UWAGA!

Uczczą pamięć obrońców Birczy

 Elbląg, Uczczą pamięć obrońców Birczy
(fot. Czytelnik)

W czwartek, 6 stycznia, o godz. 17 na rondzie Obrońców Birczy grupa mieszkańców Elbląga upamiętni bohaterów wydarzeń z 1946 roku. - Zapalmy im znicz pamięci – apeluje organizator tego wydarzenia.

W nocy z 6 na 7 stycznia 1946 roku odbył się trzeci, największy atak Ukraińskiej Powstańczej Armii na wieś Bircza, znajdującą się w strefie przygranicznej.

- Dzięki niezwykłemu poświęceniu i odwadze żołnierzy Wojska Polskiego, milicjantów i członków lokalnej samoobrony, atak po niezwykle ciężkiej walce został odparty, dzięki czemu ocalono życie wszystkich mieszkańców miasta i dzięki czemu całe Podkarpacie uniknęło inkorporacji do sowieckiej Ukrainy i pozostało w granicach Rzeczpospolitej – informuje Jacek Boki, organizator uroczystości upamiętniającej bohaterów tego wydarzenia.

Rondo Obrońców Birczy znajduje się w Elblągu u zbiegu ul. Legionów i Niepodległości.


      

red.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • To jest RONDO, stwarzacie zagrożenie swoje i innych - do kościoła czcić, kurcze! KTO na takie szopki pozwala?
 • Ale za to pan Miron były p-oseł i wice marszałek naszego szuwarowo - bagiennego województwa jest dumny ze swojego pochodzenia i tatusia bohatera UPA. Ciekawe ile bezbronnych kobiet i dzieci wymordował bohater.
 • Orszak Trzech Króli i filmy w Światowidzie odwołane a zebranie na rondzie nie, chyba są równi i równiejsi
 • To komunistycznym obrońcom spod znaku KBW, MO, UB walczącym przeciwko antykomunistom z UPA i innym należy się pamięć?. No, no co na to wielbiciele Wyklętych. A z tą inkorporacją do Ukrainy to bzdura, granice ustalono w Poczdamie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7
  10
  Amator historii prawdziwej.(2022-01-05)
 • @przypomnę - Jego wina, że ojciec był kim był??
 • @autoch - Władzuchna ratuszowa zabroniła procesji Trzech Króli z powodu kowida? Poważnie? Ale jaja, bo ta sama władza z Wroblem na czele o 16 będzie się bawić na koncercie noworocznym w szkole muzycznej, bo tam srowid nie sięga. Robią z was durniow, przekierowując uwagę na itch, a sami w tym czasie będą się z was nabijać na całego.
 • @Amator historii prawdziwej. - To, że jesteś amatorem historii, a raczej całkowitym ignorantem w dziedzinie historii, a przy okazji użytecznym durniem to widać jak na dłoni. Rzeźnicy z UPA to żołnierze antykomunistycznego podziemia? Coś ci się w główce ... matołku. Oddziały antykomunistycznego podziemia NOW „Wołyniaka”, „Radwana”, „Majki”, „Lisa” bez litości zwalczały banderowców z UPA na całym Podkarpaciu. To samo robił z upowcami Józef Kuraś - Ogień. Więc nie pieprz bzdur o sojuszu oddziałów polskiego podziemia z banderowcami.
 • Chwała polskim bohaterom!
 • @Amator historii prawdziwej. - Doucz się ciemniaku, bo wypisujesz takie idiotyzmy, że brak na tą ignorancję słów. Wojsko Polskie na całym Podkarpaciu w walkach z bandami UPA i lokalne polskie samoobrony, działające zza Sanu Zgrupowania NSZ Warty, oraz oddziały "Pirata"i Romana Kisiela Sępa. W samej Birczy i jej okolicach gromił natomiast banderowskich rezunow oddział NSZ Ślepego. Więc nie pieprz bzdur o tym, że banderowskie śmieci były antykomunistycznym podziemiem, bo plujesz w tym momencie na polskie ofiary tych ludobójców.
 • "Dzięki niezwykłemu poświęceniu i odwadze żołnierzy Wojska Polskiego, milicjantów". .. Dlaczego nie napisaliście o wszystkich obrońcach? Pierwszy pomnik ormo jaki widzę
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  1
  Takie buty(2022-01-07)
 • @Amator historii prawdziwej. - antykomuniści z UPA. .. weź długi rozbieg i w ścianę, koniecznie betonową.
Reklama