
Osoby niepełnosprawne wyróżnia odmienny sposób postrzegania rzeczywistości oraz reagowania na nią. Cechuje je także niezwykła wrażliwość oraz spontaniczna żywiołowość i aktywność. Dla takich właśnie osób CSE Światowid organizuje corocznie warsztaty „Twórcza Terapia”. Terapia przez sztukę jest nie tylko doskonałą formą uspołecznienia osób niepełnosprawnych, lecz także sposobem na wyrażenie i zrozumienie własnych emocji.
28 grudnia o godz. 16 w Galerii Nobilis w CSE Światowid odbędzie się uroczyste podsumowanie tegorocznej edycji „Twórczej Terapii”. Wstęp wolny.
– W ramach „Twórczej Terapii” organizowane są zajęcia plastyczne, muzyczne, teatralne – wylicza Teresa Miłoszewska, kierownik Działu Edukacji Teatralnej i Ośrodka Arteterapii w CSE „Światowid”. – Zajęcia te odbywają się co dwa tygodnie. Dzięki takim zajęciom osoby niepełnosprawne mogą odkryć własne zdolności, terapia przez sztukę może dostarczyć im również środków pozwalających uporządkować, wyrazić i zrozumieć własne emocje. Jest to bardzo dobra metoda uspołecznienia tych ludzi. Projekt realizowany jest cyklicznie przez cały rok, zajęcia zaczynają się we wrześniu, kończą w czerwcu. 28 grudnia w Galerii Nobilis odbędzie się uroczyste podsumowanie tegorocznej edycji „Twórczej Terapii”, podczas którego obędzie się wystawa form plastycznych autorstwa uczestników projektu oraz wystawiony zostanie spektakl. W ramach projektu organizowane są także wyjazdy do teatrów. W tym roku byliśmy w Operze Bałtyckiej w Gdańsku na balecie „Romeo i Julia”, w teatrze muzycznym na „Pięknej i bestii”, byliśmy również na zamku w Ostródzie na spektaklu „Zmysłowe przebudzenie”. Uczestnicy projektu uczestniczyli również w spektaklach prezentowanych w ramach Festiwalu „Animo” w Kwidzynie. Udział w warsztatach może wziąć każda osoba niepełnosprawna. Informacje o warsztatach rozpowszechniane są przez instytucje pracujące z osobami niepełnosprawnymi oraz poprzez ulotki wydawane przez Światowid. Na temat warsztatów można przeczytać również na stronie internetowej Światowida. W ramach projektu odbywa się latem również tygodniowa „Letnia Szkoła Edukacji Artystycznej”.
– 28 grudnia w ramach podsumowania tegorocznej edycji planujemy wystawienie spektaklu zatytułowanego „O słodkiej królewnie i pięknym księciu” Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel. – opowiada o swoim nowym przedsięwzięciu instruktor teatralny CSE Światowid Edyta Machul. – Jest to historia dla dorosłych, stąd nie bałam się jej wystawić z dorosłymi niepełnosprawnymi. Historia opowiada o specyficznych relacjach między kobietą a mężczyzną. Mamy mało czasu na przygotowania, ale ruszyły już one pełną parą.

Swoimi wrażeniami z udziału w warsztatach chętnie dzielą się sami uczestnicy:
– Bardzo się cieszę, że mogę tutaj być i brać udział w różnych zajęciach – mówi Mariusz Tuliszewski – Od wielu już lat biorę udział w tych zajęciach i wiele one mi dają. Gram w spektaklach – również i w tym tegorocznym – biorę udział w zajęciach plastycznych. Cudownie spędzam tu czas.
– Najbardziej lubię zajęcia plastyczne i muzyczne. Jest to dla mnie forma relaksu. Cieszę się, że mogę tutaj spotkać się z ludźmi – mówi Marek Chrust, uczestnik warsztatów.