UWAGA!

Taniej za opiekę

Od lipca osoby starsze i niepełnosprawne będą płaciły mniej za usługi opiekuńcze. Zdaniem elbląskich radnych, dzięki temu mniej osób trafi do domów pomocy społecznej.

Nie ma jak w domu. Państwo Janasikowie wiedzą o tym najlepiej.
     - Zawsze czuje się u siebie swobodnie, nie chcę przeszkadzać nikomu i mnie nikt nie przeszkadza i to jest najważniejsze - mówi 79-letnia Halina Janasik. Razem z 82-letnim mężem Mieczysławem od 14 lat korzysta z pomocy opiekunki środowiskowej. Pani Lucyna stała się już niemal członkiem rodziny, przychodzi codziennie na cztery godziny i pomaga przy pracach domowych.
     - Sprzątam, pomagam przy posiłkach, robię zakupy, chodzimy też na spacery - mówi Lucyna Modrzewska, opiekunka ze stowarzyszenia Lazarus.
     Niestety, taka opieka kosztuje. W Elblągu blisko jedna trzecia starszych osób objętych pomocą opiekunów nie radzi sobie z tym obciążeniem finansowym. Od lipca ma się to zmienić, uchwałą rady miejskiej osoby starsze i niepełnosprawne będą za usługi opiekuńcze płaciły znacznie mniej.
     - W Elblągu z pomocy opiekunek korzysta 260 starszych osób. Ceny takich usług rosną szybciej niż emerytury czy renty. Naszym celem jest, by osoby starsze jak najdłużej mogły pozostać w otoczeniu rodziny. Stąd obniżki - wyjaśnia Zenona Ćwiklińska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Elblągu.
     Na niższe opłaty liczyć może 75 procent osób objętych opieką, każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie. Brane pod uwagę będą nie tylko przychody, ale także stan zdrowia i sytuacja rodzinna podopiecznych MOPS.
     
Joanna Kostańczuk - Telewizja Elbląska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama