UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Spotkania warsztatowe w OTU „Szansa”

Elbląg, Spotkania warsztatowe w OTU „Szansa”

Dorosłe Dzieci Alkoholików (DDA) i z Rodzin Dysfunkcyjnych (DDD) to ludzie, którzy wychowywali się w rodzinach nadużywających alkoholu. Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (i nie tylko) szacuje, że w Polsce żyje prawie 4 miliony dzieci, których rodzice nadużywają alkoholu i około 1,5 miliona dzieci alkoholików. Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie „Szansa” proponuje spotkania warsztatowe dla osób z symptomem DDA i DDD.

Osoby z syndromem DDA są bardziej narażone na uzależnienie, częściej wiążą się z osobami uzależnionymi, unikają myślenia o tym, co wydarzyło się w ich dzieciństwie. Ich doświadczenia wyniesione z rodziny alkoholowej mocno rzutują na bliskie kontakty w życiu dorosłym. Jedna trzecia zawieranych przez nich małżeństw kończy się rozwodem, to znacznie więcej niż wśród ogółu Polaków. Dorosłe Dzieci Alkoholików boją się przede wszystkim powtórzenia we własnym związku tego, co działo się w ich domu rodzinnym. Duża część jest głęboko przekonana, że w małżeństwie można się tylko krzywdzić. Często mają kłopoty z odnalezieniem się w roli rodzica. Obawiają się, że skrzywdzą swoje dzieci, wnosząc do wychowania doświadczenia z domu. Towarzyszy im poczucie niższości i niekompetencji, które zazwyczaj odzywa się w kontakcie z innymi osobami.
       Składa się na nie kilka czynników: zły obraz siebie wyniesiony z wczesnego dzieciństwa, brak dobrych doświadczeń w bliskich relacjach z ludźmi i brak podstawowych umiejętności interpersonalnych (rozmawianie, nawiązywanie bliskich kontaktów, rozwiązywanie konfliktów czy nieporozumień). Rzadko za poczuciem niższości u DDA stoi brak wykształcenia czy nie radzenie sobie
       w życiu. Odczuwają złość, gniew, a także lęk, wewnętrzny ból i wewnętrzną pustkę, przez doświadczenia w dzieciństwie kształtują się ich negatywne przekonania na swój temat - „jestem bezwartościowy”, „jestem głupi”, „jestem słaby” - adekwatne nie do realnych cech, ale do tego, jak czuli się w dzieciństwie. Postanawiają oni wtedy: „Nigdy nie będę mieć dzieci, żeby nie przeżywały tego co ja” albo „Nigdy się nie ożenię”. A to po latach skutkuje trudnościami w znalezieniu partnera lub problemami z zajściem w ciążę.
       Podstawową metodą leczenia są oddziaływania psychoterapeutyczne. Terapia to praca nad zmianą. Jej celem jest zmiana myślenia, sposobu przeżywania oraz zachowania.
      
       22 czerwca (piątek) o godz. 18 w Ośrodku Terapii Uzależnień „Szansa” przy ul. Żeromskiego 22 (teren szpitala miejskiego) obędzie się pierwsze spotkanie grupy psychoedukacyjnej.
       Do uczestnictwa w programie serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych. Kontakt telefoniczny w OTU „Szansa” 55/233-94-94.
      
       Projekt dofinansowany przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego
      
Elżbieta Straszkiewicz, Sowarzyszenie Pomocy Rodzinie „Szansa”
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama