UWAGA!

Sześciolatki w szkole: zgodnie z normami, ale diabeł tkwi w szczegółach

 Elbląg, Nowy rok szkolny rozpoczęło około 1500 pierwszaków, wśród nich sześciolatkowie. Każdy dostał darmowy podręcznik
Nowy rok szkolny rozpoczęło około 1500 pierwszaków, wśród nich sześciolatkowie. Każdy dostał darmowy podręcznik (fot. WS, archiwum portEl.pl)

Niektórzy rodzice elbląskich sześciolatków narzekają, że szkoły nie są przygotowane na przyjęcie młodszych dzieci. - Nie ma szatni dla naszych dzieci, więc chodzą z ubraniami do klas – skarży się mama jednego z uczniów Szkoły Podstawowej nr 4.

Za nami początek roku szkolnego, który w pierwszych klasach rozpoczęło między innymi sześciuset 6-latków. Ich rodzice często mają wątpliwości, czy podstawówki są dobrze przygotowane do przyjęcia najmłodszych pierwszaków.
       – Nie ma szatni dla naszych dzieci, więc chodzą z ubraniami do klas – skarży się mama 6-latka, który w tym roku rozpoczął naukę w Szkole Podstawowej nr 4. – Ale to nie jest największy problem. Dzieci mają tak ułożony plan, że raz chodzą na lekcje rano, a raz popołudniu. Jak zajęcia są popołudniu, a my, rodzice pracujemy, to jesteśmy zmuszeni do tego, żeby od rana dziecko było w świetlicy. Wątpię, czy po południu dzieci wyniosą coś z tych lekcji. Z tego co wiem, to dzieje się tak, bo świetlica nie pomieści wszystkich dzieci razem.
       Jak wyjaśnia Hanna Szuszkiewicz, nowa dyrektor SP nr 4, dobudowanie nowej szatni jest już w planach. – Materiały są już zamówione – informuje Hanna Szuszkiewicz. – Ten problem będzie rozwiązany, ale na to potrzeba jeszcze trochę czasu. Jeśli natomiast chodzi o różne pory zajęć, to mamy w naszej placówce dwa oddziały najmłodszych dzieci, więc one muszą się ze sobą wymieniać. Tak jest zresztą w większości szkół.
       Zdaniem urzędników elbląskiego ratusza, szkoły spełniają warunki określone w rozporządzeniu ministra edukacji narodowej.
       - Elbląskie szkoły podstawowe mają odpowiednio zorganizowane sale lekcyjne podzielone na dwie części: dydaktyczną, wyposażoną w ławki i krzesła dostosowane do wzrostu dzieci oraz rekreacyjną, wyposażoną m.in. w dywan, puzzle i kąciki tematyczne – wyjaśnia Monika Borzdyńska, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga. - Ponadto każda szkoła posiada salę gimnastyczną, małą salę do gimnastyki korekcyjnej i boisko szkolne. Uczniowie mają również możliwość uczestniczenia w grach i zabawach ruchowych na boiskach szkolnych, terenach zielonych lub placach zabaw. Najważniejsze jest, że w każdej szkole podstawowej zatrudnieni są nauczyciele o odpowiednich kwalifikacjach oraz posiadający doświadczenie w pracy z dziećmi 6-letnim.
       Jak dodaje rzecznik prezydenta, żadnych zastrzeżeń do przygotowania szkół na przyjęcie 6-latków nie wniosło też kuratorium oświaty.
      
K

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • jak zwykle : cud, miód, malina, ale dlaczego tylko według rządzących? Rodzice i dzieci mają całkiem odmienne zdanie. zanim wypowie się ktoś z ratusza, to niech najpierw porozmawia z rodzicami i dziećmi.
 • Niemożliwe że PO odwaliło taki bubel, pewnie to ktos z PISu pisze
 • Reforma trwa 5 lat i jeszcze szatni nie rozbudowano? Niech podadza ilu nauczycieli nie puscilo swoich szescioletnich dzieci do tak super przygotowanych szkol
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22
  1
  mama 6 latki ktora nie musiala(2014-09-12)
 • Jak zwykle, ustawa weszła w życie a wy samorządy wyczarujcie sobie kasę na dostosowanie szkół, może za 10 lat szkoły będą gotowe, tylko szkoda tych 6-latków które zostały królikami doświadczalnymi
 • MASAKRA!!!! ano szkoły nie sa przygotowane, ani, dzieci nie dojrzały do klasy I- gro nie potrafi sylabizować, głoskować, a nauczyciele doprowadzani do niemoty maja posługiwać sie beznadziejnym elementarzem. .. GDZIE TE PRZYGOTOWNE SZKOŁY?????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  1
  nauczycielka1(2014-09-12)
 • Odpowiadam mamie 6-latki, jestem nauczycielką i mam 2 dzieci: sześciolatek w pierwszej, a 12-latek w gimnazjum. Życzę wszystkiego dobrego narzekającym.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  9
  Mamateższeściolatka(2014-09-12)
 • Jak zwykle papier wszystko przyjmie. .. kuratorium zza biurka wystawi opinię że jest ok i cieszcie się rodzice, niech napiszą jak szkoły zostały dostosowane do potrzeb 6-latków bo jakoś przez ostatnie lata nie zauważyłam żeby cokolwiek sie zmieniło
 • Masakryczne sa te podręczniki. .Bez komentarza.
 • Za zgodą władz, pozwolono niektórym szkołom na utworzenie dodatkowych klas i przyjmowanie dzieci z rejonów innych szkół. Budynki niestety nie rozrosły się, więc w niektórych szkołach niedługo będą lekcje na trzy zmiany. Jeśli mieszka się w rejonie " popularnej " szkoły, i chce się żeby dziecko kończyło lekcje o " normalnej " porze, najlepiej wozić je do innej, zwiększając tym samym korki w mieście. Może jednak lepiej, żeby władze zadbały o równy poziom nauczania w swoich placówkach (przynajmniej na poziomie szkół podstawowych )?
 • Gowno prawda te male dzieciaczki w wielu szkolach maja ta sama szatnie co większe i sie po prostu ich boja
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  1
  kupers(2014-09-13)
 • Proponuję zobaczyć, co dzieje się w SP 18 o 14.25 i 15.15 gdy kończą razem maluszki i starsze. W zeszłym tygodniu gdyby nie rodzice, to maluchy zostałyby zadeptane. Może pani dyrektor lub wicedyrektor choć raz zejdzie i zobaczy jak to funkcjonuje Wychodziłyśmy z córką z szatni prawie 15 minut. - Sześć klas pierwszych a szatnia ta sama. Pani dyrektor jak szkoła przygotowała się na przyjęcie sześciolatków?
 • kto jest za wolnym wyborem rodzica w sprawie pójścia dziecka do szkoły powinien zajrzeć na strone ratujmy maluchy
Reklama