, co jest zagrożone zgodnie z art. 90 lub 97 „Taryfikatora grzywien za wykroczenia drogowe” kwotą 100 zł.
      

 


       W odpowiedzi na list Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej użytkownicy parkingu, zgadzając się ze słusznymi rozwiązaniami zaproponowanymi przez Spółdzielnię, sugerowali umieszczenie napisu „powyżej 10 minut” na znaku drogowym T-26, który mówi, że „Obowiązujący zakaz postoju dotyczy obu stron placu”, a obszar jezdni, która jest oznakowana znakiem drogowym „Droga bez przejazdu”, stanowi niewątpliwie PLAC.
       W związku z tym, że wspomniane wyżej tabliczki „Powyżej 10 minut” zostały już zamontowane pod znakami „Zakaz postoju”, sugerujemy, aby nie mnożyć kosztów związanych z wykonaniem i umieszczeniem kolejnej tabliczki ze znakiem T-26, dopisać na istniejących tabliczkach „Dotyczy obu stron jezdni”. Rozwiążę to w sposób ostateczny i jednoznaczny zapewnienie – zwłaszcza w obecnych, trudnych warunkach zimowych, ale także i w innych porach roku – bezpiecznego wjazdu i wyjazdu z parkingu dla ok 200 pojazdów tam parkujących oraz efektywne wykorzystanie parkingu usytuowanego w bezpośrednim sąsiedztwie budynku przy ul. Szarych Szeregów, a także bezpieczeństwo pieszych poruszających się po chodniku przyległym do jezdni dojazdowej do parkingu.
       Jeżeli Spółdzielnia Mieszkaniowa Zakrzewo w dalszym ciągu będzie uchylała się od tego obowiązku (zapewnienia bezpiecznego ruchu do i z parkingu), proponujemy wszystkim kierowcom parkującym na parkingu przy ul Szarych szeregów 33 jednorazowy wjazd w dniu 23 grudnia 2009 r. o godz. 16 na parking lewą strona jezdni, oraz zapraszamy patrole policyjne w liczbie przynajmniej trzech – aby nadążyły z wypisywaniem mandatów kierowcom za wjazd na parking lewą stroną jezdni, a Telewizję TVN – Program UWAGA do zarejestrowania tego faktu i wyemitowania programu na antenie ogólnopolskiej.
       Szanse wyegzekwowania przez kierowców zwrotu zapłaconych nie z własnej winy mandatów od Spółdzielni Mieszkaniowej „Zakrzewo”, których kwota w/g naszych wyliczeń będzie zbliżona do ok. 25 tys. zł w opinii prawników, u których zasięgnęliśmy rady w tej kwestii, są bardzo duże.
      
       W imieniu użytkowników parkingu przy ul Szarych Szeregów 33

nickuś
Liczba publikacji: 1
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
3.5 2 29

