UWAGA!

Urodziny 16 Batalionu Zaopatrzenia

Elbląg, Batalion, jako jednostka logistyczna, jest bardzo ważnym ogniwem w strukturach 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej
Batalion, jako jednostka logistyczna, jest bardzo ważnym ogniwem w strukturach 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej (fot. st. chor. S. Tessar)

W środę 1 października, 16 Batalion Zaopatrzenia obchodzić będzie 59. rocznicę swego istnienia.

Historia batalionu datuje się od roku 1949, kiedy to na bazie istniejącego plutonu samochodowego przy sztabie dywizji powstaje 42 Kompania Samochodowa. Na stanowisko dowódcy kompanii wyznaczony został por. Czesław Grębosz.
     W listopadzie 1955, rozkazem Ministra Obrony Narodowej, na bazie 42 Kompanii Samochodowej powstaje 62 Batalion Transportowy.
     1 października 1970 roku na podstawie zarządzenia Szefa Sztabu Generalnego z połączenia 62 Batalionu Transportowego, 16 Dywizyjnego Punktu Zaopatrzenia oraz 45 Piekarni Polowej utworzony zostaje 16 Batalion Zaopatrzenia. Jego Dowódcą zostaje mjr Kazimierz Zapał.
     W 1996 roku jednostka podlega przeformowaniu na nowe struktury na podstawie zarządzenia Dowódcy 16 Dywizji.
     4 października 1997 roku na podstawie Ustawy z dnia 19. 02. 1993 roku o znakach Sił Zbrojnych RP na wniosek Ministra Obrony Narodowej jednostka otrzymuje sztandar. Wręczenia sztandaru dokonuje przedstawiciel Prezydenta RP, Dyrektor Departamentu Gotowości Obronnej Biura Bezpieczeństwa Narodowego, gen. dyw. dr Tadeusz Jauer. Sztandar przyjmuje dowódca 16 Batalionu Zaopatrzenia, mjr mgr Jurek Neumann. Pan ppłk mgr Jurek Neumann jest dowódcą 16 Batalionu Zaopatrzenia od 1997 roku.
     - W swojej 59 - letniej historii 16 Batalion Zaopatrzenia zawsze plasował się na czołowych miejscach we współzawodnictwie wśród samodzielnych batalionów – podkreśla mjr Zbigniew Tuszyński, rzecznik prasowy 16 PDZ. - Batalion, jako jednostka logistyczna, jest bardzo ważnym ogniwem w strukturach 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.
     Obchody święta batalionu przedstawiają się następująco:
     Kompleks koszarowy przy ul. Łęczyckiej 6
     godz. 9 – Uroczysta msza święta w intencji żołnierzy i pracowników 16 Batalionu – Klub Żołnierski na terenie jednostki;
     godz. 12 – Uroczysta zbiórka pododdziałów batalionu z okazji 59. rocznicy powstania – plac apelowy na terenie jednostki;
     godz. 10 – 14 – Dzień Otwartych Koszar – zwiedzanie kompleksu koszarowego, pokaz sprzętu i uzbrojenia będącego na wyposażeniu jednostki, zwiedzanie Sali Tradycji Batalionu.
     - W imieniu dowództwa, kadry i pracowników wojska serdecznie zapraszam do udziału w obchodach święta 16 Batalionu Zaopatrzenia – zachęca mjr Tuszyński.
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • a będzie wojskowa grochówka z okazji swięta ???? Sam sobie odpowiem: oczywiście, że będzie w przeciwnym razie nie będzie tradycji
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  trendy(2008-09-26)
 • Znowu impreza dla bezrobotnych
 • A wszystko to za nasze pieniądze, bawią sie jak za komuny. Kiedyś to wojsko drogi budowało
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  obywatel(2008-09-26)
 • Wojsko nie jest od budowy mostów.
 • Wojsko budowało kiedyś drogi. .. .. może dlatego są teraz w takim stanie.
 • Szanowna Matko, właśnie że wojsko jest od budowania mostów. Zajmują się tym właśnie wojska inżynieryjne ku wiadomości. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  janosik1977(2008-09-26)
 • Co do kasy to oczywiście, że za pieniądze podatników bo to już tak jest że państwo utrzymuje armie bo jeśli ktoś ma prywatną to się to "mafia" nazywa, ale jeśli komuś nie pasuje to zawsze może zrzec się obywatelstwa i wyjechc za granicę i tam sobie płacic na armie powiedzmy francuską. Co do imprezy to super sprawa, po pierwsze to promocja wojska, chcemy wszyscy miec zawodowe, żeby nasze dzieci "nie musiały" iśc w kamasze, po drugie można zobaczy na co idą nasze podatki a po trzecie to jest święto dla nas ludzi a nie żołnierzy, ja bym wolał miec wolny dzień niż robic jakieś tam pokazy aleto już tak jest, i tak samo nikt nie widzi, ze wojsko nawet jak my mamy wolne(24.12 itp) to cześc jest na służbach a częśc na misjach gdy my sobie zajadamy potrawy świąteczne a żołnierze patrolują Irak, Afganistan czy bałkany. Więc jak ktoś chce ponarzeka to proszę najpierw spróbowac tego miodu a później pisac "głupoty"
 • walczyłem w batalionie wiosna83\85 kompania szkolna i miło wspominam ten okres
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  bono62(2008-09-27)
 • gońcie się
 • .. .w razie niepogody wystąpi Orkiestra Wojskowa. .. hihihi; D
 • Szkoda tylko, że ta impreza w środku tygodnia i w godzinach pracy. Gdyby była w sobotę lub w niedzielę byłoby napewno duzo wiecej gości.
Reklama