UWAGA!

Światowy Dzień Rzucania Palenia

Elbląg, Światowy Dzień Rzucania Palenia
fot. AD

Dziś (18 listopada) jak w każdy trzeci czwartek listopada przypada dzień uwalniania od nałogu palenia. W świetle ostatnich zmian legislacyjnych i wprowadzenia zakazu palenia w miejscach publicznych oraz grożących za palenie papierosów mandatów (nawet 500 zł!), przedsięwzięcie takie może służyć nie tylko poprawie zdrowia, ale i zasobności portfeli. Może właśnie dziś warto spróbować ten kolejny raz?

Na pomysł powstrzymania się od palenia choć na jeden dzień w roku wpadł dziennikarz Lynn Smith, który w 1974 r. zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień powstrzymali się od palenia, na co zdecydowało się aż 150 tys. ludzi. W naszym kraju dzień rzucania palenia obchodzony jest od 1991 r., a od lat promuje go Fundacja Promocja Zdrowia, prowadząca akcje zachęcające do rzucania palenia. Jeśli palisz, możesz za jej pośrednictwem zrobić specjalny test, który znajduje się na stronie www.promocjazdrowia.pl i sprawdzić, jak bardzo jesteś uzależniony.
       Nie warto zrażać się po nieudanych próbach, gdyż według badań specjalistów, statystyczny palacz podejmuje nawet siedem bezskutecznych prób rzucenia palenia, zanim uda mu się przezwyciężyć uzależnienie. Zaledwie 3-5 procent palaczy, którzy rzucili palenie bez jakiegokolwiek wsparcia, nie wraca do palenia w okresie 6-12 miesięcy. Podstawą skutecznego rzucenia palenia jest motywacja osoby palącej i pełna informacja na temat trudnej drogi wychodzenia z nałogu.
       Niektórzy rzucają palenie pod wpływem chwili, inni potrzebują pomocy lekarza, terapeuty lub grupy wsparcia. W tej sytuacji nieocenioną pomocą może się okazać konsultacja za pośrednictwem Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym, która czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 11-19 pod numerem tel. 0 - 801 108 108. Można skorzystać także z profesjonalnej pomocy terapeutów za pośrednictwem stron www.allen-carr.pl i http://pl-pl.help-eu.com.
      
      
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • aż se zajaram
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Jaracz(2010-11-18)
 • Przede wszystkim to dziś- w 3 czwartek listopada jest święto wina beaujolais. Polecamy!
 • ale palenia czego? głupa, tytoniu, kadzideł czy konopi? zakazać tytoniu! to największy narkotyk morderca!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  szimurina(2010-11-18)
 • Jak widzę z jaką rozkoszą ta pani pali, to aż mi się palić chce!! Ta pani musi uwielbiać ten sport.
 • Pozdrawiam śmierdząca szkołę SP16! Wiodąca w smrodzie papierosowym szkoła podstawowa numer 16 przy ulicy Sadowej - szkoła, w której papierosy palą wszyscy świadomi dorośli począwszy od dyrekcji na sprzątaczkach kończąc. Można nieźle się zaciągnąć dymkiem wcale nie będąc palaczem: dymem śmierdzi od pokoju nauczycielskiego, przez korytarze szkolne po szatnię włącznie. A jak ma zareagować małe dziecko powalone smrodem z ust pani nauczycielki? Gdzie tu wychowanie i autorytet? A rodzicowi pani odpowiada, że musi palić (w szkole), bo ją dzieci denerwują. .. .
 • Sto paleniu! Wreszcie wzięli się za palaczy:):):)
Reklama