A moim zdaniem...
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Zgadzam się. Praktycznie codziennie tamtędy przejeżdżam i na parkingu "na dole" stoi zaledwie klika samochodów, cała reszta parkuje wzdłuż wjazdu na parking lub wzdłuż Szarych Szeregów na wysokości byłego przedszkola (bo tak mają 5 a nie 10 kroków do domu). Co do znaku proponuje dodać napis "Dotyczy obu stron jezdni oraz chodnika", bo zapewne zaraz znajdą się tacy, którzy będą zastawiać chodniki. Z drugiej jednak strony dlaczego wjazd na parking strzeżony nie znajduje się bezpośrednio od al. Odrodzenia lub od pętli autobusowej? Odciążyło by to na pewno ten krótki kawałek ulicy przy którym często bawią się dzieci, a który niejeden kierowca (klient parkingu) przejeżdża ze znaczną prędkością.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kapitan bomba(2009-12-21)
 • zawsze parkowali po lewej stronie teraz im się coś pochrzaniło :O
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  samuraj_power(2009-12-21)
 • Cytat: "zmusza to kierowców do łamania przepisów Kodeksu Drogowego, który mówi, że w Polsce obowiązuje pojazdy ruch prawostronny. W sytuacji, kiedy pojazdy parkują przy prawym krawężniku, kierowcy wjeżdżający na parking muszą z konieczności poruszać się lewa strona jezdni, co jest zagrożone zgodnie z art. 90 lub 97 „ Taryfikatora grzywien za wykroczenia drogowe” kwotą 100 zł. " No to chyba trzeba autora artykułu wysłać na kurs prawa jazdy, żeby więcej takich bzdur nie pisał.
 • Na większości osiedlach jest zakaz postoju z obydwu stron jezdni a w szczególności przy zsypach i mało który z kierowców się do tego stosuje, a często śmieciarki przez takich mają problem z wyjazdem kontenerami ze zsypów a nie mówiąc jak się tragedia wydarzy jak np. pożar przy Matejki. Ale właśnie dwa kroki dalej do domu to on nie stanie tam tylko stwarza zagrożenie; ]
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  okoniowaty(2009-12-21)
 • E tam na Kalenkiewicza jest to samo a i nawet weselej jak stanie śmieciara lub inny delikwent bardziej szeroko to niema szans by dojechac do wieżowca (1-6) wiele razy stałem tam nie mogąc dostac się pod klatkę. auta stoją na zakazach a szanowni ich właściciele mają wszystko w 4literach
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  uczestnik(2009-12-21)
 • Do "Cytata". Albo nie rozumiesz o czym autor pisze, albo sam idz na kurrs prawa jazdy, wtedy to Ty nie będziesz pisał bzdur!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  unikalny(2009-12-21)
 • Zgadzam się z autorem, że powinien być zakaz postoju po obu stronach uliczki dojazdowej do parkingu, stojące tu samochody znacznie ograniczają widoczność i możliwość wyminięcia się aut. Faktycznie, przy przedszkolu i po drugiej stronie też powinien być zakaz postoju. Mają parking na tyłach budynku. Ale tak to jest u nas - jak nie postawią barierek, słupków, muru itp. to wszędzie wjadą, panoszą się na chodnikach a jak im się zwróci uwagę to mało cię nie pobiją.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  DoReMi(2009-12-21)
 • Weźcie się ludzie za jakąś robotę, a nie szukacie taniej sensacji od takich spraw jest Elblag24,a nie portel (zaraz ten portal też zejdzie na psy). Tak na marginesie to spółdzielnię gila, że kierowcy zapłacą mandaty. Tylko, że ja w ogóle nie rozumiem za co oni mandaty mają płacić gdyż przeszkodę trzeba ominąć i kodeks drogowy przewidział taki manewr dla kierowców i uznał go za zgodny z przepisami, a co za różnica czy wymijamy śmietnik czy 50 samochodów - wymijanie to wymijanie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  cotons(2009-12-21)
