UWAGA!

Ubiegły rok a mieszkania komunalne

2013-01-10
Aktualizowany 2013-01-10 14:00
 
Elbląg, Jak mówiła Agnieszka Kozoń, dyrektor ZBK, oba programy cieszyły się sporym zainteresowaniem dłużników
Jak mówiła Agnieszka Kozoń, dyrektor ZBK, oba programy cieszyły się sporym zainteresowaniem dłużników (fot. AD).

Aby odpracować swój dług względem miasta lokatorzy mieszkań komunalnych mogli grabić liście, przycinać drzewa i krzewy, odśnieżać czy wykonywać prace konserwacyjne. Jak się okazuje prowadzony przez Zarząd Budynków Komunalnych w porozumieniu z Urzędem Miasta program oddłużeniowy, jak i program realizacji świadczeń wzajemnych, cieszył się sporym powodzeniem wśród lokatorów.

Podczas dzisiejszej (10 stycznia) konferencji, która odbyła się w Urzędzie Miasta podsumowano m.in. program oddłużeniowy ZBK w 2012 r.
       – Łącznie złożono 513 wniosków, obecnie rozpatrzonych jest 419 wniosków. Dzięki temu, że program został przedłużony do końca grudnia dodatkowo wpłynęło 96 wniosków. Należność główna i odsetkowa tych 513 wniosków wyniosła około 7,7 mln zł. Spora grupa osób, spora ilość zadłużenia. Należy jednak pamiętać, że nie umarza się całości – wyjaśnia Agnieszka Kozoń, dyrektor ZBK. – Osoby, które przystąpiły do tego programu zobowiązane są przez 12 miesięcy płacić bieżący czynsz oraz dodatkowo regulować tę kwotę, której nie poddamy umorzeniu. Myślę, że efekt końcowy będzie widać po zakończeniu tego programu.
       Jak dodaje Agnieszka Kozoń również zainteresowanie odpracowaniem długu w ramach programu realizacji świadczeń wzajemnych jest ogromne, tylko podczas grudnia 122 osoby odpracowały 83 tys. zł zadłużenia. Łącznie w okresie funkcjonowania programu, od maja do grudnia 2012 roku, odpracowano 475 tys. zł.
       Podsumowano także sprzedaż mieszkań komunalnych w ubiegłym roku, która zdecydowania wzrosła, głównie z powodu podwyżki czynszu – z 4,14 zł do 8,09 zł za metr kwadratowy, obowiązującej od stycznia 2013 r. Dodatkowym czynnikiem są atrakcyjne bonifikaty przy wykupie mieszkań, zależne od wieku budynku. W 2012 roku wpłynęło 1434 wniosków, z których 445 zrealizowano czyli odbyła się sprzedaż lokali. Do 9 stycznia br. wpłynęło kolejnych 14 wniosków. Łącznie, biorąc pod uwagę rok 2012 i 2013, wniosków jest 1448. Do 9 stycznia br. nastąpiło 19 sprzedaży, pozostawia to w efekcie 984 wniosków do rozpatrzenia. Dla porównania w 2011 r. złożono 321 wniosków w sprawie wykupu mieszkań.
       Jak wspomniał Tomasz Lewandowski, wiceprezydent Elbląga, 51 wniosków przygotowanych, gotowych do sporządzenia aktu notarialnego, czeka na podpis mieszkańców.
       – Mamy wydłużone terminy, średnio podpisujemy od 7 do 10 umów w ciągu jednego dnia – dodaje wiceprezydent.
       Obecnie miasto może zbyć od 3,5 do 4 tys. lokali.
       – Musimy zapewnić odpowiednią ilość lokali socjalnych, tak jak jest to zawarte w wieloletnim programie mieszkaniowym. Na dzień rozpoczęcia funkcjonowania tego programu mieliśmy 8300 lokali – wyjaśnia wiceprezydent Lewandowski. – Planujemy, że na te potrzeby, które wynikają z zadań własnych gminy potrzebujemy około od 4 do 5 tysięcy lokali czyli obecnie możemy zbyć od 3,5 do 4 tys. Będziemy zabezpieczali te lokale, które wynikają z zadań własnych gminy.
      
