UWAGA!

Światowy Dzień Zdrowia

Elbląg, Światowy Dzień Zdrowia
Fot. Anna Dembińska.

Tegoroczne obchody Dnia Zdrowia poświęcone są szeroko rozumianym problemom zdrowotnym, które wynikają ze zmian urbanizacyjnych. Hasło akcji w roku 2010 brzmi: „Człowiek i miasto”. Dzień ten stał się też okazją dla służby zdrowia, aby pod Sejmem i Kancelarią Premiera okazać niezadowolenie ze zmian zachodzących w sektorze.

Polska jest krajem członkowskim Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) od początku jej istnienia, to jest od 7 kwietnia 1948 r. Biuro WHO w Polsce utworzone zostało w lipcu 1992 r. i jest ono integralną częścią Biura Regionalnego Światowej Organizacji Zdrowia dla Europy z siedzibą w Kopenhadze.
       W tym roku obchody Światowego Dnia Zdrowia skoncentrują się na problemach związanych z postępem urbanizacyjnym i rozbudową miast. Według danych WHO już ponad połowa mieszkańców ziemi żyje w miastach, a do roku 2030 aż sześć na dziesięć osób będzie żyć w miastach. Urbanizacja wiąże się z wieloma problemami i wyzwaniami zdrowotnymi, do których należą m.in. dostęp do wody pitnej, wypadki, przemoc, epidemie chorób oraz związanych z nimi czynników ryzyka.
      
       „1000 miast 1000 istnień”
      
To tytuł kampanii, która ma zachęcić do „otwarcia” ulic miast dla mieszkańców. Miasta, które w dniach 7-11 kwietnia włączą się w kampanię, powinny niektóre ulice zamknąć na jeden dzień dla ruchu samochodowego, przeznaczając je choć na kilka godzin na spotkania tematyczne, zorganizowane punkty medyczne i edukacyjne lub prowadzone przez specjalistów ćwiczenia fizyczne. Podobne imprezy WHO proponuje zorganizować w miejskich parkach, na placach i deptakach. Organizatorzy zaplanowanych na te dni imprez proszeni są o zgłaszanie przedsięwzięć za pomocą formularza dostępnego na stronie www.who.int/world-health-day.
       Druga inicjatywa związana z tegorocznym dniem zdrowia dotyczy prezentacji działalności osób, które wniosły znaczący wkład w poprawę zdrowia w swoich miastach. Kandydatury mogą zgłaszać mieszkańcy, ale dopuszczalna jest także autorejestracja np. przez organizacje pozarządowe. Prezentację stanowi czterominutowy film, który należy do końca października 2010 roku zamieścić na stronie internetowej www.youtube.com/whd2010.
      
       Druga strona medalu
      
Na świecie dzień zdrowia i kampanie prozdrowotne, a u nas, w kraju z okazji obchodzonego także dziś Dnia Pracownika Służby Zdrowia… protest pod Sejmem i kancelarią Premiera. Protestujący przypomną o złej sytuacji służby zdrowia oraz pacjentów, których nie stać na korzystanie z odpłatnych usług medycznych. Wymiar i czas protestu jest więc właściwy – tym bardziej, że prawo do ochrony zdrowia wszystkim obywatelom, na równych prawach, gwarantuje w artykule 68 Konstytucja RP. Szkoda tylko, że organizatorzy nie wzięli pod uwagę faktu, że w tym czasie Pan Premier będzie na uroczystościach w Katyniu…
      
       Źródło: who
      
      
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Konstytucji się nie przestrzega. Art. 68.mówi:"Każdy ma prawo do ochrony zdrowia. Obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, władze publiczne zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Warunki i zakres udzielania świadczeń określa ustawa. Władze publiczne są obowiązane do zapewnienia szczególnej opieki zdrowotnej dzieciom, kobietom ciężarnym, osobom niepełnosprawnym i osobom w podeszłym wieku. Władze publiczne są obowiązane do zwalczania chorób epidemicznych i zapobiegania negatywnym dla zdrowia skutkom degradacji środowiska. Władze publiczne popierają rozwój kultury fizycznej, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. " A jak jest? smutek
Reklama