UWAGA!

Tydzień integracji

W Elblągu trwają obchody Europejskiego Tygodnia Osób Niepełnosprawnych. W programie m.in. "Przemarsz Przyjaźni", festyny integracyjne, programy artystyczne, projekcje filmowe. Tydzień zainauguruje festyn na Bulwarze Zygmunta Augusta.

Tydzień Osób Niepełnosprawnych obchodzony będzie po raz 11. Jednak po raz pierwszy jako Tydzień Europejski.
     - Nadal zachowuje jednak swój charakter i propaguje te same idee - przede wszystkim integracja i współpraca - mówi Ewa Sprawka, szefowa Elbląskiej Rady Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych, promotorka Tygodnia. - Obchody rozpoczną się w niedzielę festynem na Bulwarze Zygmunta Augusta, a zakończą się imprezą integracyjną "Elbląg 2004 miastem integracji - baw się razem z nami" na Pl. Kazimierza Jagiellończyka. Choć jeszcze do 30 maja odbywać się będą Polsko-Rosyjskie Warsztaty Artystyczne, a 29 maja odbędzie się festyn w Nowej Holandii.
     - Zapraszamy wszystkich elblążan do uczestnictwa w niedzielnej zabawie - mówi Michał Szybkowski z elbląskiej komendy hufca ZHP, która pomaga w organizacji imprez. - Na scenie zaprezentują się m.in. uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej, jak również podopieczni Ośrodków Szkolno-Wychowawczych, uczniowie elbląskich szkół podstawowych. To część artystyczna. Ponadto będą bardzo interesujące imprezy towarzyszące: zabawy i konkursy z nagrodami, pokaz ratownictwa wodnego i medycznego. Będzie można bezpłatnie zmierzyć sobie ciśnienie i poziom cukru. Dzieci będą mogły bawić się placu zabaw "Meksyk", a wszystkim "Kawiarnia u Aktorów" zaproponuje potrawy z grilla. Festyn odbywać się będzie od godz. 12.00 do 18.00.
     Ważnym elementem obchodów Europejskiego Tygodnia Osób Niepełnosprawnych będzie "Przemarsz Przyjaźni".
     - 19 maja osoby niepełnosprawne wraz z opiekunami, przyjaciółmi, rodziną (dużą część stanowią uczniowie szkół i przedszkoli) przejdą z Urzędu Miejskiego na Pl. K. Jagiellończyka - mówi Beata Wrzosek z elbląskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. - Celem tej akcji jest zaakcentowanie obecności niepełnosprawnych w środowisku lokalnym oraz zwróceni uwagi władz, jak i mieszkańców naszego miasta na ich potrzeby.
     Tegoroczny przemarsz jest już szóstym z kolei. Rozpocznie się o godz. 14.30. Na dziedzińcu Urzędu Miejskiego uczestnicy przekażą na ręce prezydenta Elbląga pismo podsumowujące realizację złożonych postulatów w roku 2003 oraz przedłożą petycję z tegorocznymi. Następnie niepełnosprawni oraz sprawni elblążanie w towarzystwie Garnizonowej Orkiestry Wojskowej przejdą ulicami Elbląga na Pl. Kazimierza Jagiellończyka. W centrum kultury "Światowid" przygotowana zostanie giełda organizacji i instytucji działających na rzecz osób niepełnosprawnych. Będzie również można obejrzeć wystawę prac i prezentacje artystyczne, jak również film "Sam" (projekcje filmowe odbędą się również 18 maja - "Elling" i 20 maja - "Kolory raju").
     Przez cały tydzień odbywać się będą m.in. turnieje sportowe (kręgle, siatkówka), wystawa twórczości osób niepełnosprawnych (Biblioteka Elbląska), piknik i majówka w Bażantarni, występy dzieci, konkursy, gry.
     Obchody Europejskiego Tygodnia Osób Niepełnosprawnych zakończy festyn integracyjny "Elbląg 2004 miastem integracji - baw się razem z nami".
     
     Program Europejskiego Tygodnia Osób Niepełnosprawnych w Elblągu
     
     16 maja (niedziela)
     godz. 12.00 - 18.00 - festyn dla elblążan na Bulwarze Zygmunta Augusta
     
     16 - 18 maja (niedziela, poniedziałek, wtorek)
     Polsko-Rosyjskie Warsztaty Artystyczne Osób Niepełnosprawnych - CKiWM "Światowid" (impreza zamknięta)
     
     17 - 23 maja (poniedziałek - niedziela)
     Wystawa twórczości osób niepełnosprawnych w Bibliotece Elbląskiej
     
     18 maja (wtorek)
     Turniej gry w kręgle - Bowling Club (impreza zamknięta)
     godz. 10.00 - projekcja filmu "Elling" - kino "Światowid"
     
     19 maja (środa)
     godz. 14.30 - Przemarsz Przyjaźni - Urząd Miejski - Pl. K. Jagiellończyka
     Imprezy towarzyszące: giełda organizacji i instytucji działających na rzecz osób niepełnosprawnych, wystawa prac i prezentacje artystyczne - CKiWM "Światowid"
     Projekcja filmu "Sam" - kino "Światowid"
     
     20 maja (czwartek)
     godz. 10.00 - projekcja filmu "Kolory raju" - kino Światowid
     
     21 maja (piątek)
     - piknik rodzinny (impreza zamknięta)
     - wielka majówka w Bażantarni
     
     22 maja (sobota)
     godz. 9.00 - występy dzieci, gdy, zabawy, konkursy, kiermasz prac zorganizowane przez Przedszkole nr 28 (impreza zamknięta)
     godz. 8.30 - 15.30 - Dzień Otwarty Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej nr 2 (ul. Kos. Gdyńskich 30) - darmowe usługi i porady psychologa, pedagoga, doradcy zawodowego, psychiatry i logopedy
     Turniej siatkówki osób głuchoniemych - MOSiR
     Dni otwarte żeglarstwa w Suchaczu
     
     24 - 30 maja (poniedziałek - niedziela)
     Polsko-Rosyjskie Warsztaty Artystyczne w Stegnie
     
     27 maja (czwartek)
     godz. 10.30 - 13.30 - festyn integracyjny "Elbląg 2004 miastem integracji - baw się razem z nami" - Pl. K. Jagiellończyka
     
     29 maja (sobota)
     godz. 10.00 - festyn integracyjny w Nowej Holandii
A

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama