UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Trzy edukacyjne kroki w przód

 
Elbląg, Trzy edukacyjne kroki w przód
fot. nadesłana

Przyszli technicy Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Usług w Elblągu rozpoczęli swoją wędrówkę po krainie odnawialnych źródeł energii. 26 i 27 maja mieli okazję odwiedzić trzy zakłady produkujące czystą energię.

Pierwszy krok postawili w elektrociepłowni, gdzie w ubiegłym roku został uruchomiony nowy blok biomasowy. Dzięki niemu firma zaopatruje mieszkańców Elbląga w ekologiczne ciepło. Jednak elektrociepłownia to nie tylko ciepło, podczas jego produkcji produkowany jest również prąd. Jest to jeden z najbardziej efektywnych sposobów pozyskiwania energii elektrycznej. Zarówno ciepło, jak i prąd powstają dzięki spalaniu biomasy. Jest to bardzo ekologiczne, ponieważ podczas spalania biomasy emisja dwutlenku węgla (CO2) jest nieznaczna. Dane szacunkowe wskazują, że nowy blok biomasowy zmniejszy o ponad 150 tys. ton rocznie emisję CO2, w porównaniu do instalacji o podobnej mocy opalanej węglem. Przyczyni się to do ochrony klimatu i poprawi jakość powietrza w naszym regionie.
       Drugi krok uczniowie postawili w Michałowie. Tu obejrzeli wybudowaną w 2010 r. elektrownią wodną na rzece Nogat. Zainstalowano w niej trzy turbiny Kaplana RKT 1600 z generatorami asynchronicznymi o mocy 160 kW każdy. Produkcja prądu w elektrowni wodnej nie powoduje emisji szkodliwego CO2 do atmosfery. Dzięki temu nie zanieczyszczamy naszych pięknych Żuław.
       Trzeci krok nasi specjaliści od odnawialnych źródeł energii postawili w nowoczesnej biogazowni rolniczej w Boleszynie. Biogazownia produkuje biogaz jako paliwo gazowe. Wykorzystuje do tego celu:
       - odpady fermowe (uciążliwe płynne i stałe odchody zwierzęce),
       - kiszonkę z kukurydzy,
       - wywar z gorzelni,
       - inne pozostałości przemysłu rolno-spożywczego.
       Biogazownia zasila układ kogeneracyjny o mocy 1MW energii elektrycznej i 1,2 MW energii cieplnej. Jest to przykład dobrej inwestycji, na której skorzystali zarówno rolnicy, jak i lokalna społeczność. Produkcja i energetyczne wykorzystanie biogazu rolniczego, jest obecnie jedną z najkorzystniejszych metod pozyskiwania energii odnawialnej. Technologia ta rozpowszechniona jest w krajach takich jak: Dania, Austria, Niemcy i Szwecja. Jak widać na przykładzie Biogazowni w Boleszynie powoli zaczyna pojawiać się i w Polsce.
      
      
      
Jerzy Pędzisz, nauczyciel przedmiotów zawodowych w ZSIŚiU
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama