UWAGA!

Terapia przez sztukę

Osoby niepełnosprawne wyróżnia odmienny sposób postrzegania rzeczywistości oraz reagowania na nią. Cechuje je także niezwykła wrażliwość oraz spontaniczna żywiołowość i aktywność. Dla takich właśnie osób CSE Światowid organizuje corocznie warsztaty „Twórcza Terapia”. Terapia przez sztukę jest nie tylko doskonałą formą uspołecznienia osób niepełnosprawnych, lecz także sposobem na wyrażenie i zrozumienie własnych emocji.

„Twórcza Terapia” to interdyscyplinarne warsztaty artystyczne dla osób niepełnosprawnych. Udział w nich mogą wziąć wszystkie osoby niepełnosprawne bez względu na wiek, niezależnie od sprawności intelektualnej czy dysfunkcji fizycznych, oraz osoby zagrożone wykluczeniem społecznym i ze środowisk marginalizowanych. Terapia jest interdyscyplinarnym projektem edukacyjnym, obejmującym cykliczne zajęcia warsztatowe z różnych dziedzin sztuki oraz prezentacje sceniczne, wyjazdy na spektakle do teatrów i wystawy. W trakcie zajęć wykorzystywane są różne techniki arteterapeutyczne: teatroterapia, taniec, fotografia, muzykoterapia.
       28 grudnia o godz. 16 w Galerii Nobilis w CSE Światowid odbędzie się uroczyste podsumowanie tegorocznej edycji „Twórczej Terapii”. Wstęp wolny.
       – W ramach „Twórczej Terapii” organizowane są zajęcia plastyczne, muzyczne, teatralne – wylicza Teresa Miłoszewska, kierownik Działu Edukacji Teatralnej i Ośrodka Arteterapii w CSE „Światowid”. – Zajęcia te odbywają się co dwa tygodnie. Dzięki takim zajęciom osoby niepełnosprawne mogą odkryć własne zdolności, terapia przez sztukę może dostarczyć im również środków pozwalających uporządkować, wyrazić i zrozumieć własne emocje. Jest to bardzo dobra metoda uspołecznienia tych ludzi. Projekt realizowany jest cyklicznie przez cały rok, zajęcia zaczynają się we wrześniu, kończą w czerwcu. 28 grudnia w Galerii Nobilis odbędzie się uroczyste podsumowanie tegorocznej edycji „Twórczej Terapii”, podczas którego obędzie się wystawa form plastycznych autorstwa uczestników projektu oraz wystawiony zostanie spektakl. W ramach projektu organizowane są także wyjazdy do teatrów. W tym roku byliśmy w Operze Bałtyckiej w Gdańsku na balecie „Romeo i Julia”, w teatrze muzycznym na „Pięknej i bestii”, byliśmy również na zamku w Ostródzie na spektaklu „Zmysłowe przebudzenie”. Uczestnicy projektu uczestniczyli również w spektaklach prezentowanych w ramach Festiwalu „Animo” w Kwidzynie. Udział w warsztatach może wziąć każda osoba niepełnosprawna. Informacje o warsztatach rozpowszechniane są przez instytucje pracujące z osobami niepełnosprawnymi oraz poprzez ulotki wydawane przez Światowid. Na temat warsztatów można przeczytać również na stronie internetowej Światowida. W ramach projektu odbywa się latem również tygodniowa „Letnia Szkoła Edukacji Artystycznej”.
       – 28 grudnia w ramach podsumowania tegorocznej edycji planujemy wystawienie spektaklu zatytułowanego „O słodkiej królewnie i pięknym księciu” Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel. – opowiada o swoim nowym przedsięwzięciu instruktor teatralny CSE Światowid Edyta Machul. – Jest to historia dla dorosłych, stąd nie bałam się jej wystawić z dorosłymi niepełnosprawnymi. Historia opowiada o specyficznych relacjach między kobietą a mężczyzną. Mamy mało czasu na przygotowania, ale ruszyły już one pełną parą.
      

 


       Swoimi wrażeniami z udziału w warsztatach chętnie dzielą się sami uczestnicy:
       – Bardzo się cieszę, że mogę tutaj być i brać udział w różnych zajęciach – mówi Mariusz Tuliszewski – Od wielu już lat biorę udział w tych zajęciach i wiele one mi dają. Gram w spektaklach – również i w tym tegorocznym – biorę udział w zajęciach plastycznych. Cudownie spędzam tu czas.
       – Najbardziej lubię zajęcia plastyczne i muzyczne. Jest to dla mnie forma relaksu. Cieszę się, że mogę tutaj spotkać się z ludźmi – mówi Marek Chrust, uczestnik warsztatów.
      
      

dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama