UWAGA!

Świat się zmienia poprzez małe rzeczy

Elbląg, Świat się zmienia poprzez małe rzeczy
fot. Anna Dembińska

Dzisiaj (22 października) w Urzędzie Miejskim w Elblągu odbyła się Konferencja Plenarna Elbląskich Organizacji Pozarządowych. Spotkanie miało być przyczynkiem do dyskusji na temat obecnej sytuacji sektora pozarządowego w naszym mieście.

Wśród inicjatyw i instytucji, których nie można zaliczyć do struktur administracji państwowej i samorządowej, wyodrębnić należy organizacje pozarządowe, czyli takie, których podstawą działalności jest wolontarystyczne zaangażowanie. Wiadomym jest, jak wiele dobrego powstaje w wyniku działania instytucji o charakterze charytatywnym i wolontaryjnym. Właśnie tego rodzaju instytucjom poświęcona była dzisiejsza (22 października) konferencja, która odbyła się w sali obrad Rady Miejskiej.
       Najważniejszym punktem spotkania, na którym zebrali się przedstawiciele większości elbląskich organizacji pozarządowych, była prezentacja Raportu opracowanego przez prof. Cezarego Obrachta-Prondzyńskiego pt. „Organizacje pozarządowe w Elblągu. Ludzie – działania – współpraca z samorządem”. Ten obszerny, bo ponad dwustustronicowy raport, będący wynikiem licznych wywiadów z liderami organizacji, pokazał, z jakimi problemami boryka się obecnie sektor pozarządowy w Elblągu.
       Czołowym problemem jest biurokratyzacja, wszechobecna w momencie zakładania każdej organizacji. Jedną z poruszonych spraw była kwestia zaufania między organizacjami pozarządowymi a samorządem. Z wywiadów z przedstawicielami organizacji wynika też syndrom „wypalenia” członków organizacji, czyli brak chęci do działania i poprawienia efektów pracy w obrębie stowarzyszenia. Częstym problemem są również skomplikowane relacje w obrębie sektora, wynikające nierzadko z rosnącej konkurencji. Ważną kwestią poruszaną przez liderów w wywiadach była mała liczba członków organizacji oraz aktywizowanie i zachęcanie ludzi w różnym wieku do udzielania się w tego typu organizacjach. W raporcie podjęte zostały również kwestie nie zawsze łatwych relacji między organizacjami, a samorządem.
       Prof. Obracht-Prondzyński podkreślił, że negatywnym zjawiskiem w wielu organizacjach jest tak zwane nastawienie projektowe: – Najważniejsza jest bowiem zmiana społeczna, a nie projekt sam w sobie. Nie projekt jako taki jest najważniejszy. Projekt ma do czegoś prowadzić, nie w sferze werbalnej, ale w sferze rzeczywistej. Musimy myśleć kategoriami partycypacji społecznej. Ważną kwestią jest również, by nie postrzegać swojej, nawet najdrobniejszej, działalności jako mało ważnej. Każde z najdrobniejszych działań należy odbierać jako rzecz ważną. Należy mieć bowiem takie przekonanie, że świat zmienia się poprzez małe rzeczy!
       Profesor podkreślił również, że zacierają się obecnie granice między trzema sektorami: politycznym, biznesowym i pozarządowym. Sfery te przenikają się. Sektor polityczny przenika się często z sektorem pozarządowym i odwrotnie, co nie wyklucza swego rodzaju napięć między tymi sektorami.
      
      
dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • No cóż, pozarządowcy chcą rządzić !
 • EKO, w swoim programie chce wyrywać śodki publiczne na finansowanie min; (cytat z programu wyborczego) 5.6.Organizować międzynarodowe pielgrzymki do Świętego Gaju (wypromowanie sanktuarium i szlaku Św. Wojciecha). Więszość tych kandydatów, to zamaskowane klęczniki i konioktóraliści, b. dobrze wiedzący gdzie są frukta. Zwykłe nieroby, od lat żerujący na podatnikach. Obrotowe śmieci polityczne-klony R. Czrneckiego- europosła.
 • A ja polecam www. elblag2010.pl
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Przyszłość Elbląga(2010-10-23)
 • a ja mam wrażenie że nagonka na eko trochę chyba wynika z waszego niepokoju:) - no eko chyba jednak troche wzbudza w was lęk - myślę o zostawiających posty:)
 • raczej eko wzbudza politowanie i smiech oraz agresje niz strach bo nic i tak sie nie zmieni. Slonina wygra i dobrze; ) zalozymy sie? wygra i dobrze, ma wygrac bo mi to obojetne bo tutaj na stale nie mieszkam ale widze od 20 lat ze zmienilo sie troche lecz pracy jak nie bylo tak nie ma. godnej pracy, wyboru stanowisk itp klubow, czegokolwiek lepszego niz jest.
Reklama