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • i fajnie że się tym zajęli, a nie jak Słonina miotła i pod dywan, kto wiedział, że tyle ludzi jest zadłużonych - nikt, a jak to rozwiązywano w przeszłości - udawano że problem nie istnieje, bo lepiej nie roblić rzeczy niepopularnych to nikomu się nie na razimy
 • wszyscy płacząpo wprowadzeniu tego planu ale zapominają że mieszkania komunalne z zasady mają być dla NAJUBOŻSZYCH! bo niby dlaczego cała reszta ma płacić kredyty przez 30 lat podczas gdy zbkowcy kupują mercedesy i to nie jakieś stare tylko full wypas! jestem ZA!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ciemiaczko(2013-01-11)
 • Program dla uboższych - OK! TYM TRZEBA POMAGAĆ, Te osoby które chcą żyć a nie mają nic nie doczekają się pomocy ALE. .. .składają wnioski wszyscy zadłużeni( przepijają rente, emeryturę, dodatki na węgiel itp z mopsu, zaniedbują mieszkania, bo nie mają - w sklepie jednak na piwo maja i na melinę po fajki tez jest cofają w sądzie wyrok)jak odpracujecie będziecie mieli zamiast 21 tys zł długu ok 2 tyś" deklarują się a nie odpracowują bo mają to w zadu. POMAGAJCIE NAJUBOŻSZYM OK?
 • Tez mam kredyt na 30 lat- UBOGI I BIEDNY, przy tym PRACOWITY ok niech ma dotację i zabezpieczenie dachu nad głową - ale uważam, że leniom i pijakom pozabierać wszystko co za darmo dostają, niech też się martwią co będzie jutro, a nie mówią ja to p. .. .. lę bo co mi zrobią
 • Czy 4 zł czy 8 zł -co za różnica - przeliczą sobie na piwo i fajki - za czynsz nie zapłacą i tak, za prad i gaz wazniejsze, bo odetna - a kto ich biedakow wyrzuci na bruk? jak juz maja socjal zamiast najmu to maja jakies 1/4 czynszu do zaplaty- bo to nie jest juz glowny najemca, wiec nie placi dalej, bo ma ok 3 zl TO SIE NAZYWA POMOC DLA UBOGICH? hehehe - A moze zweryfikowac deklaracje z wykonaniem prac i umozeniem dlugu?
 • a ja mam mieszkanie z ZBK i to duże :-) a niektórym żal dupę ściska bo kredyty mają na 30 lat. Więc patafiany zamiast płakać to przed wyborami dowiedzcie się na kogo głosujecie by do rządu nie dostawały się postkomunistyczne pomioty typu Platformersi oraz bolszewia rodzaju socjaldemokratów. Oni są odpowiedzialni za gospodarkę mieszkaniową, której brak. Zmusili Was do kredytów więc jedziecie po ludziach, którym w socjaliżmie złamano kręgosłupy. Ludzie o których piszecie często umierają w biedzie, na promilach aczkolwiek z honorem. Wy ziejące nienawiścią i zazdrością politruki nie wiecie nawet czym honor jest. Aj Waj!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  jagi266(2013-01-12)
 • masakra !!!! co za bzdury!!!!, ZBK to mieszkania komunalne, wiec dla najuboższych. .. mam mieszkanie za które płace ponad 1000 zł. miesięcznie do tego prąd i inne rachunki to daje około 1800 zł. jestem sama z dwojgiem dzieci. .. ludzie obudźcie się !!!! żeby nie wylądować na ulicy i mieszkać w Elblągu trzeba pracować za granicą. .. PARANOJA!!!!! kiedyś nie było by do pomyślenia, żeby tak traktować ludzi, gdzie jest normalność ?!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  anioł67(2013-01-12)
 • Do aniła z dwójka dzieci. Takie pieniadze w ZBK to kosztuje stu metrowe mieszkanie z ogrzewaniem. A teraz pytanie skoro nie stać pani na takie koszty to czemu nie zamieni pani na mniejsze Matka i dwójka dzieci to spokojne wystarczy czterdzieści metrów kw. Bedzie. kosztować maks połowę tej sumy.
 • jak nazywa się ta Pani w okularach ?
 • to co? z tą podwyżka do ponad 8zł to wszystko ok?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  tutenchamon(2013-01-12)
 • Dość sceptycznie podchodzę do odpracowania długu, widziałem w innych miastach jak odpracowywano przy malowaniu metalowych śmietników, dziecko by lepiej pomalowało nie zużywając tyle farby. Zamiast grupy fachowców którzy przyjdą zrobią szybko i fachowo jakąś czynność będą przychodzić odpracowujący dług, piekarz naprawi rynnę? Czy np. 20 mln zadłużenia ZBK zamieni na grabienie liści? Nie rozumiem że nie usuwa się z lokali komunalnych lokatorów którzy niszczą mieszkanie nie masz pieniędzy idź do MOPS po dodatek mieszkaniowy ale nie niszcz mieszkania bo wypowiadamy umowę najmu. Długo by można pisać o różnych aspektach NPM: Lokatorzy wykupują mieszkania by uniknąć płacenia 8 zł za metr a ile będą ich kosztować remonty czy naprawdę jest to dla nich taki interes czy dla UM pozbyć się zrujnowanych domów? Co z lokatorami którzy mieszkają w lokalach nie przeznaczonych do sprzedaży, wykupić nie mogą ZBK nic nie robi bo im się nie opłaca w taki budynek inwestować ale lokatorzy muszą płacić więcej w wysokości 3% wartości odtworzeniowej lokalu i dlaczego wychodzi mi 7,75 z nie 8,09? Czy osoby które nie płaciły 4,14zł/m2 będą w stanie płacić nawet z ulga 40% 4,85zł/m2? Czy osoby którym umorzono część zadłużenia nie powinni zapłacić podatku dochodowego od kwoty umorzenia?:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Lolelb(2013-01-12)
 • Mieszkanie ma 60 m. i nie zawsze można zamienić. Życie tak się czasami złośliwie zemści ze nie mamy żadnego wyjścia. I musimy tkwić w tym obłędzie. Proszę nie oceniać czyjejś sytuacji nic o niej nie wiedząc, to wielki błąd! Pozdrawiam mama 2 dzieci.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  anioł67(2013-01-12)
Reklama