 • Do cotonsa i "Cytata"" Nauczcie sie Panowie właściwie interpretowaćprzepisy. Panie cotons. Śmietnik to by Pan "WYMIJAŁ" jak by jechał ed Panem na kółkach, a w przeciwnym wypadkuPan go "OMIJA", a to jest zasadnicza różnica. Parkujace przy prawym krawężniku samochody nie stanowia poza tym zadnej "PRZESZKODY" dla wjeżdżajacych na parking. Nie trzeba ich OMIJAC, tylko zmuszają do poruszania sie pojazdu wjeżdżającego na parking LEWĄ strona kjezdn, co w myśl Art. 16 jest ZABRONIONE i skutkuje nałożeniem mandatu karnego w wysokości 100 PLN, Panie "Cytat"!!! Kodeks Drogowy Zasady ogólne-Ruch pojazdów-Ruch drogowy Art. 16. 1.Kierującego pojazdem obowiązuje ruch prawostronny. 4.Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni Jeżeli pasy ruchu na jezdni są wyznaczone, nie może zajmować więcej niż jednego pasa. Kodeks Drogowy Oddział 5.Wymijanie, omijanie i cofanie Art. 23. 1.Kierujący pojazdem jest obowiązany: 1.przy wymijaniu zachować bezpieczny odstęp od wymijanego pojazdu lub uczestnika ruchu, a w razie potrzeby zjechać na prawo i zmniejszyć prędkość lub zatrzymać się; 2.przy omijaniu zachować bezpieczny odstęp od omijanego pojazdu, uczestnika ruchu lub przeszkody, a w razie potrzeby zmniejszyć prędkość; omijanie pojazdu sygnalizującego zamiar skręcenia w lewo może odbywać się tylko z jego prawej strony;
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  unikalny(2009-12-22)
 • Kierowcy w ten sposób protestują przeciwko rozrzutności spółdzielni. Mieli parking betonowy nie parkowali a spółdzielnia im wyasfaltowała i pomalowała pasy a i tak samochodów nie stawiają. Protestują za rozrzutność bo pobudowany został plac zabaw dla dzieci a więcej tam kretów psów kotów i meneli pijących piwo. Protestują za rozrzutność bo przed ich domem posadziła kilkadziesiąt drzew i krzewów [ najwięcej w jednym miejscu na Zawadzie] oraz położyła polbruk na chodnikach i nie wypada iść przez trawnik do ulubionego samochodu. Protest się przeniesie lub nasili naprzeciwko przedszkola bo tam za dużo zatrzymuje rodziców wożących dzieci i za dużo jezdzi samochodów do ulicy Nalazków do Szarchych Szeregów i do garaży oraz zaopatrzenia i autobusów. Protestują bo jakiś członek zarządu spóldzielni robi towszystko a oni go nie lubią.
 • Autor artykułu nie tylko nie zna się na przepisach ruchu drogowego (jak to zauważyli inni komentujący) ale dodatkowo wspiera się na rzekomymi opiniami prawników. Jeżeli to prawda, to tylko pogratulować fachowości takim przedstawicielom Temidy. Prawdą jest że pojazdy parkujące utrudniają ruch i zmuszają do ostrożnej jazdy przy wymijaniu parkujących na ulicy pojazdów. Ale to akurat dobrze. Dzięki temu nie ma rajdowych sprintów na tym odcinku. Ponadto autor artykułu stawia sprawę trochę na głowie. To mieszkańcy budynku są „ właścicielami” tej uliczki, a „ dzięki” parkingowi mają problemy z bezpiecznym wypakowaniem zakupów z samochodu. Jeżeli genialny autor artykułu zechce za każdym razem przynieść mi zakupy do klatki I, II, lub III, z parkingu do którego jest ok. 50 m, to bardzo proszę. Ponadto parking jest nieoświetlony. Jeżeli ktoś chce się pozbyć wycieraczek, kół albo innego wyposażenia lub całego samochodu, to zapraszam. Często koczujące tam wieczorami grupki młodzieży chętnie spełnią państwa „ marzenia” . Natomiast dzierżawca parkingu powinien zrobić sobie swój własny wyjazd na ul. Odrodzenia, a nie korzystać z uliczki w strefie osiedlowej. To parking jest utrudnieniem dla mieszkańców bloku, a nie odwrotnie. Ta uliczka powinna służyć mieszkańcom budynku 33 a nie być drogą szybkiego ruchu dla 200 samochodów korzystających z parkingu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  mieszkaniec bloku(2009-12-22)
 • Wyjące po nocach alarmy w samochodach na parkingu także nie są ani kołysankami ani rozrywką. Zatem szanowni użytkownicy parkingu, złożyliście się na wiaty, złóżcie się także na zbudowanie swojego wjazdu do parkingu. Nie dość że korzystacie gościnnie z naszej uliczki to jeszcze stawiacie wymagania i macie pretensje. Może warto najpierw pomyśleć a później krytykować i wtrącać się do czyjegoś „ ogródka” .
Reklama