UWAGA!

Szpital Miejski sięga po euro

Elbląg, Szpital Miejski sięga po euro

Ponad 1,5 mln zł Szpital Miejski w Elblągu wyda na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego. To jeden z kroków, który pozwoli dostosować placówkę do standardów europejskich oraz zakładanego modelu Szpitala jako Centrum Diagnostyki dla Matki i Dziecka.

Szpital Miejski chce wyposażyć swoje oddziały w nowoczesny sprzęt medyczny, dlatego jego dyrekcja sięgnie po środki unijne. Rada Miasta wyraziła na sesji 11 września zgodę na zabezpieczenie wkładu własnego na realizację projektu zakupu sprzętu medycznego. Projekt ma być współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Warmia i Mazury. Całkowity koszt zakupu sprzętu ma wynieść ponad 1,5 mln zł, z tego 1,2 mln zł Szpital ma szanse pozyskać ze środków unijnych. Ponad 319 tys. zł ma stanowić wkład własny do projektu, który zabezpieczy Miasto Elbląg.
     - To pozwoli nam dostosować się do zakładanego projektu przekształcenia placówki w Szpital Centrum Diagnostyki dla Matki i Dziecka. Choć ja wolę, żeby mówiono o tym Szpitalu jako o palcówce dla całej rodziny - mówi dyrektor Szpitala Wiesława Lech. - Z uzyskanych środków doposażymy oddziały w specjalistyczny, nowej generacji sprzęt medyczny.
     Lista planowanych zakupów zawiera ponad 100 pozycji. Np. Odział Chirurgii Dziecięcej zostanie wyposażony w stół zabiegowo-operacyjny. Na Oddział Intensywnej Terapii trafią m.in. dwa nowe respiratory i bronchofiberoskop. Na Bloku Operacyjnym pojawi się drugi zestaw laparoskopowy z torem wizyjnym. Całkowicie w nowy sprzęt zostanie wyposażona Izba Przyjęć Szpitala Miejskiego. Znajdzie się tam m.in. defibrylator, respirator, kardiomonitor, bronchofiberoskop, analizator parametrów krytycznych. Na Oddziale Rehabilitacji natomiast zostanie zakupione urządzenie do krioterapii z nawiewem zimnego powietrza.
     Dyrekcja Szpitala Miejskiego w Elblągu złożyła również projekt do Funduszu Norweskiego na ponad 5 mln zł. - Wiem, że nasz projekt jest już po trzeciej selekcji - mówi Wiesława Lech. - Czekamy na ostateczną decyzję i przyznanie środków finansowych.
     Z tych pieniędzy Szpital Miejski chce zakupić sprzęt diagnostyczny i stworzyć nowe poradnie dla pacjentów. Powstanie poradnia endoskopowa z salą do wykonywania gastroskopii i kolonoskopii, pracownia EEG dla dzieci, pracownia densytometryczna, spirometryczna oraz poradnia ryzyka okołoporodowego.
     - Te poradnie znajdą się w nowym budynku, który zamierzamy dobudować do Szpitala od strony wewnętrznej - mówi dyrektor Lech. - Dobudowana część będzie miała powierzchnię ok 1500 m. kw. i będzie składała sie z niskiego i wysokiego parteru. Wybudujemy też podjazd dla karetek i dodatkową windę. Dzięki tym wszystkim przedsięwzięciom dostosujemy Szpital Miejski do wymogów unijnych i obecnie obowiązujących standardów dla zakładów opieki zdrowotnej. Mamy na to czas do końca 2012 r. Liczymy na dalszą przychylność zarówno władz Elbląga, jak i władz wojewódzkich, od których zależy przyznanie środków na powyższe przedsięwzięcia.
     Obecnie funkcjonujące pracownie zostaną natomiast wyposażone w nowy sprzęt. Trafi on do pracowni diagnostyki obrazowej, pracowni mammograficznej, do pracowni USG.
     Szpital Miejski zmierza w kierunku placówki ukierunkowanej na matkę i dziecko. W niedalekiej przyszłości powstaną dwa oddziały pediatryczne dla dzieci młodszych i starszych a na Oddziale Ortopedii powstanie pododdział ortopedii dla dzieci. Nadal w Szpitalu Miejskim będą funkcjonować oddziały: internistyczny, rehabilitacyjny, zakaźny czy ZOL.
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama