UWAGA!

To nie ofiara powinna się wstydzić

Elbląg, To nie ofiara powinna się wstydzić

Mąż bije żonę, ale sąsiedzi nie reagują na krzyki dobiegające zza ściany. Udają, że ich nie słyszą i wychodzą z założenia, że nie będą się wtrącać. Sama pokrzywdzona też nie mówi o problemie, bo wstydzi się lub obawia zemsty agresywnego małżonka. - To błędne koło – mówi asp. sztab. Jarosław Graman z Wydziału Prewencji Kryminalnej i Wykroczeń KMP w Elblągu. – Przemocy trzeba powiedzieć stanowczo NIE.

Przemoc domowa to jedno z najtrudniejszych przestępstw do wykrycia. Kat znęca się nad swoją ofiarą w czterech ścianach, które choć „mają uszy”, nie chcą tej zasłyszanej wiedzy przekazywać dalej. I wbrew pozorom do takich scen nie dochodzi tylko w rodzinach patologicznych.
       - To problem, który dotyka różnych grup społecznych - mówi mówi asp. sztab. Jarosław Graman z Wydziału Prewencji Kryminalnej i Wykroczeń KMP w Elblągu. – Mężczyźni, którzy znęcają się nad swoimi żonami bądź partnerkami życiowymi to nierzadko wykształceni, zamożni ludzie. Stają się agresywni często po spożyciu alkoholu, który wyzwala pewne instynkty. To, co jest zgłaszane do nas to tylko mały wycinek problemu. Czarnej liczby nie znamy.
      
       Nie bije - nie kocha?
       Przemoc domowa to nie tylko bicie. To także psychiczne znęcanie się nad ofiarą, poniżanie, wykorzystywanie seksualne, istnieje również pojęcie przemocy ekonomicznej.
       Kobiety potrafią cierpieć w milczeniu latami. Dlaczego?
       - W niektórych środowiskach nadal jest przyzwolenie na przemoc – wyjaśnia asp. Jarosław Graman. – Ojciec bił matkę, to mąż bije żonę. Proste? Jakby nie bił to może już nie kocha? Jednak trzeba zawsze podkreślać, że nikt nie ma prawa stosować przemocy wobec drugiej osoby. Przemocy mówimy stanowczo NIE.
       Kobiety nie mówią o tym, że w domu są bite czy poniżane w inny sposób, bo obawiają się reakcji rodziny, koleżanek z pracy. Po prostu się wstydzą.
       - A to nie one powinny się wstydzić – wskazuje asp. Graman. – To sprawca powinien być napiętnowany.
       Ofiary zatajają fakt przemocy także z obawy przed zemstą agresywnego partnera.
       - Nie wiedzą, że można im pomóc izolując od sprawcy – mówi asp. Jarosław Graman. – I to nie zawsze musi wyglądać tak, że ofiara wyprowadza się z domu, nierzadko z dziećmi, a sprawca w nim pozostaje. Kobiety muszą jednak zrobić pierwszy krok i zgłosić się do nas.
       Czasem się zgłaszają, składają nawet doniesienie o popełnieniu przestępstwa, po czym się wycofują.
       - Bo mąż uderzył ją w ostatnim miesiącu tylko dwa razy, a wcześniej robił to częściej – jest więc poprawa – załamuje ręce asp. Graman.
      
       Nie bądź głuchy!
       Kobiety, gdy nie wytrzymują gehenny, szukają rady u koleżanek lub pomocy w odpowiednich instytucjach. Początkowo nie wierzą, że można im pomóc.
       - Każdy przypadek jest inny i każdy traktujemy indywidualnie – przekonuje Jarosław Graman. – Czasami są to długie godziny rozmów, za nim kobieta zdecyduje się złożyć oficjalne zgłoszenie o popełnionym przestępstwie.
       - Oprócz Policji ofiarom przemocy pomagają także inne instytucje i organizacje – kontynuuje policjant. – Współpracują z nami: Liga Kobiet Polskich oraz Elbląskie Centrum Mediacji.
       Przemoc domową przerwać mogą także osoby postronne – sąsiedzi, znajomi, rodzina. Niestety, panuje obojętność i rzadko kto decyduje się „wtrącić” w cudze życie rodzinne.
       - A zgłaszać przestępstwo można przecież także anonimowo za pośrednictwem strony internetowej KMP w Elblągu – wskazuje asp. Graman. – Niestety, ta możliwość jest wykorzystywana sporadycznie.
       Istnieje też Niebieska Karta. Policjanci zakładają ją obligatoryjnie, gdy tylko odnotują zjawisko przemocy. Taka rodzina jest wówczas szczególnie monitorowana przez dzielnicowego.
      
       Jej się udało…
       O problemie przemocy mówi się co raz więcej. Policjanci rozmawiają o nim także z młodzieżą wykorzystując profilaktyczne spektakle teatralne. Elbląscy aktorzy przygotowali kilka takich „problemowych” pozycji, m.in. „Aż do bólu”.
       - Niech nawet jeden na stu słuchaczy zainteresuje się tematem, zrozumie jego powagę, będzie wiedział, jak reagować to będzie nasz sukces – mówi asp. Jarosław Graman. – Ta jedna osoba może później podzielić się swoją wiedzą z innymi, może też podać pomocną dłoń w potrzebie.
       Elbląska komenda wydała również broszurę „Byłam ofiarą przemocy…”, którą wypełnia wywiad z kobietą – ofiarą. Jej się udało, pokonała strach i wstyd, odeszła od brutalnego męża, znalazła pomoc i próbuje żyć na nowy rachunek. Jest przykładem – i to nie fikcyjnym, ale z naszego podwórka” - na to, że można, że komuś się udaje przerwać zaklęty krąg przemocy.
      
       Jeśli jesteś ofiarą lub świadkiem przemocy domowej przyjdź lub zadzwoń:
      
       Komenda Miejska Policji w Elblągu
       Al. Tysiąclecia 3, tel. 997, (55) 230-15-50, infolinia – 0800-39-22-18, policja@elblag.policja.gov.pl
      
       Elbląskie Centrum Mediacji i Aktywizacji Społecznej
       ul. Stelczyka 7-8/6, 6a, 7; tel. (55) 642-44-25, esas_1@wp.pl
      
       Prokuratura Rejonowa w Elblągu
       ul. Płk. Dąbka 8-12, tel. (55) 239-41-43, elblag@poe.internetdsl.pl
      
       Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Elblągu
       ul. Winna 9, tel. (55) 230-60-00, 230-6022, 230-60-26, mops@mops.elblag.pl
      
       Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Elblągu
       ul. Komeńskiego 40, tel. (55) 236-72-91, 233-62-82
      
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • kiedy ofiara czyjejs przemocy, np ze strony rodzicow zaczyna sie skarzyc to wszyscy zaczynaja krzyczec o problemie wybaczenia. Proponuje, zeby bardziej sie zabrac za oprawcow i uswiadamiac im ze to oni sa winni, bo ofiara juz ma dosyc nie musi sie zajmowac jeszcze jakims wybaczaniem.
 • Marudy atakuja :) zycie jest piękne! ludzie ssa wspaniali nikt nikomu nie wyrzdza krzywdy :)
 • Za taką pomoc można od ofiary dostać w mordę, a przecież to one same wybrały sobie drugą połówkę.
 • Nauczajmy nasze dzieci od najmłodszych lat szacunku dla ludzi starszych, dla ludzi chorych, dla samego siebie. Przypatrzmy się młodym dziewczynom, które idą z lujem (za sam wygląd można by go zamknąć nie mówiąc już o kulturze) i jakie są szczęśliwe. Widziały co biorą, a po ślubie to już nie dobry, przecież on się nie zmienił.
 • a ja mojego dziecka nie ucze szacunku dla starszych, bo nie wszyscy na ten szacunek zasluguja. Najlepszym dowodem jest sprawa Polanskiego, ktory bedac starym zbukiem po czterdziestce wykorzystal seksualnie trzynastoletnie dziecko. Na szacunek trzeba sobie zasluzyc czynami i osobowoscia a nie wiekiem.
 • Polanski to legenda i ma prawo robic to co zrobil! Dzieki niemu powstalo dzieło Dziecko Rosemary!! kobeto! ko ja kkto ale wlasnie ON zasluguje na szczunek CZYNAMI a z rzekomo zgwałcona to teraz sie cieysz ze to wlasnie Polanski a nie jakis smeny rosjaniec zrobil to co zrobil. Miala w sobie. .. poczuła. .. .sztuke przez S :) celbryty :))
 • Do celbryta. Człowieku, zastanów sie nad sobą. Pewnie, też uważasz się za jakiegoś nadczłowieka, skoro wypisujesz takie plugawe rzeczy.
 • Policja działa jak działa. Bita żona pójdzie na policje oni zawiną kolesia sąd go wypuści a on może ją wtedy nawet zabić z zemsty. Gdy jej nie zabije złapią go znou i pójdzie siedzieć a po odsiedzianym wyroku zemści się na żonie a gdy ta kobieta przyjdzie na policję by dali jej ochronę bo jej życie jest zagrożone to policja tej ochrony nie da. W tym kraju na policje i sądy nie można liczyć.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Tobiasz(2009-12-17)
 • Oczywiście, że uważam się za nadczłowieka. Nie ma w tym nic nagannego. Postrzegam świat poprzez swoje autorskie wartości. Jestem ateistą i twoje zdegustowanie moim komentarzem nie robi na mnie wrażenia. Ot zirytowało twoje agresywne tzw. katolickie podjecie do rzeczywistości. Ludzie głoduja w Afryce a ty jedzenie marnujesz?!:) Polański to nadczłowiek! Legenda! Klimat oraz wzór! Więcej Sztuki! celbryty
 • Skoro Polanski jest dla ciebie wzorem, to pewnie tez gwalcisz dzieci. Nie wiem dlaczego wyskakujesz tutaj z ateizmem, bo nikt nie wypowiadal sie o religii. Piekna opinie wystawiasz ateistom(ja do nich tez naleze)propagujac gwalty. Takich nadludzi jak ty to sie kieruje do szpitala psychiatrycznego. Tam poznasz innych nadludzi np Jezusa, Chpina, Lenina zalezy w jakim kierunku komu odbija.
 • Jeżeli w jakiejś rodzinie przemoc różna panuje od kilku pokoleń, to ciekawe co na to mogą poradzić ludzie, którzy są młodsi od ofiar, a do tego jeszcze pochodzą z instytucji, których nie było, kiedy ta przemoc się zaczęła? A co z przemocą milicjantów/policjantów wobec swoich rodzin, czy ich ofiary znajdą zrozumienie u ich kolegów z pracy?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Turkmenistan(2009-12-20)
 • Pewnie, ze gwałcę i wkrotce zgwałce twoja odbytnicę :) Polanski to IDOL, IKONA, WZORZEC! Cos co nalezy propagowac. .. zreszta te nasze pisanie niczego nie zmieni. I tak mam ciebie gdzies a Polanski jest legenda!
Reklama